gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

‘Atatürk Köşesi’ özel okulda kalktı

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle, “Atatürk Köşesi”nin özel öğretim kurumlarının yönetim bölümünde bulunması zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Özel okulların hangi mekânlarında kılık - kıyafet kurallarına uyulmasının zorunlu olduğuyla ilgili cümle yeni yönetmelikten çıkarılarak, “Özel öğretim kurumlarındaki eğitim personeli, diğer personel, öğrenci ve kursiyerlerin kılık-kıyafetlerinde ilgili mevzuat hükümleri uygulanır” denildi.
    Resmi Gazete’de dün yayımlanan özel okullarla ilgili yeni yönetmelikte, eski yönetmelikte yer verilen, “özel öğretim kurumlarının yönetim bölümlerinde bulunması gereken Atatürk köşesi, kurucu veya kurucu temsilcisi odası, genel müdür odası, genel müdür yardımcısı odası, müdür odası, öğretmenler odası, rehberlik servisi odası, psikolog odası, büro hizmetleri odası, arşiv, dosya odası, depo, ambar ve misafir odası zorunluluğu” yer almadı.

‘Azınlık okulları’ tanımı
    Eski yönetmelikte “Lozan Antlaşması’na göre açılan okullar” olarak ifade edilen okullara, yeni yönetmelikte “Azınlık Okulları” denildi.

Eski yönetmelikte, “Özel öğretim kurumlarının yönetici odaları, kurucu odası, derslik, laboratuvar, yemekhane, kantin ve spor salonu gibi, kurumun her türlü bina, tesis ve kampusunda; kurucu, kurucu temsilcisi, yönetici, öğretmen, uzman ve usta öğreticiler, diğer personel ile öğrenciler hakkında MEB ile diğer bakanlıklara bağlı okullardaki görevlilerle öğrencilerin kılık-kıyafetlerine ilişkin yönetmelik hükümleri uygulanır” denilirken, yeni yönetmelikte mekân sınırlaması kaldırıldı.

milliyet.com

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: ‘Atatürk Köşesi’ özel okulda kalktı
    Sıra devlet okullarına da gelecek... Bu uygulamayı, uygulama diyemiyorum, bu yanlışı esefle kınıyorum bir öğretmen olarak. Atatürk'ün mücadelesi ve çalışmaları olmadan var olmayacak kurumlarda onun varlığına şükranlarımızı bildirdiğimiz köşenin olmaması ayıptır.

Daha da ötesi Mustafa Kemal Atatürk'ün özenle ve bilinçli olarak "azınlık" okulları ifadesini kullanmadığını bile bile onun kurduğu ülkede bu şekilde yönetmelik değiştirmek neyle bağdaşır, neyle ilişkilendirilir bilemiyorum.

Haberi okuyunca içim acıdı, canım yandı......

‘Atatürk Köşesi’ özel okulda kalktı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk köşesi

Atatürk köşesi

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Özel okullara kriz kredisi

Özel okullara kriz kredisi

Çocuğunu özel okula gönderen veliler krizde ödeme güçlüğüne düştü. TOBB, eğitimde 'mortgage' önerdi. Özel okullarda öğrenci okutan veliler, son dönemde taksitleri aksatmaya başladı. TOBB Yüksek Öğretim Meclisi Başkanı Okan, bu sorunu aşmak için mortgage benzeri bir sistemle uzun vadeli kredi imkanı oluşturulmasını önerdi. Sanayi üretimi durdu, ihracat tekledi derken kriz eğitim...
  3. Okullara özel OKUL POLİS geliyor !!!

Okullara özel OKUL POLİS geliyor !!!

Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, liseli gençliği suçtan korumak ve meydana gelebilecek olayları önlemek amacıyla okullarda çalışma başlatıyor. ''Toplumun geleceği olan çocukları her türlü kötü alışkanlıklardan korumayı ruh ve beden sağlığı yerinde bir şekilde yetiştirmeyi'' amaçlayan ''Okul Projesi'' kapsamında Ankara'da 105 lise belirlendi. Bu liselerde görev yapmak amacıyla özel seçilen...
  4. Özel Okul Fiyatları Uçuyor!

Özel Okul Fiyatları Uçuyor!

Özel okullar, özel okul fiyatları, taksitli fitaylar, özel okul taksitli fiyatlar hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Özel okul fiyatları almış başını gidiyor melekler. Özel okul hakkında merak ettiğiniz konular ve özel okul fiyatları yazımızda. Yabancı özel okullar yeni öğretim yılı ücretlerini açıklarken, Amerikan Robert Lisesi yıllık peşin 36 bin TL, 7 gün yatılı 55.860 TL...
  5. Atatürkün Okuduğu Okullar hangileridir

Atatürkün Okuduğu Okullar hangileridir

Arkadaşlar ulu önder Mustafa kemal Atatürkün Okuduğu Okullar hangi okullardır lütfen bana bu konuda acil tarafından bilgi verin.

Sayfayı Paylaş