“Ah, keşke....”ler için bir özür denemesi

J

jupiter

Forum Okuru
“Ah, keşke....”ler için bir özür denemesi
Dediklerine göre ay’ın hep tek yüzünü görürmüşüz
nokta.gif
Arka yüzü bir türlü dünyaya çevrilmezmiş
nokta.gif
Kaderi de ay gibi görüyor olmalıyız
nokta.gif
Olanıyla biliyoruz kaderi
nokta.gif
Olduğu kadarıyla görüyoruz
nokta.gif
“Olmasaydı
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
”lar ay’ın arka yüzü gibi gözümüzden uzağa düşüyor
nokta.gif
“Ya o kurşun bir santim sağdan geçseydi
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
” diye başladığımızda düşünmeye,hayalimizin eli ayağı zifiri karanlıkta birbirine dolaşıyor
nokta.gif
“Olan olmuştur bir kere
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
” Kurşunun kalbine değdiği sevdiğimiz bir kaç santimlik farkla bir kaç saniyelik tevafukla bu dünyadan göçmüştür
nokta.gif
Olan olmuştur ve nasibimize düşen de olmuş olandır
nokta.gif
Hayatta bir kereliğine olan neyse odur; sonra dosya kapanır
nokta.gif
Hayat,kurşunun “ah keşke
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
” dediğimiz yerin bir santim solundan akar
nokta.gif
Kan da oradan akar,zaman da oradan akar,Zamanı geriye doğru alıp,kurşunu bir santim sağdan ve bir santim soldan koşturacak iki seçenekli bir hayatı yaşamamıza izin yok
nokta.gif
Kanı da zamanı da geri akıtamayız
nokta.gif
Bir sağa bir de sola doğru çatallanan iki tane kader yok; yazgının dal uçlarından bize düşenleri biliyoruz sadece
nokta.gif
Olan olunca oluyor
nokta.gif
Binlerce “keşke
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
”nin emzirdiği, milyonlarca yakıcı “ah!”ın özlediği “öbür türlü olsaydı”lar olmadan kalıyor,kuruntumuzun elinde boynu bükük,solgun bir çiçek gibi duruyor
nokta.gif

O kadar çok ki “olsaydı
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
”larımız
nokta.gif
O kadar çok “keşke çiçeği” var ki avuçlarımızda
nokta.gif
O kadar yakıcı “ah!
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
”larımız var ki yüreğimizde
nokta.gif

Söz gelimi,ardından ağladığımız,“şimdi burada olsa nelerimi vermezdim
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif
” diye hayıflandığımız sevdiğimizin kaderi onu “şimdi burada” eylemiş olsaydı,onun şimdi burada olmasına vereceklerimiz bu kadar çok olur muydu? Böyle olmasaydı da öyle olsaydı,öyle olmasının böyle olmasının alternatifi olduğunu görebilir miydik? Hepimizin yüreğini yakan gül yüzlü Dilara rögar kapağından düşmemiş olsaydı bizi bunca acıyla tanıştırmamış olsaydı “aaa şu kız değil mi rögar kapağından düşecekken düşmeyen kız” diye parmakla gösterebilecek miydik onu? Damatlığını almak için gittiği çarşıda bomba bir kaç dakika geç ya da bir kaç metre ötede patlasaydı şimdi aramızda yaşayacak ve bugünlerde düğünü olacak delikanlıyı bunca önemseyebilir miydik?
nokta.gif
İki yıl önce Mekke’de çocuklarına hediye almak için gittikleri dükkanın çökmesiyle bu dünyaya veda eden hemşire hanımlar bir kaç dakika erken çıkmış olsaydı dükkandan ne onları ne de çocuklarının mahzun yüzlerini hayâl bile edemeyecektik şimdilerde
nokta.gif
nokta.gif
nokta.gif

Böyle yaşıyoruz kaderi
nokta.gif
Böyle biliyoruz
nokta.gif
Böyle çekiyoruz acısını ve sancısını
nokta.gif
“Öyle olsaydı
nokta.gif
nokta.gif
”ları da,böyle olduğu için söyleyebiliyoruz,özleyebiliyoruz
nokta.gif

Öyleyse şimdi sen sen ol,böyle olan kaderini sevmeyi öğren
nokta.gif
Kurşunun göğsüne hiç uğramadığı sevdiğini bir daha kucakla
nokta.gif
Bombanın hiç uğramadığı sokaklarda güle oynaya yürüyerek eve dönen çocuklarını daha çok sev
nokta.gif
Bir kaç saniye sonra ya da önce geçseydi, sevdiklerinle birlikte altında kalabileceğin kamyonun şimdi karşı şeritte seyrediyor olmasına şükret
nokta.gif
Her bir çocuğu çukura düşmekten son anda kurtarılmış bir çocuk sevinciyle seyret
nokta.gif

Şimdi,şu anda,“ah keşke böyle olsaydı” diye ağlayacakların şimdi senin için “böyle oluyor” da farkında değilsin
nokta.gif

Ah,keşke,farkında olsaydın
nokta.gif
nokta.gif

Senai Demirci

Geri