gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

103 ülkede sanal casusluk iddiası

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Hükümetler ve özel kuruluşların bilgisayarlarına sızan bir elektronik casusluk ağı ortaya çıkarıldı.
    Sızılan yerler arasında dışişleri bakanlıkları, hükümet binaları, elçilikler ve Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'nın büroları bulunuyor.

New York Times gazetesine göre, Kanadalı ekip, 10 aylık bir araştırmanın ardından büyük kısmı Çin'de üslenen elektronik casusluk ağının, 103 ülkede 1295 bilgisayara sızdığını saptadı.

Sızılan yerler arasında dışişleri bakanlıkları, hükümet binaları, elçilikler ve Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'nın büroları bulunuyor. Amerikan hükümetine ait birimlere sızıldığına dair bir kanıt ise bulunamadı.

ELÇİLİK SİSTEMLERİ DE...

Uzmanlar, bu korsanlık ağının güney ve güneydoğu Asya ülkeleri üzerinde odaklandığını belirttiler. İran, Letonya, Endonezya ve Filipinler dışişleri bakanlıklarına sızan bilgisayar korsanları ayrıca Hindistan, Güney Kore, Kıbrıs Rum kesimi, Almanya ve Pakistan elçiliklerinin sistemine de girmiş.

Sanal casusluk şebekesi, bir e-posta mesajına ekli dosyaya tıklanmasıyla ya da e-posta mesajında görünen bir internet bağlantı adresinin tıklanması yöntemini kullandı.

Çin hükümeti ise bu olayda rol aldığına ilişkin iddiaları reddetti.

103 ülkede sanal casusluk iddiası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sanal Dünya...

Sanal Dünya...

Karşımızda yabancı bir insan. Bilmediğimiz, tanımadığımız belki de hayatımızda bir kere bile karşılaşmadığımız bir kişi. Belki arkadaşlık sitelerinde, belki de bir tavla oyununda tanışıyoruz. Ya da tesadüfen telefon ya da elektronik mektup vasıtası ile... Önemli de değil nerde ne zaman tanıştığımız. Önemli olan bu sırlı perdenin arkasında iletişim kurduğumuz bir yabancı. Sadece insan olduğunu...
  2. Sanal alem

Sanal alem

"Sanal alem yalan alem" özdeyişi nihayet bilimsel olarak da olarak doğrulandı. İnsanlar e-posta yazarken daha fazla yalan söylüyor. İşte sonuçlar. Patronunuzdan, mesai arkadaşınızdan veya diğer tanıdıklarınızdan aldığınız e-postalar ne derece güvenilir? Spam ve trojan için çeşitli güvenlik çözümleri bulunsa da, yalan için henüz üretilmiş bir çözüm yok. Rutgers ve...
  3. SAnal alem...

SAnal alem...

Cam parçasının ardındaki Dünya
  4. Sanal Hırsızlar

Sanal Hırsızlar

xkişi: Kardeş o yazıyı ben senden önce yayınlamıştım! Sanal Hırsız: Git len işine o yazıyı ben yazdım! xkişi: İyi de ben o yazıyı lombaktan alıntı yapmıştım! Sanal Hırsız: Hadi bea zıçtık! xkişi: Kardeş bizim bi mizah dergimiz var.Orda yazmak ister misin ? Sanal Hırsız: valla mı abi.Çok isterim. Abi dergide kopyala yapıştır oluyor değil mi? xkişi: Anlamadım ne dedin? Sanal Hırsız: ee şeyyy...

Sayfayı Paylaş