gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

1700'lerden Günümüze Gelinlik..

Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

Gelinlik, gelinlik tarihi, gelinlik modelleri, beyaz gelinlik, renkli gelinlikler, gelinlik resimleri, eski model gelinlikler, eski yılların gelinlikleri, geçmiş yıllara ait gelinlik modelleri, 1700'lü yılların gelinlikleri, 1800'li yıllar gelinlikler
    Gelinlikler çok uzun yıllardır düğün törenlerinin vazgeçilmez unsurları arasındadır. Düğün denildiği zaman çoğu kişinin ilk aklına gelen şeylerden biridir. Peki gelinlik ilk olarak kim tarafından düşünülmüş ve giyilmiştir? Meleklerim Allah hepimize bu güzel günü ve bu güzel gelinliği giymeyi nasip eder inşallah:)

Eski Roma'da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek durulmadı. Kumaşın kaliteli ve gösterişli olması daha önemliydi. Herkes en iyi elbiselerini giyiyordu, renk de herkesin kendi tercihine göreydi.

Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.

Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.

1759

1785

1816 (Prenses charlottenin gelinligi)

1830

1864

1866

1868

1875

Ay bunları hazırlıcam diye canım çıktı meleklerim bilmem artık nasıl mükafatlandırılırım artık repler üçer beşer mi gelir yoksa aferin mi alırım kuyruklu yada imzalı yıldız mı bilmem :):) :D:D

FiRaRi_MeLeK, GREY ve CeMoŞ bunu beğendi.
  2. GREY

GREY Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    362
    Ödül Puanları:
    63
    1864 den sonra toparlanmış gibi beyaz gelinlik olayı yani :D:D değişik valla

ßeLeN bunu beğendi.
  3. bettt

bettt Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    ben bunu giysem hayatta almaz beni tans ya hahaha

ßeLeN bunu beğendi.
  4. FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    63
    insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...
    1759 yılındaki gelinlik çok ilginçmiş etek kısmı niye öle onun hahaha hahaha hahaha
    1875 den sonrakiler daha iyi :D:D

ßeLeN bunu beğendi.
1700'lerden Günümüze Gelinlik.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 1700'lerden Günümüze Gelinlikler...

1700'lerden Günümüze Gelinlikler...

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. 1700 lü Yıllardan Günümüze Gelinlik Modelleri

1700 lü Yıllardan Günümüze Gelinlik Modelleri

eski gelinlik modelleri 1700 lü yıllar 1700 yıllar lü yılların kıyafetleri Arkadaşlar eski zamanlarda nasıl evlenildiğini, gelinliklerin ve damatlıkların nasıl olduğunu çok merak ederdim. Ve bim gibi merak edenler melekler için bir araştırma yaptım ve 1700 lü yıllardaki gelinliklerin nasıl olduğunu buldum. Gerçekten içlerinde çok güzel ileriki sezonlarda moda olacak modeller var.Sizlerde...
  3. Gelinlikler

Gelinlikler

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. Geçmişten Günümüze Gelinlik Modelleri

Geçmişten Günümüze Gelinlik Modelleri

geçmişten günümüze gelinlik 1987 gelinlik modelleri geçmişten günümüze modelleri gecmişten saç kraliçe 1759 1785 1816 (Prenses charlottenin gelinligi) 1830 1864 1866 1840 1843 1845 1863 prenses...

Sayfayı Paylaş