gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

1971'den beri Türkçe yayım yapan Fransız Radyosu Türkçe yayına son verdi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1971'den beri Türkçe yayım yapan Fransız Radyosu RFI, Türkçe yayınlarına son verdi. Uluslararası Fransız Radyosu "Radio France International" (RFI), internet sitesi üzerinden sürdürdüğü Türkçe yayınlarına tamamen son verdi. 1971 yılından bu yana Türkçe yayım yapan RFI, 2006 yılında radyo yayımlarını kaldırmış, sadece internet üzerinden yayınların devam etmesini kararlaştırmıştı.

RFI yönetim kurulu, ekim ayı sonunda yaptığı toplantı sonucunda, "stratejik" ve "verimli" olmadığı gerekçesiyle mevcut 19 dilden 6'sını oluşturan Alman, Arnavut, Laos, Leh, Sırp ve Türkçe dillerinden verilen internet yayınlarının tamamen kaldırılmasına, Çin, Fars, Rus ve Vietnam dillerinden ise sadece internet üzerinden yayının devam etmesine karar verdi.

Karar gereği, Arapça, İspanyolca, İngilizce, Portekizce ve bazı Afrika dillerinden yayınlar ise devam edecek.

RFI yönetim kurulu kararına, basın sendikaları tepki gösterirken, 19 dilde yayın yapan servislerin temsilcileri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye bir mektup göndererek, kararın iptal edilmesini istedi.

Türkçe, RFI yayınlarında ilk kez 1935-1939 yılları arasında, Nazi propagandasına karşı beş büyük dil arasında kullanıldı. 1971 yılından 2006 yılına kadar ise Fransızca bilmeyen Türk göçmenlere yönelik Türkçe yayın yapıldı.

2006'ya kadar 35 yıl aralıksız yayın yapan Türkçe servisi, Fransa'da yaşayan Türk göçmenlere idari, sosyal ve kültürel alanlarda hizmet veriyordu.

guncel.net

1971'den beri Türkçe yayım yapan Fransız Radyosu Türkçe yayına son verdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Messenger Plus! Live 4.11.254 + Türkçe Yama

Messenger Plus! Live 4.11.254 + Türkçe Yama

Messenger Plus! Live, MSN Messenger ve Windows Messenger için en iyi eklentidir. Gerek sunduğu ekstra özellikler ile gerek güvenlik hizmetleriyle vazgeçilmez hale geliyor. Örneğin; tüm günlüklerinizi şifreliyor ve şifreyi bilmeyenler sizin günlüklerinizi okuyamıyor. Renkli rumuz (nick) yapabilme olanağı, tek tuşla Messenger'ı kapatabilme, arkaplan rengini değiştirebilme gibi özellikleriyle...
  2. Türkçemizin ilk halinden son haline..

Türkçemizin ilk halinden son haline..

Bir 50 sene sonrasını düşünemiyorum.... Yıl: 1965 "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun'...
  3. Notre Dame de Paris - Belle (Fransızca - İngilizce - Türkçe)

Notre Dame de Paris - Belle (Fransızca - İngilizce - Türkçe)

fransızca şarkı çevirileri fransızca şarkı sözleri notre dame de paris belle sözleri ve anlamları fransızcadan türkçeye çevrilen şarkılar Notre Dame de Paris - Belle (türkçe çeviri) Belle Güzel FRANSIZCASI: belle c'est un mot qu'on dirait invente pour elle quand elle danse et qu'elle met son corps a jour tel un oiseau qui etend ses ailes pour s'envoler alors je sens l'enfer s'ouvrir sous...
  4. msn 9 türkçe yama indirmek isteyen gelsin

msn 9 türkçe yama indirmek isteyen gelsin

Msn nin son sürümü olan 9,0 ı bilgisayarına indirmek isteyen ve ingilizcesi olmayan arkadaşlarımız için MSN 9 TÜRKÇE YAMA indirim linkini sizlere vermek istiyorum arkadaşlarım. TÜRKÇE YAMA İNDİR
  5. Mozilla Firefox Son Sürüm İndir Türkçe

Mozilla Firefox Son Sürüm İndir Türkçe

Mozilla Firefox Son Sürüm İndir Türkçe Arkadaşlar ben mozillanın son sürümünü indirmek istiyorum nerden ve nasıl yapacağım acaba?

Sayfayı Paylaş