2.Selimin Hayatı annesi kardeşleri ve yenilikleri

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  2. selimin hayatı, 2.selim kimdir, annesi, eşi ölümü kardeşleri kimdir konusunda bilgiler...
  Babası: Kanuni Sultan Süleyman
  Annesi: Hürrem Sultan
  Doğum: 28 Mayıs 1524
  Ölüm: 15 Aralık 1574
  Saltanat Aralığı: 1566-1574
  Önceki: Kanuni Sultan Süleyman
  Sonraki: 3. Murad

  [​IMG]
  28 Mayıs 1524′te İstanbul’da doğdu. Orta boylu, mavi gözlü, açık alınlı, ince kaşlı ve sarışın bir sultan idi. Şehzadeliğinde mükemmel bir terbiye içerisinde büyüdü. Küçük yaşlardan itibaren çeşitli şehirlerde sancakbeyliği yaptı.
  Kütahya sancakbeyi iken, babası Sultan Süleyman’ın ölümü üzerine İstanbul’a gelerek42 yaşında tahta oturdu. Sarı Selim diye de anılan 2. Selim, diğer padişahlara göre daha zayıf ve silik bir hükümdardı.

  2. Selim’in ilk işi Avusturya ile 8 yıllık barış yapmak oldu. Bu anlaşmaya göre Avusturya Osmanlıya haraç vermeye devam edecekti.

  Ayrıca o sıralarda Yemen’de çıkan isyan Sinan Paşa tarafından bastırıldı. Böylece tüm Kuzey Afrika ve Arabistan’ın en mamur kesimleri bile Osmanlı hakimiyetini tanıdı. Ancak, özellikle bu bölgelere yapılan seferlerde Kıbrıs adası birçok sorun çıkarıyordu. Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, birçok zorluğa rağmen 1571′de Kıbrıs’ı Osmanlı’ya bağladı.

  Ancak Kıbrıs’ın stratejik öneminden dolayı bu adayı Osmanlıya kaptırmak istemeyen Avrupa devletleri, devasa bir haçlı donanması ile İnebahtı’da Osmanlı donanmasını kıstırdı. Yapılan savaşta Osmanlı donanmasının neredeyse tamamı imha edildi. Ancak bir sonraki yıl, Osmanlı daha büyük bir donanma indirmeyi başaracaktır. Her şeye rağmen bu yenilgi ile Osmanlı donanmasının tökezlemeye başladığı söylenebilir.

  İspanyolların “alınamaz” dedikleri Tunus’u zapteden 2. Selim, ayrıca Kırım Hanının emrine verdiği 120 bin kişilik süvari ordusu ile beraber Rusya’ya a saldırdı. Moskova’ya dek ilerleyen Osmanlı ordusu, on binlerce Rus esir ile Kırım’a geri döndü.

  Selim Han, 8 yıllık saltanatının sonunda 1574 yılında vefat etti. Naaşı Mimar Sinan’ın yaptırdığı Ayasofya Camii avlusundaki türbeye defnedildi.

   
  LALEZAR bunu beğendi.
2.Selimin Hayatı annesi kardeşleri ve yenilikleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Atatürk'ün kardeşleri

  atatürkün kardeşlerinin isimleri atatürkün kardeşlerinin adı adları hayatı atatürk ün isimleri Tarihte bilinmeyen bir şey yoktur aslında... Bizim bilmediklerimiz vardır yalnızca... Bize anlatılmayan, bizden saklanan... Ya da farkında olunmayan... Cemal Kutay, yıllar önce Siyaset Meydanı'nda gençlere sorduğunda kimse bilememişti o sorunun cevabını: Atatürk kaç kardeşti? "Altı"...
 2. kıvanç tatlıtuğ kız kardeşleri

  kavanç tatlıtuğun kız kardeşi yada kardeşleri varmış resimleri varmı acaba sizde bulamadım da ?
 3. kıvanç tatlıtuğ kız kardeşi kardeşleri var mı

  kıvanç tatlıtuğun kız kardeşleri var mı kızlar, yada resimleri kimdir bunlar merak ediyorum acaba güzeller mmi :)
 4. Mozilla Firefox 12 Yenilikleri Neler?

  mozilla firefox 12 mozilla firefox 12 yenilikler İnternet dünyasında en çok tercih edilen tarayıcıların başında gelen Moziila Firefox, Mozilla Firefox 12 sürümü ile parmaklarımızın ucuna gelmeye hazırlanıyor melekler :) Detaylar şöyle; Mozilla yeni sürüm çıkarma yaklaşımını değiştirip sık zaman aralıklarında sürüm numaraları bir artacak şekilde güncelleme prosedürünü uygulamaya başlasa...
 5. Atatürkün Kardeşleri kimdir

  Atatürk'ün Kardeşlerinin adı Nedir? Atatürkün Kardeşleri kimdir Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk2ün kardeşleri hakkında ki bilgileri sizlerle ve konuyla ilgili tüm misafirlerimiz ile paylaşıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün Kardeşlerinin İsimleri Ahmet ,Fatma , Ömer ,Naciye,Makbule Hanım'dır.. Fakat Ahmet dokuz, Fatma dört ve Ömer sekiz yaşında o...
 6. Chrome 19 Yenilikleri nelerdir?

  Chrome 19 Yenilikleri hakkında bana bilgi verir misiniz rica etsem, merak ediyorum Chrome 19 Yeniliklerini
 7. 3. Selimin Çocuğu kaç tane bilen var mı

  Merhaba aranızda tarih ile ilgili ve tarih bilgileri olan arkadaşlarım varsa o arkadaşlarıma 3. Selimin Çocuğu kaç tane diye soruyorum cevabı da merakla bekliyor ve şimdden cevap için tşk ediyorum.
 8. Sultan 3. Selimin Eğitimi hakkında bilgi istiyorum

  Selam arkadaşlar ben sizden Sultan 3. Selimin Eğitimi hakkında mümkünse bilgi paylaşımında bulunmanızı rica ediyorum.
 9. hüremin kardeşleri

  hüremin kardeşleri ki ve resimleri
 10. Yavuz sultan selimin rüyası

  YAVUZ SULTAN SELİM Bir gece yatağımda uyuyakalmışım. Sabah namazını kıldıktan sonra hizmetlerine koştum. -Bu gece görünmedin, ne işteydin? diye sordular. Birkaç gecedir uykusuz kaldığım için, bu gece gaflete geldiğimi ve hizmetlerinden mahrum olduğumu özürle beyan ettim. -İmdi, ne düş gördünse beyan eyle, buyurdular. -Arza kabil bir düş görmedim, diye cevap verdim. Tekrar buyurdular ki:...

Sayfayı Paylaş