2.Selimin Hayatı annesi kardeşleri ve yenilikleri

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  2. selimin hayatı, 2.selim kimdir, annesi, eşi ölümü kardeşleri kimdir konusunda bilgiler...
  Babası: Kanuni Sultan Süleyman
  Annesi: Hürrem Sultan
  Doğum: 28 Mayıs 1524
  Ölüm: 15 Aralık 1574
  Saltanat Aralığı: 1566-1574
  Önceki: Kanuni Sultan Süleyman
  Sonraki: 3. Murad

  [​IMG]
  28 Mayıs 1524′te İstanbul’da doğdu. Orta boylu, mavi gözlü, açık alınlı, ince kaşlı ve sarışın bir sultan idi. Şehzadeliğinde mükemmel bir terbiye içerisinde büyüdü. Küçük yaşlardan itibaren çeşitli şehirlerde sancakbeyliği yaptı.
  Kütahya sancakbeyi iken, babası Sultan Süleyman’ın ölümü üzerine İstanbul’a gelerek42 yaşında tahta oturdu. Sarı Selim diye de anılan 2. Selim, diğer padişahlara göre daha zayıf ve silik bir hükümdardı.

  2. Selim’in ilk işi Avusturya ile 8 yıllık barış yapmak oldu. Bu anlaşmaya göre Avusturya Osmanlıya haraç vermeye devam edecekti.

  Ayrıca o sıralarda Yemen’de çıkan isyan Sinan Paşa tarafından bastırıldı. Böylece tüm Kuzey Afrika ve Arabistan’ın en mamur kesimleri bile Osmanlı hakimiyetini tanıdı. Ancak, özellikle bu bölgelere yapılan seferlerde Kıbrıs adası birçok sorun çıkarıyordu. Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, birçok zorluğa rağmen 1571′de Kıbrıs’ı Osmanlı’ya bağladı.

  Ancak Kıbrıs’ın stratejik öneminden dolayı bu adayı Osmanlıya kaptırmak istemeyen Avrupa devletleri, devasa bir haçlı donanması ile İnebahtı’da Osmanlı donanmasını kıstırdı. Yapılan savaşta Osmanlı donanmasının neredeyse tamamı imha edildi. Ancak bir sonraki yıl, Osmanlı daha büyük bir donanma indirmeyi başaracaktır. Her şeye rağmen bu yenilgi ile Osmanlı donanmasının tökezlemeye başladığı söylenebilir.

  İspanyolların “alınamaz” dedikleri Tunus’u zapteden 2. Selim, ayrıca Kırım Hanının emrine verdiği 120 bin kişilik süvari ordusu ile beraber Rusya’ya a saldırdı. Moskova’ya dek ilerleyen Osmanlı ordusu, on binlerce Rus esir ile Kırım’a geri döndü.

  Selim Han, 8 yıllık saltanatının sonunda 1574 yılında vefat etti. Naaşı Mimar Sinan’ın yaptırdığı Ayasofya Camii avlusundaki türbeye defnedildi.

   
  LALEZAR bunu beğendi.
2.Selimin Hayatı annesi kardeşleri ve yenilikleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. kadın, kocası ve adamın annesi

  Kadın, kocası ve adamın annesi Genç bir kadın, aylardır şantiyede olan kocasına aşağıdaki satırları yazar: 'Sevgilim, Biliyorsun, sen şantiyedeyken nur topu gibi bir bebeğimiz oldu. Sütüm yetmediği için, yavrumuzu besleyebilmek amacıyla bir sütanne tuttum. Yalnız, bu sütannenin zenci olmasından dolayı çocuğumuz, emdiği sütün etkisiyle zaman içinde zenciye dönüştü. Haberin olsun dedim. Bu...
 2. Temel reisin annesi ve babası

  Evet melekler temel reisin anne ve babası Temel reisin neden ağzından pipoyu düşürmediği anlaşıldı:hhh:
 3. efem ve annesi

  Bugün tam 13+1 günlüksün bebeğim. daha dün öğrenmiştim sankı sana hamıle olduğumu hemencik nasılda büyüdün..bir an önce daha büyüdü de anneciğin senı kucağına alsın öpsün,koklasın senın o bebek kokunu.. sana ilk hamile olduğumu öğrendiğimde çok şaşırmıstın doktor amca birden 5 haftalık hamılesınız diyince çok şaşırdık babanla hiç beklemıyoduk seni..ama artık bizimlesin bir an önce şu aylarda...
 4. atatürk ve anadolu annesi..

  Atatürk ve Anadolu Annesi Gazi, çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadına rastladı. Atatürk attan inerek bu ihtiyar kadının yanına sokuldu. - Merhaba nine. Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle; - Merhaba dedi.... Devamını Gör - Nereden gelip nereye gidiyorsun? Kadın şöyle bir duralayıp; - Neden sordun ki, dedi. Buraların saabısı mısın? Yoksa bekçisi mi? Paşa gülümsedi....
 5. Kaynanası ve annesi arasında kalanlar

  Melekler çok ıyı bılıyorum mutllaka anneniz ve kaynanız arasında mutlaka kalmışsınızdır hatta cıldırma noktasınada gelmışsınızdr bu konuları saymakla bıtıremıyız ozellıkle anne olan melekler mutlaka anne kızım soyle kaynana hayır kızım soyle gıbı daha neler neler.........evet sizi dinliyoruz....

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. ii selim yenilikleri