gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

2006'da kan bağışı %47 arttı

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

2006'da kan bağışı %47 arttı

Dünyanın bir çok yerinde insanların değişik nedenlerle birbirinin kanını döktüğü bir dönemde, Türk halkı hiç tanımadıkları insanların hayatlarını kurtarmak için 2006'da adeta kan merkezlerine koştu
    Geçen yıl Türk Kızılayının kan merkezlerine gelerek bağış yapanların sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 47 arttı. Kızılay'ın kan merkezlerine 2005 yılında toplam 342 bin 146 kan bağışı gerçekleşirken, geçen yıl bu rakam 502 bin 102'ye ulaştı. Kan bağışında 2005-2006 yılı verileri karşılaştırıldığında sivil-asker oranlarında, sivil kan bağışlarının oranının arttığı dikkati çekti. Kan bağış sayısı bölgelere göre incelendiğinde ise en çok kan bağışının Marmara Bölgesi'nde yapıldığı gözlendi.

2006'da kan bağışı %47 arttı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kan bağışı ve organ bağışı

kan bağışı ve organ bağışı

sevgili adminlerim benim aklıma bir konu geldi ama nereye nasıl bağlayacağımı bilemedim. siz uzmanlara bıraktım. kan bağışı ve organ bağışı ile ilgili bişeyler yapmak istiyorum yani insanları bu konuda bilgilendirmek gerekiyo gibi geliyor. ama konuları nereye açacağımı bulamadım yada böyle ilgili bir konuyuda bulamadım varsa özür dilerim dikkatsizliğim için yoksa da nasıl birşeyler...
  2. Kan bağışı tarihe mi karışıyor?

Kan bağışı tarihe mi karışıyor?

Kan bağışı, laboratuvar ortamında sınırsız kırmızı kan hücrelerinin üretimiyle bir gün tarihe karışabilir. Bir Amerikalı uzman grubu, yaptığı araştırmayla, insan embriyonu kök hücrelerini, fonksiyonel oksijen taşıyıcı kırmızı kan hücrelerine döndürmenin yolunu buldu. Blood dergisinde yayımlanan araştırma, Worcester Massachussetts'teki Advanced Cell Technology (İleri Hücre Teknolojisi) ile...
  3. Kimler kan bağışı yapabilir?

Kimler kan bağışı yapabilir?

Temel Sağlık Bilgileri Kan Bağışı Sağlıklı olan herkes kan bağışında bulunabilir. İdeal yaş aralığı 18 ile 65 yaşları arasıdır. Düşük ve Fazla kilolu insanlardan herhangi bir sorun çıkmaması için kan alınmıyor. Genel durumunda kötü görüntüde olanlar, hasta görüntüsünde olanlar, genel ahlaki kuralları uygulayamayacak şekilde görünenler örneğin ilaç alışkanlığı olanlar dışında genel olarak...
  4. Kan bağışında bulunmadan önce okuyunuz.

Kan bağışında bulunmadan önce okuyunuz.

kan bağışı kan bağışından önce bağışında bulunmanın şartları Arkadaşlar hastalık yada kaza sebebi ile kan bulunamadığı için hayatını kaybedenler var. Fakat verecek olan kişilerinde bazı özellikleri olmalı. hayat kurtarayım derken durumu vahim bir hale getirebilirsiniz. Öncelikle kan vermenin vucüdumuza faydası üzerinde duracak olursak; Kan vermenin vücudunuz için faydaları nelerdir?...
  5. Kan bağışına uygunluk için aranan kriterler

Kan bağışına uygunluk için aranan kriterler

18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin ölçümü normal olan herkes en az 2 ay aralıklarla kan bağışında bulunabilir. 1. Kendinizi iyi ve sağlıklı hissediyor musunuz? Kan bağışı öncesinde yorgun ve uykusuz olmamanız tercih edilir. Kan bağışından önceki...

Sayfayı Paylaş