gebe
  1. meleğim_rüzgarım

meleğim_rüzgarım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

2015'e kadar Marmara'da büyük deprem beklemiyorum

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında meleğim_rüzgarım tarafından paylaşıldı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara'da 2015'e kadar büyük deprem beklemediğini söyledi Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Çınarcık'ta dün meydana gelen depremi ve gelecekte bölgede meydana gelebilecek sarsıntıları ekolayhaber'e değerlendirdi. İşte Ahmet Ercan'la yapılan röportaj:

DEPREM İÇİN DİĞER UZMANLAR NE DİYOR?

Uzun zamandır unuttuğumuz deprem kendini yine hatırlattı. Çeşitli görüşler var, öncü müdür, artçı mıdır? Yeniden bu tartışmaları hatırladık. Sizin bu konuda hem farklı, hem de çok derin araştırmalarınız olduğunu biliyoruz. Bunu nasıl yorumlamalıyız? Vatandaş nasıl düşünmeli bu son depremle ilgili?
    Bilim adamları da farklı düşünecek bu depremden sonra belki. Marmara'ya iki koldan geliyor, bir tanesi İstanbul'un önünden geçen kuzey kol; bir tanesi de Yalova, Çınarcık, Armutlu, İmralı'ya doğru giden güney kol olmak üzere.

Bu deprem güney kol üzerinde oluştu. Gölcük'ün daha önce kırmış olduğu kırığın üzerinde oluştu deprem. 1999 yılında ben basın açıklaması yapmıştım 'Marmara'da 2007'ye kadar deprem beklemiyorum' diye. Kaldı ki olmadı. 2008'in başında da bir basın açıklaması yapıp, '2015'e kadar Marmara'da deprem olmayacak, ancak bizi korkutucu, küçük, orta boy depremleri göreceğiz' demiştim. Şimdi bunlar mümkün oldu. 2015'e kadar bu tür korkutucu depremleri göreceğiz.

Yine güney hattında mı kırılacak? Yalova–Çınarcık ekseninde olan mı, yoksa bizim öteki beklediğimiz hatta mı olacak?
    Burada da bir deprem bekliyoruz, güney kolu üzerinde. Ama Çınarcık veya Esenköy'de değil. İmralı-Armutlu-Mudanya üçgeninde, Pendik Körfezi'nin girişinde bir deprem bekliyorum. Bunun ne zaman olacağı konusunda bir şey söyleyemeyiz. Ama 6.4–6.3 büyüklüğünde olacaktır. Kuzey kol üzerinde yani İstanbul önlerinde 2015'e kadar deprem beklemiyorum. Ancak korkutucu depremler olacak. Ayrıca 5.7'ye kadar olan depremler yıkıcı olmaz. Dolayısı ile 4.8 depreminden sonra da artçı depremler yaklaşık bir hafta sürebilir. Halkın pencerelerden atlamasına gerek yok. Artçı depremlerin büyüklükleri 4.4'e kadar varabilir.

Bir panik yaşayacağız ama büyük bir deprem 2015'e kadar yok diyorsunuz
    Beklemiyorum. Benim analizlerim böyle bir depremin olacağını göstermiyo

2015'e kadar Marmara'da büyük deprem beklemiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Olası depremde bu ilçeler büyük zarar görecek

Olası depremde bu ilçeler büyük zarar görecek

İTÜ tarafından yapılan ‘deprem çalışması’na göre, en fazla risk altındaki mahalleler Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler, Zeytinburnu, Ümraniye, Pendik, Maltepe ve Kartal’da bulunuyor Milliyet'in haberine göre İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü öğretim görevlisi Dr. Seda Kundak, çeşitli kriterlere göre, olası bir depremde...
  2. Marmara'da deprem paniği

Marmara'da deprem paniği

MARMARA'DA DEPREM PANİĞİ Saat 20.53'de Yalova Çınarcık'da Meydana Gelen Deprem İstanbul'da Korkuya Yol Açtı. Kandilli Rasathanesi'nin tespitlerine göre saat 20.53'deki depremin merkez üssü Çınarcık ve deprem büyüklüğü 4.8 şiddetinde. Deprem, İstanbul, Adapazarı, Bursa ve İzmit'te de hissedildi.
  3. İstanbul'da büyük depremi tetikler mi?

İstanbul'da büyük depremi tetikler mi?

Tekirdağ'da meydana gelen ve İstanbul'da da hissedilen deprem büyük bir depremin habercisi olabilir mi? Prof. Dr. Haluk Eyidoğan açıkladı: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, ''Marmara Denizi'nde meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin, büyük bir depremin habercisi olabileceğini söylemenin mümkün olmadığını'' bildirdi. Eyidoğan,...
  4. Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar Biliyor musunuz

Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar Biliyor musunuz

Arkadaşlar Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar bu konuda bilginiz varsa lütfen bu sayfadan bana Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl hesaplanır yazın.
  5. Yılbaşında büyük ikramiye ne kadar ?

Yılbaşında büyük ikramiye ne kadar ?

En büyük ümidim yılbaşı milli piyango çekilişi :D Büyük ikramiye ne kadar bilginiz varmı ?

Sayfayı Paylaş