gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

3. Osman Dönemi Islahatları hakkında bilgi istiyorum

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar sizden 3. Osman Dönemi Islahatları hakkında bilgi rica ediyorum benim gibi tarih sevenleri bu sayfaya bekliyorum:)

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

3. Osman Dönemi Islahatları

3. Osman Dönemi Yenilikleri

25. Osmanlı padişahı ve 104. İslam halifesidir. II. Mustafa’nın (1695-1703) oğlu ve I. Mahmud’un (1730-54) kardeşidir. Annesi bir sırptır ve asıl adı Mari olan Şehsuvar Sultan’dır. Hükümdarlık dönemi 1754-1757 yılları arasıdır.

III. Osman döneminde önemli bir siyasal gelişme olmamıştır.
    Sultan Üçüncü Osman’ın musikiden nefret ettiği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırdı. Sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmak istemediği için ayakkabılarına demir ökçeler taktırmıştı. Ökçelerden çıkan sesi duyan cariyeler padişahın geldiğini öğrenip yoldan çekiliyorlardı. 2 yıl, 10 ay, 18 gün saltanat sürmüş ve bu süre içinde yedi tane veziri azam değiştirmiş, dönemi boyunca içte ve dışta barış ve huzur yaşanmıştır.

İstanbul’da mimari çalışmalara devam edilmiş, I. Mahmut döneminde yapılmaya başlanan Nuruosmaniye Camii tamamlanmıştır.

Bunun dışında Üsküdar’da İhsaniye Camii ve İhsaniye Mescidi’ni yaptırdı. Caminin yanına medrese, kütüphane, imaret, sebil ve çeşme de yaptırıp tamiratı ve masraflarının karşılanması için vakıflar tesis ettirdi.

Midilli Adası Sığrı Limanı’nda, Malta korsanlarına karşı bir kale inşa edilerek tahkim edildi.

Babıâlî’nin inşası tamamlandı.

Osmanlı Devleti’nin ilk deniz feneri olan Ahırkapı Feneri de III. Osman devrinde yapıldı

3. Osman Dönemi Islahatları hakkında bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 1. Mahmut Dönemi Olayları hakkında bilgi istiyorum

1. Mahmut Dönemi Olayları hakkında bilgi istiyorum

Merhaba arkadaşlar tarih bilgilerine merak saran ben özellikle de osmanlı tarihi hakkında bilgilere önem veren ben sizden 1. Mahmut Dönemi Olayları hakkında bildiklerinizi yazmanızı rica ediyorum.
  2. 3. Mustafa Islahatları hakkında bilgi istiyorum

3. Mustafa Islahatları hakkında bilgi istiyorum

Selam arkadaşlar aranızda tarih konusunda benim gibi meraklı olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 3. Mustafa Islahatları hakkında bilgi rica ediyorum.
  3. 3. Selim Ailesi Hakkında Bilgi istiyorum sizden

3. Selim Ailesi Hakkında Bilgi istiyorum sizden

Selam arkadaşlar aranızda tarih ile ilgili bilgisi olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 3. Selim Ailesi Hakkında Bilgi rica ediyorum. Şimdiden çok sağolun.
  4. Sultan 3. Selimin Eğitimi hakkında bilgi istiyorum

Sultan 3. Selimin Eğitimi hakkında bilgi istiyorum

Selam arkadaşlar ben sizden Sultan 3. Selimin Eğitimi hakkında mümkünse bilgi paylaşımında bulunmanızı rica ediyorum.
  5. 3 aylık bebeğin gelişimi hakkında bilgi istiyorum

3 aylık bebeğin gelişimi hakkında bilgi istiyorum

Selamlar 2 aylık kızım var ve bebeğimle birbirimize alışmaya çalışıyoruz. Merak ettiğim 3 aylık bebeğin gelişimi . Sanki kızım biraz iri , yaşıtlarından önde gidiyor :)

Sayfayı Paylaş