gebe
  1. sevgi10

sevgi10 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    18

3 yaşındaki çocuk nasıl emekli olur...

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

15 yaşından küçüklerin sigortalı yapılamadığı ülkemizde, '3 yaşındaki çocuklar emekliliğe şimdiden nasıl adım atar;' diyorsanız, Akşam yazarı Ali Tezel'e mutlaka kulak verin...
    15 yaşındaki çocuklara sigorta yapmanın yasak olduğu yasalarla 3-5 yaşındaki çocukların nasıl sigortalı yapılması gerektiğinin inceliğini, Sosyal Sigortalar Kanunu'na dayandırarak söyleyen Akşam yazarı Ali Tezel, " 3-5 yaşında demeyin çocuğunuzu SSK’lı yapın" diyor.

İşte Tezel'in yazısı:

Çocuklarımızı daha doğrusu 3-5 yaşındakileri fabrikalarda çalıştıramayız ki nasıl sigortalı olsunlar diyenlere..

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince sigortalı olmanın alt yaşı yoktur yani 1 günlük bebek bile sigortalı olabilir. Ancak, 4857 gibi çalışma hukukunu düzenleyen İş Kanunları’nda çalışma yaşının alt sınırı vardır. Mesela 4857/11’inci madde gereğince, “Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır...” yani fabrikalarda bu çocuklar çalıştırılamaz. Çalıştırılırsa İş Kanunu gereğince 500 YTL cezası vardır ama yine de SSK’lı olabilirler. Ancak, İş Kanunu’na tabi olmayan işlerde çocuklar görev alıp-sigortalı olurlar. Mesela, 506 sayılı Kanun’un 10’uncu maddesine göre; “Bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılan film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları, müzik, resim, heykel, dekoratif ve benzeri diğer uğraşıları içine alan bütün güzel sanat kollarında çalışanlar, düşünür ve yazarlar bu kanun hükümlerine tabidirler...” Bu nedenle çalışma kanunu çıkarılmamış işlerde mesela, reklam ajanslarında, film yapım şirketlerinde çocuğunuza rol verirlerse veya manken olarak kullanırlarsa işverenler 2 yaşında da olsa çocuğunuzu SSK’lı yapmak zorundadırlar...

3 yaşındaki çocuk nasıl emekli olur... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 1-3 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı

1-3 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı

1 yaşındaki çocuğun beslenmesi 26 aylık çocuğun gelişimi 26 aylık bebek gelişimi bebek beslenmesi erkek Dokuz aydan sonra çocuğun temel gıdası olmaktan çıkan anne sütü 2 yaşına dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir. Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa, çatal kaşık kullanma alıştırmaları yapılabilir. Ailenin diğer fertleriyle birlikte sofrada oturan çocuğun ayrı tabağı olmalı,...
  2. 3-5 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı?

3-5 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı?

3 yaş çocuğun beslenmesi 3 5 yaş çocuğu yaşındaki çoçuğun beslenmesi çocuğunun üç yaşındaki çocuğun Okul öncesi 3-5 yaş grubu çocuklara aile yaşamına daha çok katılan bireyler gözüyle bakılmalıdır. Bu yaşta yemek alışkanlığının gelişmesinde aile primer rol üstlenir, çocuklar genelde aile içi bireyleri taklit ederek öğrenirler. Bu dönemde çocuk aile sofrasını bir taraftan dengeli beslenme...
  3. Emekli olurken yaş tahsisi varsa değerlendirilmez

Emekli olurken yaş tahsisi varsa değerlendirilmez

yaş tahsisi emeklilikte yaş tahsisi Arkadaşlar ben bu konu ile ilgili bir yargıtay kararı buldum ve ekliyorum.. İlk işe giriş tarihinizden sonraki yapacak olduğunuz yaş tahsisleri emeklilik durumunuzu etkilemeyecektir. Özellikle büyütme yapıp erken emekli olma yoluna gitmeyi düşünenler boşa uğraşıyorlar.. T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 2005/10-70 K. 2005/101 T. 23.2.2005 Davacı,...
  4. 3 yaşında ki çocuğun psikolojisi nasıl oluır

3 yaşında ki çocuğun psikolojisi nasıl oluır

Ben çocukların neler düşündüklerini , hislerini çok merak ediyorum.3 yaşında bir yeğenim var acaba diyorum 3 yaş çocuğunun psikolojisi nasıl olur ? Mutlaka bilgi vardır bu konuda..
  5. Emekli Yaş Hesaplama Tablosu Kaç Yaşında Emekli Olurum

Emekli Yaş Hesaplama Tablosu Kaç Yaşında Emekli Olurum

Ssk Emeklilik yaş hesaplama tablosu kaç yaşında kaç gün prim ödeyerek emekli olurum ? Türkiye’de her gelen yönetim ve hükümet gerek oy almak gerekse şirin görünmek adına bir çok kanun çıkartmış buna göre biz vatandaşların da kafası karıştıkça karışmıştır. Yani örneğin hep 5 bin prim gün sayısı ve 25 yıl sigortalılık işte emekli olunacak tarih te 60 olsaydı kimsenin kafası karışmaz ve bu tür...

Sayfayı Paylaş