30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Kısa Bilgi istiyorum ben

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Kısa Bilgi istiyorum ben
merhaba arkadaşlar bana acil olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Kısa Bilgi veri misiniz lütfen çok sevinirim

30 Ağustos Zafer Bayramı Hakkında Kısa Bilgi

30 Ağustos Zafer Bayramı Kısa Bilgi

Yakında kutlayacağımız Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin şanlı sayfalarından birini temsil eder. Bayram olarak kutlanan 30 Ağustos,1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için düzenlenir.

Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir.

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir.

Geri