gebe
  1. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    38

5 Yaş çocuklarında hayali arkadaş ...

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında »| HeRCai |« tarafından paylaşıldı.

Hemen hemen hepimizin 5 Yaşlarinda Hayali bir Arkadaşi olmustur degilmi meleklerim :):) Bunun kaynagi ney, buyrun...

Beş yaş da çocuğun gelişimindeki önemli yaşlardan biridir. Bu yaştaki bir çocuğun hayal gücü oldukça gelişmiştir. Bunun yanında, çocuk yaşadığı ortamla ilgili olarak da çok çeşitli gözlemler yapabilmekte ve bunları oyunlarına yansıtabilmektedir. Bu yaştaki çocuk, anne-babasının koyduğu kuralları, çevreden gelen yasakları da algılayabilmekte ve davranışlarını bunlara göre düzenlemesi gerektiğinin farkına varmaktadır.Tüm bu farkındalıklar çocuğa kimi zaman fazla gelebilir. Çocuk bir çok şeyi algılamakta, bunları zihninde işlemekte, bu konuları daha iyi işleyebilmek için oyunlarına yansıtmakta ve tüm bu süreç ona bir çok değişik duyguyu yaşatmaktadır. Bu dönemlerde çocuklar kendi sırtlarındaki bu “yükü” paylaşabilmek amacıyla kendilerine bir hayali arkadaş yaratabilirler. Bu arkadaş, çocuğun çok arzu ettiği ama sahip olamadığı özellikleri yansıtabilir. Örneğin çocuğun toplumun koyduğu kurallara karşı gelme isteğini, çok güçlü olma isteğini, korunma, şımartılma isteğini bu hayali arkadaş yansıtabilir. Kendisini daha yalnız hisseden çocuklar için ise bu hayali arkadaş arzu edilen bir arkadaşın işlevini görebilir. Anne-babaların fark etmesi gereken bu hayali arkadaşın çevreyi kandırma amaçlı olarak ortaya çıkmadığıdır. Bu nedenle, çocuğu bu davranışından ötürü kınamak yerine, gerektiğinde bu “arkadaşa” çocuk üzerinden mesajlar göndermek daha doğrudur.

5 Yaş çocuklarında hayali arkadaş ... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 1-5 YaŞ Arasi ÇocuĞun Beslenmesİ

1-5 YaŞ Arasi ÇocuĞun Beslenmesİ

1-5 YAŞ ARASI ÇOCUĞUN BESLENMESİ Dokuz aydan sonra çocuğun temel gıdası olmaktan çıkan anne sütü 2 yaşına dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir. Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa, çatal kaşık kullanma alıştırmaları yapılabilir. Ailenin diğer fertleriyle birlikte sofrada oturan çocuğun ayrı tabağı olmalı, neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir. Bu dönemde de çocuklar...
  2. cocuklarda hayali arkadaş

cocuklarda hayali arkadaş

hayali arkadaş çocuklarda hayali arkadaş melek arkadaşlar Hayali arkadaşlar, sağlıklı duygusal ve zihinsel gelişimin işaretleridir. Çocuk tamamıyla kopma yaşamadığı sürece, anne ve babaların endişelenmesi için bir neden yoktur. Hayali arkadaşların gelişim sürecindeki hizmetinin önemi anlaşıldığında, bu kaygılarla başa çıkmanız daha kolay olacaktır. Çocukların 3-4 yaşlarında hayali...
  3. 5 yaşındaki çocukların eğitimi gelişimi

5 yaşındaki çocukların eğitimi gelişimi

5 yaş oyunları 5 yaşındaki çocuğun kilosu yaşındaki çocuğun eğitimi yaş çocuk eğitimi erkek çocuğu 5 yaş çocukları etraflarındaki kişilerin duyguları ve ihtiyaçları konusunda çok hassastırlar. Sıra beklemek veya oyuncakları ya da diğer şeyleri paylaşmak eskisinden daha kolaydır. Neler değişti? 5 yaş çocukları etraflarındaki kişilerin duyguları ve ihtiyaçları konusunda çok hassastırlar. Sıra...
  4. 5 yaş çocuk zeka testi nasıl yapılıyor

5 yaş çocuk zeka testi nasıl yapılıyor

Kızlar 5 yaşında bir kızım var acayip akıllı nerdeyse kendisi yazmaya bile başladı başlayacak bu durumda ben bu kızımın zeka testini nereden nasıl yaptırmalıyım. İnşallah üstün zekalı çıkar da... Hangi birim hangi hastane yapıyor bu zeka testini teşekkür ediyorum.
  5. 5 yaşındaki çocuğun velayeti

5 yaşındaki çocuğun velayeti

iyi günler. benim 5 yaşında çocuğum var. ben eşimden ayrılmak istiyorum. ama çocuğumun velayetini ben almak istiyorum.ama onlar vermezler diye cesaret edemiyorum.eşim içki kullanıyor.bana velayetin verilme ihtimali nedir

Sayfayı Paylaş