gebe
  1. zuzu65

zuzu65 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

6 ay-5 yaş çocuklarına grip aşısı yapın çağrısı

Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

5 yaş aşıları 5 yaş aşısı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Meda Kondolot, 6 ay-5 yaş grubundaki çocuklar ile prematüre doğan, kronik akciğer hastalığı, astım, böbrek ve kalp problemi olan çocukların mutlaka grip aşısı olması gerektiğini söyledi. [​IMG]

Kondolot, yaptığı açıklamada, risk gurubundaki çocuklara grip aşısını eylül ayından itibaren yapmaya başladıklarını bildirdi.

Grip aşısının şubat ayına kadar yapılabileceğini ifade eden Kondolot, "Grip aşıları her yıl yapılıyor. Yaşa göre dozu ve sayısı da değişebiliyor. Genellikle 9 yaşına kadar ilk kez yaptığımızda 1 ay arayla 2 doz yapıyoruz. Daha sonraki yıllarda yapmamız gerekirse tek doz yapıyoruz. 6 ay-3 yaş arası çocuklara ise eğer ilk kez aşı yapılacaksa yarım doz yapıyoruz, ama 1 ay arayla 2 kez aşılıyoruz. Daha önce aşı yapılmışsa da sonraki yıllarda tek doz yapılmaya devam ediliyor" dedi.

Kondolot, grip aşısı yapılmasının "bir daha üst solunum yolu enfeksiyonu, nezle ya da grip geçirilmeyeceği" anlemegine saglıkemegine saglıkemegine saglıkemegine saglıkemegine saglık gelmediğini, enfeksiyona neden olan yüzlerce virüs bulunduğunu, bu nedenle aşının sadece o yıl ağır seyredecek gripten koruduğunu belirtti.

Grip aşısını 6. aydan itibaren bütün çocuklara yapılabildiğini bildiren Dr. Meda Kondolot, şöyle devam etti: "6 ay-5 yaş grubundaki çocuklar ile prematüre doğan, kronik akciğer hastalığı, astım, böbrek ve kalp problemi olan çocuklar mutlaka grip aşısı olmalıdır. Çünkü bu gruptaki çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu sık görülmektedir.

Bağışıklık sistemi yeterince gelişmeyenlerin de doktorlarına başvurarak grip aşısı yaptırmaları gerekiyor. Bazı metabolik hastalıkları olanlar da grip enfeksiyonu açısından risklidir. Aynı zamanda evde küçük bebek ya da bu hastalıkları taşıyan biri olduğu zaman diğer aile bireyleri ile anne ve babaya da grip aşısını öneriyoruz."

Kondolot, sağlık personelinin de risk grubundu bulunduğuna dikkat çekerek, bu kişilerin de mutlaka grip aşısı olması gerektiğini bildirdi.

Halk arasında nezle ve gribin birbirine karıştırıldığına dikkati çeken Dr. Kondolot, "Nezle birkaç gün süren burun akıntısı, hapşırık, öksürük ile karakterize bir hastalıktır. Gribin ise baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi daha sistemik belirtileri var" dedi.

Yan etkisiz aşı olmadığını belirten Kondolot, grip aşısı yapılan yerde kızarıklık, ağrı ve şişlik görülebilileceğini, halsizlik, kas ve baş ağrısı ile iştahsızlık gibi geçici sistemik belirtilerin ortaya çıkabileceğini söyledi.

2. necla

necla Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: 6 ay-5 yaş çocuklarına grip aşısı yapın çağrısı
    cok tesekkur ederim canim kafami mesgul eden bir seydi,cocuklara grip asisi yaptirmak istiyordum ama cogu kisi pek faydasi olmuyor dedigi icin son zamanda baya kararsiz kalmistim,benim ikizlerim premature oldu icin bunyeleri biraz zayif ve cok fazla enfeksiyon rahatsizligi yasiyorlar cok uzuluyorum,neyse artik dusunmeyecegim mutlaka yaptiracam ,paylasim icin sagolasin

3. zuzu65

zuzu65 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

faydası olmaz olurmu bitanem sadece bir ilave daha yapacağım bu aşının taze olması gerekiyomuş...bir arkadaşım yurtdışından özel bir yöntemle getirtip hemen enjekte ettiriyodu bunuda eklemek istedim canım benim

4. Mavi_Melek

Mavi_Melek Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

biz geçen gün yiğenimi dr a götürdük dr gereksiz dedi

5. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    valla ben her sene yaptırtıyorum oğluşumaa sağol zuzum paylaşım ve bilgiler için

6 ay-5 yaş çocuklarına grip aşısı yapın çağrısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 5-6 yaş gelişimi

5-6 yaş gelişimi

5 6 yaş şarkıları 5 6 yaş gelişim özellikleri,gelişim psikolojisi,aile,kadın aile,aile eğitimi 1) Fiziksel Gelişim ve Hareket Gelişimi: - Kas hakimiyeti tam anlamıyla gelişmiştir. - İnce bir çizgi üstünde kolaylıkla yürüyebilir. - Tırmanma, kaydıraktan kayma, sallanma, kazma ve daha pek çok hareket becerisinde etkinleşmiş, ustalaşmıştır. - Hareketlerini müziğin ritmine uydurabilir. - Bir...
  2. 5 yaşındaki çocuğun velayeti

5 yaşındaki çocuğun velayeti

iyi günler. benim 5 yaşında çocuğum var. ben eşimden ayrılmak istiyorum. ama çocuğumun velayetini ben almak istiyorum.ama onlar vermezler diye cesaret edemiyorum.eşim içki kullanıyor.bana velayetin verilme ihtimali nedir
  3. 6 Aydan Küçük Bebeklere Grip Aşısı Yaptırmayın !

6 Aydan Küçük Bebeklere Grip Aşısı Yaptırmayın !

Bu konu; 6 aydan küçük bebeklere grip aşısı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, havalar yavaş yavaş soğuyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da özellikle çocuklarda solunum yolları hastalıkları görülmeye başlayacak. Her sene yaptırsak mı yaptırmasak mı diye düşündüğümüz ya da birçoğumuzun rutin olarak yaptırdığı grip aşısı hakkında doktorlar bir uyarıda bulunuyorlar; 6 aydan küçük...
  4. Çocuklara grip aşısı yapılırmı?

Çocuklara grip aşısı yapılırmı?

Yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle başlayan grip, çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında yer almaktadır. Çoğunlukla okuldan kapılan mikrop sebebi ile hastalanan çocukları gripten korumanın yollarından biri ise grip aşısı yaptırmaktır. Çocuğunuz risk grubunda değil ise bile grip aşısının yapılması bu yıl içinde grip olması riskini azaltabilir. Astımı varsa grip için...
  5. 3 yaş altı çocuklara grip aşısı yaptırmak zararlımıdır?

3 yaş altı çocuklara grip aşısı yaptırmak zararlımıdır?

Hastalıklar için uygulanmakta olan aşılar ölü aşılar olup bunların hastalıkların önlenmesi açısından faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ülkemizde uygulanmayan zayıflatılmış canlı grip aşısı da mevcuttur. Grip hastalığının virüslerle oluşması ve bu virüslerin yapılarını sürekli değiştirmesi nedeniyle, grip aşısı diğer aşılardan farklı olarak her yıl tekrarlanmaktadır. Zatürre ve bronşit...

Sayfayı Paylaş