60'ların mizamplesi

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
60'ların mizamplesi
bigudili sac modelleri mizample saç modelleri mizample mizampli saç bigudi
Bayan olsun, erkek olsun güne başlayan her modern insan saçı ile ilgilenir. En azından saçını tarar ve evinden öyle çıkar. Söz konusu özel bir gün olduğunda saça gösterilen özen de artar.

60'ların en moda saç modeliydi.. Hani annelerimizin siyah beyaz fotolarında görürüz, tepesi kabarık saçlar.. O yıllarda kuaföre mizampli istiyorum derdiniz; gerisi belliydi.. Saç önce ıslatılıp (daha iyi tutsun diye limon suyu ya da bira ile sararlardı) iri bigudilerle sarılır, kulaklara yanmasın diye deniz kabuğuna benzer plastik kulaklık takılır,müşteri bu kulaklıkları düşmesin diye tutarken, kuaförde ince bir fileyi bütün saçı ve kulaklıkları kapsayacak şekilde başa geçirir, sonra da kuruması için sıcak hava üfleyen ayaklı uzay aracına benzer mizampli cihazına oturulur ve içinde 1 saate yakın beklenirdi.. O cihazda otururken annem gürültüden hiçbir şey duymaz, duymak için öndeki şeffaf bölmeyi yukarı kaldırıp başını dışarı çıkarırdı.. Saç kuruduktan sonra makinadan çıkılır, bigudiler açılır, bol krepeyle yani kabartılarak taranır, spreyle kazık gibi olan saç 1 ay yıkanmasanız bozulmayacak hale gelirdi..

mizampli-35c.jpg

İşte o makina..

mizample makina-40.jpg

Hatta bir aralar ben ufakken bigudilerde vardı..evde kendimiz bile sarabilirdik saçlarımızı..

bigudi-2a6.jpg

Şimdi de kuaförlerde kenarda bir tane görüyorum bu makinadan, oysa eskiden dört beş tane olurdu mutlaka, sıra sıra dizilirdi teyzeler bu makinalara. Çok heves ederdim zira kabarık duran saç modellerini çok severdim küçükken. Makinaya girmek isterdim ancak annem ''kafan yanar, insanlar zor dayanıyor sıcağa'' diyerek uzak tutardı beni hep :( maşayla yaptırmak zorunda kalırdım.. saçlarımda zaten dümdüz iki dakika sonra inerdi:S

mizample-113.jpg

mizample1-3b2.jpg

mizampli5-25.jpg

mizampli 5-5d.jpg

Geri