gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

70 Yıl Önce, 70 Yıl Sonra Türkiye'de Eğitim

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Büyük bir dikkatle ve hayretle okuduğum satırlardan sonra bir eğitimci olarak bunu mutlaka paylaşmalıyım dedim. 1939 yılında toplanan Eğitim Şurasındaki tartışmalar ile, günümüzde ÖSS ve SBS'den sonra ortaya çıkan vahim tablolar nedeniyle yapılan tartışmalar arasında ne kadar benzerlik bulacaksınız? Cumhuriyet büyük başarıların coşkusunu yaşarken, sorunlarını ilk defa “1939 Maarif Şûrası”nda özgürce tartıştı, kitap olarak da yayımladı.
    Aradan geçen 70 yılda eğitimimiz çok büyük atılımlar yaptı ama bazı ‘kafa’ sorunlarımız devam ediyor!

1939 Maarif Şûrası
    Şûrada eğitimciler “Tek kitap sistemi”ni eleştirdiler. “Gençlerin iyi yetişmediğini, Türkçeyi iyi kullanamadığını” anlattılar!
    Dil devriminin aşırılıklarının zararlarına dikkat çektiler!

Hitler’den kaçarak ülkemize gelen değerli âlim Prof. Neumark, temeldeki soruna parmak bastı:

“Türkiye’de üniversite ile lise arasındaki fark bilinmiyor! Lisedeki ezbercilik üniversitede de devam ediyor! Üniversite talebelerinde hususi çalışmalar veya kitaplara müracaat etmek fikri hemen hemen hiç yok!..”

Bu sorunlara aklı başında çözüm önerenler de oldu. Ama...

Nurullah Ataç’a göre çözüm, liselerde eski Latince ve ve Yunancayı öğretmekti! Bayağı alkış da almıştı ama Neumark bunun saçmalığını anlatınca o da alkışlanmıştı!
    Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu’nun çözümü ise okullarda “Altı Ok’u anlatmak”tı!

Bizimkiler böyle uçuşurken, Bakın Neumark ne önermişti:

“Türkiye’nin asıl sorunu, liselerde üniversitenin gerektirdiği düzeyde öğrenci yetiştirilemiyor olmasıdır! Siz ortaöğretim müfredat programını buna göre düzenleyin!”

Ve 70 yıl sonra, Milliyet‘in manşeti: “Ortaöğretim SOS veriyor!” (14 Temmuz)
    Şu iktidar, bu iktidar değil, 70 yıllık, hatta asırlardan gelen sorunlar.
    Eğitim konusunda ideolojik tartışmalar girdabına kapılmadan somut ve üretken vizyonlar lazımdır.

Uzakdoğu ülkeleri yaptı bunu, her devirde bizden başarılı oldular. Demek ki mümkün, yeter ki kafalarımız ona göre işlesin.

Taha Akyol'dan

2. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam demek ki biz, eğitim sistemimizde değişikler yapmak için uğraşsak da, aynı sorunların içinde çırpınıp duruyoruz ve bir arpa boyu yol alamıyoruz... Üzücü...
    Emeğinize sağlık...

3. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    Uzakdoğu ülkeleri yaptı bunu, her devirde bizden başarılı oldular. Demek ki mümkün, yeter ki kafalarımız ona göre işlesin

gerçektende öyle.Aslında herşey bizim elimizde ama işte nedense kafamızı çalıştırmıyoruz.Uzakdoğu ülkelri bizi geçti geçmeyede devam ediyor.Emeğinize sağlık adminim:)

4. toi avec moi

toi avec moi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    bizlerim egitim anlasimiz cok farkli asamaiyoruz kafalarimiz degismedigi mûddetce.suan ùniverseteyi bitirmis bir kisiye soru sorsan cevabini alamazsiniz hic bise anlamamiski anlatsin.

70 Yıl Önce, 70 Yıl Sonra Türkiye'de Eğitim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ünlülerle 10 yıl önce, 10 yıl sonra...

Ünlülerle 10 yıl önce, 10 yıl sonra...

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. 70'li Yılların ev dizaynları

70'li Yılların ev dizaynları

70 li yılların mobilyaları bakalım 70 li yıllarda insanlar evlerini nasıl dizayn ediyorlarmış.Günümüzden baya bi değişik..
  3. 70'li Yıllar Modası

70'li Yıllar Modası

70 li yılların elbise modelleri yetmişli yılların kıyafetleri yetmişli modası Moda da yetmişli yıllara bakalım birazda .. Aslında günümüzde bile giyilebilecek moda bence Melekler.. 70'lerin rahat şıklığı Style Singapur için kamera karşısına geçen Chantal le Fevre yeni bir trendin habercisi gibi… Bir kez daha retro vurguların ağırlıkta olduğu editöryalin farkı, bu kez 1940/50’lerin ev hanımı...
  4. 70 Yıldır Yemek Yemeyen Adam

70 Yıldır Yemek Yemeyen Adam

70 Yıldır Yemek Yemeyen Adam, kimdir, ne şekilde yaşar, neden yemek yememiştir, nerededir konuları hakkında bilgi alalım. Görünen o ki yaşaması için yemek ve suya ihtiyacı yok. Ama düşünüldüğünde yemek ve su olmadan nasıl yaşanır ki melekler. 70 yıldır yemek yemeden, su içmeden yaşayan 83 yaşındaki Hintli yogi, doktorlar tarafından incelenmeye alındı. Yapılacak tahliller sonucu...

Sayfayı Paylaş