gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

74 Ülke Hâlâ İdam Cezası Uyguluyor

Konu, 'Hukuk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

idam cezası olan ülkeler idam olan ülkeler hangi ülkelerde var cezası hangi ülkelerde var 74 Ülke Hâlâ İdam Cezası Uyguluyor UAÖ: 74 Ülke Hâlâ İdam Cezası Uyguluyor
    UAÖ, ülkeler ve idam cezasıyla ilgili derlemesini açıkladı. İdamı tamamen kaldıran 86, yalnızca adi suçlar için kaldıran 11, yasalarında varolsa da cezayı son on yıldır uygulamayan 25 ülke var. Türkiye idamı bütünüyle kaldırmış durumda.

BİA (Londra) - Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), 2006 yılı başı itibarıyla, dünyada 74 ülkenin hâlâ idam cezasını uyguladığını açıkladı.

İdam cezasını yasalarında tamamen, kısmen kaldırmış veya yasalarında olsa da son on yıldır uygulamayan ülkelerin toplam sayısı 122.

Örgütün derlemesine göre, savaş suçları da dahil olmak üzere, idam cezasını bütünüyle kaldırmış olan ülkelerin sayısı 86. Türkiye de bu ülkelerin arasında.

İdam cezasını yalnızca adi suçlar için kaldırmış olan ülkelerin sayısıysa, 11.

Yasalarında idam cezası bulunmasına karşın, son on yıldır idam cezasını uygulamayan ülke sayısı da 25.

İdam cezasını hâlâ uygulayan ülkeler şöyle:

Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri, Antigua ve Barbuda, Bahama, Bangladeş, Barbados, Belarus, Beliz, Birleşik Arap Emirlikleri, Botsvana, Burundi, Çad, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Endonezya, Eritre, Etiyopya, Filipinler, Filistin Yönetimi, Gabon, Gana, Gine, Guatemala, Guyana, Güney Kore, Hindistan, Irak, İran, Jamaika, Japonya, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Komor Adaları, Kuveyt, Kuzey Kore, Küba, Laos, Lesoto, Libya, Lübnan, Malavi, Malezya, Mısır, Moğolistan, Nijerya, Oman, Özbekistan, Pakistan, Ruanda, Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada, Sierra Leone, Singapur, Somali, St. Kitts ve Nevis, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Swaziland, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Uganda, Ürdün, Vietnam, Yemen, Zambiya, Zimbabwe.

Yasalarında olsa da, son on yıldır idam cezasını uygulamayan ülkeler:

Bahreyn, Benin, Brunei, Burkina Faso, Cezayir, Fas, Gambiya, Grenada, Kenya, Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar, Maldivler, Mali, Moritanya, Myanmar, Nauru, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Papua Yeni Gine, Rusya, Sri Lanka, Surinam, Tıgı, Tonga, Tunus. (TK/KÖ)

74 Ülke Hâlâ İdam Cezası Uyguluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İdam Mangası

İdam Mangası

Bir idam mangasının nasıl işlediğini size anlatayım: Ölüm mahkumuna ateş etmeleri için yedi asker seçilir. Askerlere yedi silah verilir, bunların altısında gerçek kurşun vardır, birinde ise talim fişeği. Onun içindeki barut da ötekilerde olduğu gibi patlar, çıkardığı ses de aynıdır, ama kurbanın bedenine ateş ederken o silahın içinden kurşun çıkmaz. Hangi silahta talim fişeği olduğunu...
  2. idam

idam

Asılmak.İnsan rüyasında idam edildiğini görürse, başarılı olacağına yorumlanır. Asılmak, fakirler için hayra işarettir. Zenginler için varlığın artacağı anlamındadır. Bekarlar için, evlilik işaretidir. Rüyada idam mahkumu olmak uzun ve şerefli yaşamak.demektir. Rüyada idam edildiğini görmek, başkaları yüzünden zarara gireceğiniz anlamına gelir. Büyük sorunların geride kalacağına işaret...
  3. As 74

As 74

Firma: As 74 Firma Gerçek Adı: As 74 Şengönül Trz.Tic.Ltd.Şti. Yön. Kur. Başkanı / Sahibi: Hacı Şengönül Genel Müdür: Hacı Şengönül Merkez Adresi: Çekmeköy Şahinbey mah. Eyüpoğlu sok. No:3/1 Ümraniye / İstanbul İletişim Bilgileri Tel 1: (212) 658 34 74 Tel 2: (212) 658 34 75 Büyük İstanbul Otogarı Bilgileri İşletme Yetkilisi: Yusuf Yüksel Peron No: 11 Tel 1: (212) 658 34 74 Tel 2:...
  4. İnternet suçuna idam cezası

İnternet suçuna idam cezası

İran Parlamentosu'ndan geçen yeni bir yasaya göre internet üzerinden işlenen suçun cezası ölüm olacak. İran Parlamentosu'ndan geçen yeni bir yasaya göre internet üzerinden işlenen suçun cezası ölüm olacak. Sadece İslam'a hakaret edenlerin ve uyuşturucu ticaretiyle suçlananların idamla yargılandığı İran'da artık internet üzerinden işlenebilecek suçlar veya internet üzerinden...
  5. Kâbe Hâlâ Bekliyor mu?

Kâbe Hâlâ Bekliyor mu?

Kendi üzerinde dönen değirmen taşları misali dönüyorum odalarda; Seccadeler nerde? .. Kıble hangi yöne doğruydu bu evde? .. Başıma koymak için takke, çekmek için tesbih var mı? .. Bugün bitti. Gece de gidiyor... Bir günüm daha bitti; ben nereye gidiyorum? .. Gün gün, saat saat, dakika dakika ölüyorum! .. Gidiyorum! .. Tükeniyorum; Haberim var mı? .. Herşeyi sevmek... Çok güzel....

Sayfayı Paylaş