ABD’nin konut kredisi devleri 300 milyar dolarlık paketle kurtulacak

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
ABD’nin konut kredisi devleri 300 milyar dolarlık paketle kurtulacak
ABD Temsilciler Meclisi, 400 bine yakın ev sahibinin hacizden kurtarılmasını öngören paketi onayladı.

Aynı paket ile, dev mortgage kredi finansman kuruluşları olan Freddie Mac ile Fannie Mae’in çöküşünün önlenmesi de hedefleniyor. Zordaki ev sahiplerine 300 milyar dolar yeni kredi verilmesini sağlayacağı öngörülen yeni yasa ile Kongre ulusal borç tavanını da 9.8 trilyon dolardan 10.6 trilyon dolara çıkartacak.

Bush geri çekildi

ABD Başkanı George W. Bush’un pakette yer alan bazı unsurlara itirazını çekmesinin ardından Temsilciler Meclisi, yasa tasarısını 152’ye karşı 272 oyla kabul etti. Beyaz Saray, konut kredisi krizinden etkilenen çeşitli yerleşim bölgelerine verilecek yaklaşık 4 milyar dolarlık konut onarımı "hibe" yardımlarına karşı çıkıyordu. Ancak, yasanın diğer bölümleri için ABD Hazine Bakanı Henry Paulson fiilen lobi yapmıştı. Beyaz Saray, seçim yılında kavgayı sürdürmek istemedi ve direnmedi. Yasa tasarısının, en geç gelecek hafta içinde Senato’dan da onay alarak Bush’un masasına ulaşması bekleniyor.

5 trilyon dolarlık yük

Yeni yasanın onaylanmasıyla birlikte ABD Hazine Bakanlığı, Freddie Mac ve Fannie Mae kredi finansman kuruluşlarına "yeni" krediler verebilecek veya hisselerini satın alabilecek. Hisseleri oldukça inen bu kuruşlar borsada yine çıkış eğilimine girdi. 5 trilyon dolarlık mortgage kredilerine garanti veren bu iki şirketin çöküşü sadece ABD’de değil tüm dünyada derin bir ekonomik bunalım yaratma potansiyeli taşıyor.

Vergi kolaylığı sağlıyor

Henry Paulson, bu şirketleri kurtarmanın mali piyasalara istikrar sağlanması için öncelikli mesele olduğunu sık sık vurguluyor. Yasa ile, Federal Konut İdaresi’nin, zor durumdaki 400 bin kadar borçlu ev sahibine 300 milyar dolar yeni krediler vermesinin ve hacizlerin önlenmesinin yolunu da açıyor. Aynı yasa ile, Freddie Mac ve Fannie Mae için yeni bir denetim sistemi getiriliyor ve bu iki kurum modernize ediliyor. Yasa, ilk kez ev satın alanlara da vergi kolaylıkları sağlıyor.

Mortgage borcu intihar ettirdi

ABD’de mortgage borçlarıyla ilgili sorun giderek büyüyor. Boston kenti yakınlarındaki Taunton’da mortgage borcunu aylardır ödeyemeyen Carlene Balderramas adlı kadın, evine el konulacağını öğrendikten sonra intihar etti. 53 yaşındaki kadın intihar etmeden önce mortgage şirketine, "Evime el koymaya geldiğinizde ben ölmüş olacağım" şeklinde bir faks gönderdi. Eşinin intiharının ardından John Balderramas, maddi konularla eşinin ilgilendiğini ve mortagage’la ilgili problemlerinden haberi dahi olmadığını açıkladı. Eşi evde bir intihar notu bırakan Balderramas, "42 aydır mortgage borcunu ödeyemediğini bana söylememişti. Bıraktığı notta artık dayanamadığını yazmış. Belli ki konuşacak kimsesi yoktu. Benimle neden paylaşmadığını bilmiyorum" dedi.

hurriyet.com

Geri