gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

ABD'de Yeni Konsept No-Mail Fridays

Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

İki büyük Amerikan şirketi, Intel (mikroişlemci) ve Deloitte & Touche (auditing) yeni bir uygulama başlattı: "no-mail fridays" yani "e-postasız cuma günleri". Cumaları e-posta ile haberleşmek yasak, maksat çalışanlar arasında yüzyüze görüşmeyi teşvik ederek "insani" iletişimi yeniden canlandırmak. Yine de, bu yeni konsept uzmanları heyecanlandırmışa benzemiyor. İşte, L’Entreprise dergisinin sorularını cevaplayan danışmanlık şirketi Cegos’un yöneticisi Jean-Pierre Matta’nın yorumları: - Haftanın geri kalan 4 günü ne olacak? Sorun e-postada değil, kötü kullanımında. Yüzyüze konuşmak yerine oturduğu yerden e-posta göndermek; herkesi sorumluluğa ortak edip kendini kurtarmak için toplu e-postalar yollamak... Bu kötü alışkanlıklar yeni değil ama yeni teknolojilerle daha zararlı hale geliyor.
    - Elektronik yazışmaların abartılmasının en önemli zararı, vakit kaybı. Her gün gelen yüzlerce e-postayı yönetmek ayrı bir bilgi ve beceri ister ki öğretilmiyor. Sağduyu yeterli değil.

- Ayrıca çalışanların "yalnızlaşma" hissini kuvvetlendiriyor, insani ilişkileri öldürüyor. Elektronik postayla sadece "içerik" gönderilebilir.

- İnsanlar arası iletişimin sözel (kelimeler), sözelimsi (ses, ses tonu, vurgular) ve sözel-olmayan (duruş, el kol hareketleri, mimikler) 3 bileşeni vardır. Yüz yüze konuşmada bunların payı-etkisi sırayla % 10 - % 35 - % 55’tir. Bir e-posta sadece kelimelerden oluştuğuna göre, iletişimi 10’da birine indirgiyor demektir.

- Ama e-posta nötr bir iletişim aracı değildir. Alacak olanın bir insan olduğu asla unutulmamalı. Günaydın, merhaba, nezaket cümleleri asla unutulmamalı. ’DERHAL’ diye yazmak çok saldırgan bir tutum mesela.

- Peki ne öneriyorsun, derseniz: (1) Bir e-posta göndermeden evvel mutlaka "bu mesaj, alacak olanlar için gerçekten önemli mi" diye düşünmek gerekir. (2) Bu mesajı iletmenin en iyi yolu e-posta mı? İnsandan insana ilişkinin önemli olduğu durumlarda (feed-back, anlaşmazlık, gerginlik) "sesli iletişim" şart. Elektronik mesajda yanlış anlaşılma, kendini tam ifade edememe riski çok daha yüksek. Bir de gönderilen mesajın ’KONU’ satırı iyice açıklayıcı olmalı. Alan mesajı açmadan neyi içerdiğini bilmeli ki, zaman kazansın.

- Netice olarak, çalışanların e-posta kutularını doğru yönetmeyi öğrenebileceklerini düşünüyorum. Şirketler zaman kazanmak için kullanılan e-postaların nasıl bir zaman zaman kaybına sebep olduğunu anlayınca, çalışanlarını eğitmek için yatırım yapacaktır.

Hürriyet

ABD'de Yeni Konsept No-Mail Fridays konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dekorasyonda yeni bir konsept…

Dekorasyonda yeni bir konsept…

Dekora Home, halı mağazasıyla başlayan mobilya sektörüne giriş yolculuğunu şimdi "DKR" adıyla açtığı kendi konsept mağazasıyla yeni bir yöne çevirdi... 2006 başında yenilediği mağaza anlayışıyla üretici firmaların yanı sıra imalatı olan ürünlerini de müşterilerine sunmaya başlayan Dekora, mağaza zincirine eklenen son halka olan DKR ile markalaşma yolunda önemli bir adım...
  2. mail-msn hacklenmesi ve yeni tck cezaları!

mail-msn hacklenmesi ve yeni tck cezaları!

msn hackleme suçu facebook hacklemek suç mu msn hacklemek suç mu sucmu hackleme Mail/msn hackleme durumunda, öncelikle Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 243. maddesi kapsamında ele alınarak iki yıla kadar hapis veya adli para cezası istemiyle karşı karşıya kalınması mümkündür. Mail hackleme sonucunda maili hacklenen kimsenin bilgilerinde bir değişiklik veya eksiklik meydana geldiğinde bu ceza iki...
  3. Nota

Nota

Müzik notası haber, sevinç, uyum, huzur olarak yorumlanır.
  4. BMW'nin yeni konsept otomobili GINA kumaştan!

BMW'nin yeni konsept otomobili GINA kumaştan!

Otomobil teknolojisindeki gelişmeler sadece daha az yakıt tüketmeyi hedeflemiyor. GINA çok farklı! BMW'nin GINA adını verdiği yeni bir program, otomobiller konusundaki bilinen bütün kuralları değiştirecek gibi görünüyor. Basitçe açıklamak gerekirse, GINA otomobillerin geleneksel olarak çelikten yapılan şasisini sağlam bir kumaşla değiştiriyor. Bir çerçevenin üzerine gerilen kumaş gereken...
  5. mail adresi...

mail adresi...

okudum hoşuma gitti sizinle paylaşmak istedim güzel bir hikaye .. keyifle okumanızı diliyorum... Personel şefi kısa bir iş görüşmesini takiben ve test (yer temizletme) yaptıktan sonra şunu söyler: " - İşe kabul edildin, bana e-mail adresini ver, sana başlama tarihini ve getireceğin evrakları bildireceğim." Adam boynu bükük bir şekilde bilgisayarının ve tabii ki e-mailinin...

Sayfayı Paylaş