gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Abdest Alırken Yüzük Çıkarılır mı acaba

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

selam arkadaşlar Abdest Alırken Yüzük Çıkarılır mı geçen bir arkadaşımda gördüm abdest alırken yüzüğünü hareket ettiriyordu bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Abdest Alırken Parmaktaki Yüzüğü Hareket Ettirmek

Abdest Alırken Yüzük Çıkarılır mı

Abdestin tamam olabilmesi için bütün abdest azalarının yıkanması gerekir. Elleri yıkamak ise, hem abdestin, hem de guslün bir farzıdır. Dolayısıyla yüzüğün altına su geçmez ve parmağın o bölümü kuru kalırsa, abdest tamamlanmamış olur. Bu yüzden, abdest alırken yüzüğü oynatarak altına su geçmesini sağlamak gerekir. Eğer yüzük geniş olup, oynatmadan altına su geçiyorsa, bu yüzüğü oynatmak menduptur. Eğer yüzük dar olup, altına su geçirmiyorsa, bu yüzüğü oynatmak farz olur.

Resûlüllah (a.s.) Efendimizin abdest azasını ovduğu rivayet yoluyla bilinmektedir. Parmaktaki yüzüğün, kulaktaki küpenin, koldaki bileziğin hareket ettirilmesi de bu gayeye yöneliktir. Aynı zamanda abdest azasının her yanı ıslanacak şekilde yıkanması farzdır. Kuru bir yerin kalması, abdestin noksan kalmasına delâlet eder ki, o yer yıkanmadıkça namaz kıl¬mak sahih olmaz.

Abdest Alırken Yüzük Çıkarılır mı acaba konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Abdest Alırken Burun Kanaması Abdestdi Bozarmı acaba

Abdest Alırken Burun Kanaması Abdestdi Bozarmı acaba

Selam arkadaşlar Abdest Alırken Burun Kanaması Abdestdi Bozar mı yani abdest alırken tam o esnada burnumuz kanarsa abdest sayılmaz mı yani abdest olmaz mı?
  2. Abdest Alırken Dua Okunmasa Olurmu acaba?

Abdest Alırken Dua Okunmasa Olurmu acaba?

Selam arkadaşlar öncelikle hepinize şimdiden hayırlı bir ramazan ayı diliyorum ve size Abdest Alırken Dua Okunmasa Olurmu diye bir soru yöneltiyorum.
  3. Abdest Alırken Geğirmek Abdesti Bozarmı acaba

Abdest Alırken Geğirmek Abdesti Bozarmı acaba

Arkadaşlar abdest alırken geyirdiğimiz de aldığımız abdest bozulur mu? Abdest Alırken Geğirmek Abdesti Bozarmı
  4. Abdest Alırken Neler Söylenir biliyor musunuz acaba

Abdest Alırken Neler Söylenir biliyor musunuz acaba

Herkese hayırlı ramazanlar diliyor ve allah tuttuğumuz oruçları ettiğimiz ibadetleri kabul eylesin diyorum ve aranızda dini konularda bilgisi olan arkadaşlarım varsa Abdest Alırken Neler Söylenir bu konuda bana bilgi vermesini rica ediyorum.
  5. abdest alırken oje çıkarılır mı acaba :S

abdest alırken oje çıkarılır mı acaba :S

selam arkadaşlar acaba ojeli abdest alınır mı yani oje kullanan biriyim namaz kılmam da sorun olur mu bu? aranızda dini konularda bilgi sahibi olan arkadaşlarımdan cevap bekliyorum.

Sayfayı Paylaş