Abraham Lincoln'ün öğretmene mektubu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye

öğrenciden öğretmene mektup abraham lincoln sözleri öğretmene mektup abraham lincoln veliden ABD'nin bilge Başkanı Abraham Lincoln'ün 150 yıl önce öğretmenlere hitaben yazdığı mektup, önemli mesajlar veriyor. Lincoln'ün mesajları bugün bile aynı canlılıkta.

Lincoln'ün öğretmene mektubunu Takvim yazarı Hakkı Yalçın yazdı:

Öğretmene mektup

"Öğrenmesi gerekli biliyorum, tüm insanların dürüst ve adil olmadığını.
    Fakat şunu da öğret ona, her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık kendisini adamış bir lider vardır.
    Zaman alacak biliyorum, fakat öğretebilirsen ona, kazanılan 1 doların, bulduğun 5 dolardan daha değerli olduğunu öğret.
    Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hemen de kazanmaktan keyif almayı.

Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu.
    Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona.
    Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını.
    Kitapların mucizelerini öğret.
    Fakat ona sessiz zamanlar da tanı.
    Gökyüzünde kuşların, arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin sonsuz gizemini düşünebileceği...
    Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona.

Kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde bile...
    Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı daha sert olmasını öğret.
    Herkes birilerine takılmış bir yöne giderken, kitleleri izleyemeyecek gücü vermeye çalış oğluma.
    Tüm insanları dinlemesini öğret, fakat dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da...
    Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret. Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını...
    Ve aşırı ilgiye dikkat etmesini.

Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbine ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret.
    Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ve kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret.
    Ona nazik davran ama onu kucaklama, çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır. Bırak sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun.
    Ona her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret.
    Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır."

Abraham Lincoln'ün öğretmene mektubu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tacizci öğretmene 128 yıl istendi

Bursa'da 16 kız öğrencisine elle tacizde bulunmakla suçlanan öğretmene 128 yıl hapis cezası verilmesi istendi Mustafakemalpaşa İlçesi'nde, 16 kız öğrencisine elle tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ilköğretim okulu müzik öğretmeni 31 yaşındaki Seçkin Ş.'nin yargılanmasına başlandı. Toplam 128 yıla kadar hapis cezası istenen ve suçunu kabul etmeyen öğretmenin tahliye istemi, mahkemece...
  2. Öğretmene Şantaj

[IMG] Maltepe'de, cinsel ilişki bahanesiyle evine çağırıp erkek arkadaşları ile döverek 5 bin dolarını aldığı emekli öğretmene, 15 bin YTL'lik de senet imzalattığı öne sürülen kadın yakalandı. Emekli ilköğretim okulu öğretmeni olan F.K, Kartal Cumhuriyet Savcılığına verdiği şikayet dilekçesinde, İçerenköy'deki bir oto yıkamacıda E.D. ile tanışıp daha sonra birkaç kez buluşup cinsel ilişkiye...
  3. öğretmene yazılmış bir mektup

öğretmene yazılan mektuplar bir öğretmene yazılan mektup en güzel mektuplar güzel bir mektup ÖĞRET ONAZaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona,...Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret.Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı.Kıskançlıktan ...uzaklara yönelt onu. Eğer yapabi...lirsen,Sessiz kahkahaların gizemini öğret...
  4. 2013 Lincoln MKT Model Araç Tanıtımı

2013 lincoln mkt tanıtımı 2013 lincoln mkt özellikleri 2013 lincoln mkt resimleri Güç ve zerafetin birleşimi olarak ifade edilen 2013 Lincoln MKT, yakıt ekonomisi ile göze çarpıyor. (Yakıt Ekonomisi : 3.7-litre V6 FWD 300 275 lbi 17 mpg / 25 mpg, 3.5-litre EcoBoost V6 AWD 355 350 lbi 16 mpg / 22 mpg) İdeal sürüş konforu ve yol tutuşuyla yeni Lincoln'de direksiyondan telefon, navigasyon ve...
  5. Yeni Lincoln MKT 2013 Tanıtım Videosu

2013 lincoln mkt tanıtımı 2013 lincoln mkt özellikleri 2013 lincoln mkt resimleri Daha önce forumumuzda tanıtımını yaptığımız 2013 Lincoln MKT araç tanıtım videosunu ekliyoruz melekler :) http://www.youtube.com/watch?v=DxqG-OYXlVo
  6. öğretmene en güzel mektup

öğretmene en güzel mektubu en fazla a4 kağıdının yarısı kadar yada işte engüzel mektup lazım hemen yarına lütfen
  7. Abraham Bram Stoker kimdir?

Bu konu bram stoker hakkında bilgi vermektedir. İnterneti açınca Google'nin arama butonunda gördüğüm resimle dikkatimi çeken Abraham Bram Stoker'in kim olduğunu merak ettim. Bu adam vampirler, drakulalarla ilgili yazıların başlatıcısı olarak tarihte yerini almış ve bu gün onun 165. doğum günüymüş. Google'nin hatırlattığı bu adamın kim olduğunu merak edenler için işte hayatı: Abraham Bram...
  8. erkek öğretmene ne alınır

Kızlar yarın arkadaşlarla toplanıp öğretmenimize hediye alacaz ama ne alsak bilemedik ? Parfüm ve kalemden başka birşey aklımıza gelmiyor. Erkek öğretmene ne alınır hediye ?
  9. öğretmene mektup

çok güzeldi ama yazdım ben şiir de yazacağım lütfen verin şiir cevaplayın yaaa

Sayfayı Paylaş