gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

ACABA HAMİLE MİYİM?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

hamilelik belirtileri nelerdir,hamile olduğumu nasıl anlarım,hamile olduğumu anlamak için ne yapmalıyım,erken hamilelik belirtileri,erken gebelik belirtileri,hamileliğin ilk belirtileri,hamilelik belirtileri hakkında bilgiler g.jpg

Bu soruyu kendinize ne zaman sorarsanız sorun aklınızda bulunsun; cevap almak kolay, ancak bu cevabı almak için harekete geçilmeli!

Dr.Kaan Kocatepe bu konuda neler yapmanız gerektiğini anlatıyor...

Sorunun cevabını nasıl alacaksınız?

Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının "evet" olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar:

* Beklenen adetin başlamaması
    * Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)
    * Memelerde dolgunluk, hassasiyet, memeucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi
    * Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet
    * Bulantı ve bazen kusma
    * Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi
    * Sık idrara çıkma
    * Vajina salgılarının artması Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Kesin cevabı nasıl alacaksınız?

Gebelik testleri

Gebelik rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human Chorionic Gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır. Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani B-HCG ölçümü yapılır.

İdrar testleri

Kanda B-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu B-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır. Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50'lerde olabileceğini göstermektedir Hata genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle varolan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür. Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir.

Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.

Kan testi (Beta HCG)

drar testleri B-HCG'nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri B-HCG'nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda B-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

Ultrasonla gebelik tanısı

Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.
    kaynak:hüriyetaile.com

2. Nur21

Nur21 Forum Okuru

Ya ben 5 aylık evlıyım 2 aydır cocuk istiyorum daha oncesinde korunma felan olmadı ekimin 1 de hasta oldum Kasım 1 de belli olacak ama erken yapsanız negatif cıkardık aciklama cevap

3. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    Beklenen mensinizde gecikme yaşarsanız o zaman test yaparsınız.

4. beyza ergun

beyza ergun Forum Okuru

Mrb aranıza yeni katıldım ve benim acil ve çok acil sorum olacak ben 20 günlük evliyim evlenmeden bi gün önce adetim bitti ve şuan 3 gün var adetime bende bi haftadır bas donmesi ara sıra bazen bulanti bas donmesi kasik ve bel agrisi goguslerde acıma şişkinlik karinda şişkinlik var halsizlik var sürekli uyuyasm geliyo acaba hamilemiyim nolur acil cevap yazın

5. tusemmm

tusemmm Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    86
    Ödül Puanları:
    28
    Canim bnm adet gecikmenden sonra ister idrar tahlili yada kan ver daha garanti belirtilerle kafani karistrma adet gununu bile aksatr yani bu belirtiler adet donemindede olabiliyr zorda olsa bizde bu belirtilere cok takildik oyuzden alistik bizde ins hamissindir ondandr degilsede rabbim tez zamnda hayirli bir evlat nasip etsin.

6. barina

barina Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Mrb aranıza yeni katıldım ve benim acil ve çok acil sorum olacak ben 20 günlük evliyim evlenmeden bi gün önce adetim bitti ve şuan 3 gün var adetime bende bi haftadır bas donmesi ara sıra bazen bulanti bas donmesi kasik ve bel agrisi goguslerde acıma şişkinlik karinda şişkinlik var halsizlik var sürekli uyuyasm geliyo acaba hamilemiyim nolur acil cevap yazın[/QUOTE]
    hamilemisin merak ettim... bilgilendirilsen sevinirim..

7. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    hamilemisin merak ettim... bilgilendirilsen sevinirim..[/QUOTE]

Merhaba ,hoş geldiniz..

Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmak yanıltıcı olur.Beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme yaşarsanız test yapın,sevgiler..

ACABA HAMİLE MİYİM? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. acaba hamilemiyim hamile olabilir miyim

acaba hamilemiyim hamile olabilir miyim

acaba hamilemiyim selam ben yeni üyeyim gebelik belritilerine bakarken burası cıktı karsıma iyiki de cıkmıs cok güzel seyler ögrendim...ben 22 yasında evli 1kızım var ikinci cocuk istiyoruz bu ay korunmayı bıraktık ama reglime 1 hafta kala bende bir mide agrısı kasıklarım felakett önceden gögüslerde fazla agrı olurdu simdi agrı filan yok sadece renkte koyulasma ve yuvarlak yerin büyümesi ve...
  2. acaba hamile miyim.. bakarmısınız kızlar

acaba hamile miyim.. bakarmısınız kızlar

normalde 22 günde adet olan birisiyim.. bugün adetim geçeli tam 7. gün adetim 1 gün geçince evde test yapmıştım negatif çıkmıştı. adetim 6 gün geçincede evde test yaptım yine negatif. 4 aydır bebek istiyoruz. normalde adet 1 gün bile geçse eczaneden aldığımz testlerle belli olur gebelik diyolar. eğer hamile olsaydım şimdiye kadar belli olur muydu..lütfen cevap..
  3. Acaba hamile miyim?

Acaba hamile miyim?

Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir. İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.Kafanızda konuyu büyütmekten ise test yaptırıp sonuca ulaşmanız en mantıklsıdır.Evet internetten sıkça aranılan hamilemiyim,hamilelik belirtileri,hamile olduğum nasıl anlaşılır,gebelik hakkındaki detaylar konumuzda 3 yöntem vardır: 1) idrarda gebelik testi 2)...
  4. Hamile miyim acaba

Hamile miyim acaba

28 Eylül de adet gördüm 23 Ekim de tekrar oldum fakat adet kanamamin rengi kahverengi ve cok az ustune görme olabilir mi bide 3 ay once kıst ameliyatı oldum ondan kaynaklı mı acaba
  5. sürtünmeyle hamile kalanlar yardım acaba hamile miyim?

sürtünmeyle hamile kalanlar yardım acaba hamile miyim?

Meb. Ekim 2 de adet oldum ve 12 ekimde sevgilimle sürtünme yoluyuyla birşeyler yaşadık boşalma ve vagina ya girme olmadi ama icim icimi yiyor acaba hamile miyim?

Sayfayı Paylaş