gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Acaba Hohlamak Neden Isıtır

Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Hohlamak Neden Isıtır Sıcak bir içeceği, çayı, kahveyi, çorbayı üfleyerek soğutmaya çalışırız. Kışın soğuk havalarda ise ellerimizi ısıtmak için hohlarız. Aslında iki harekette de ciğerlerimizdeki havayı dışarı veriyoruz. O zaman nasıl oluyor da bir dudak hareketi ile istediğimizde sıcak, istediğimizde soğuk hava verebiliyoruz?

Her ikisinde de ciğerlerimizden gelen havayı dışarı verdiğimiz doğrudur. Bu havanın sıcaklığı vücut ısımız civarındadır. Çok sıcak günler hariç vücudumuz, dışarıdaki ortama göre daha sıcaktır.

Hohladığımızda bu hava ağzımızın aldığı şekilden dolayı genleşmeye uğramadan ve ısısı pek değişmeden dışarı verilir. Açıkta, hava ile temasta olan ellerimiz bu havaya göre daha soğuk olduklarından, hohladığımız havayı oldukça sıcak hissederler.

Dudaklarımızı birleştirip hava üflediğimizde, dar bir kanaldan geçerek geniş bir boşluğa çıkan hava genleşir, enerjisinin bir kısmını harcar, sıcaklığında biraz düşüş olur. Ne var ki çorbaya üflediğimizde onun soğumasının nedeni üflediğimiz havanın düşük ısısı değildir.

Sıcak bir cisimle etrafındaki hava arasındaki sıcaklık farkı ne kadar büyükse cisim o kadar hızlı soğur. Ağzımızla sıcak çorbanın üstüne üflediğimizde onun üstündeki ısınmış havanın yer değiştirmesini, yerini çevre sıcaklığındaki daha soğuk havaya bırakmasını, bu soğuk hava ile ısı alışverişi yapan çorbanın da daha çabuk soğumasını sağlarız.

Acaba Hohlamak Neden Isıtır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. acaba neden

acaba neden

türkler sekerin erimesi için sag dan sola dogru cayı karıstırırlar ama yabancılar soldan saga dogru karıstırırlar ndn_?
  2. Hohlamak Neden Isıtır merak ettiniz mi

Hohlamak Neden Isıtır merak ettiniz mi

Hohlamak Neden Isıtır Hohlamak Neden Isıtır Sıcak bir içeceği, çayı, kahveyi, çorbayı üfleyerek soğutmaya çalışırız. Kışın soğuk havalarda ise ellerimizi ısıtmak için hohlarız. Aslında iki harekette de ciğerlerimizdeki havayı dışarı veriyoruz. O zaman nasıl oluyor da bir dudak hareketi ile istediğimizde sıcak, istediğimizde soğuk hava verebiliyoruz? Her ikisinde de ciğerlerimizden gelen...
  3. ısı yalıtımının teknolojik önemi nedir

ısı yalıtımının teknolojik önemi nedir

Isı yalıtımının teknolojik olarak ne gibi bir önemi vardır. Bu önemden bahseden bir yazı yada bir kompozisyon varsa sevinirim kızlar. Teşekkür ediyorum.
  4. Bana ısı enerjisi nedir anlatırmısınız

Bana ısı enerjisi nedir anlatırmısınız

Selam arkadaşlarım bana ısı enerjisi nedir bununla ilgili bilgileri yazabilir misiniz teşekkürler.
  5. Çocuklar neden altını ıslatır ?

Çocuklar neden altını ıslatır ?

çocuğum altına kaçırıyor nedeni nedir,çocuklarda alt ıslatma sorunu nasıl çözülür,çocuğum uykuda altını kaçırıyor neden,uykuda altına kaçıran çocuklar hakkında bilgiler Gece uykuda idrar kaçıran bazı çocuklarda görülen psikolojik sorunların hastalığın nedeni değil, sonucu olduğunu belirten Prof. Dr. Önen, idrar kaçırmanın psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmadığını söyledi. Prof....

Sayfayı Paylaş