gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Acele Etmeyelİm

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Bir zamanlar Afrika'da kayıp bir şehri aramakta olan arkeologlar, beraberlerindeki eşya ve yükleri, hayvanların ve yerlilerin yardımı ile taşıyarak uzun bir yolculuğa çıkarlar. Kafile zor tabiat koşullarında, balta girmemiş ormanların içinde ilerleyerek, nehirleri, çağlayanları geçerek yolculuğa günlerce devam eder. Fakat günlerden bir gün yerlilerin bir kısmı birden dururlar. Taşıdıkları yükleri yere indirir ve hiç konuşmadan beklemeye başlarlar. Ulaşmak istedikleri yere bir an önce varmak isteyen Batılı arkeologlar bu duruma bir anlam veremez, zaman kaybettiklerini, bir an önce yola devam etmeleri gerektiğini anlatarak, yerlilerin neden durduklarını öğrenmek isterler. Fakat yerliler büyük bir suskunluk içinde sadece bekler. Bu anlaşılmaz durumu, yerlilerin dilinden anlayan rehber, onlarla bir süre konuştuktan sonra şu şekilde ifade eder:
    "Çok hızlı gidiyoruz. Ruhlarımız geride kalıyor."

Bu sahne, Michelangelo Antonioni'nin 1995 yapımı "Par dela les Nuages" (Bulutların Ötesinde) adlı filminden alınmıştır.
    Modern şehir hayatının ve çağımızın getirdiği en büyük sorunlardan biri bu; "hızla, sonu bir türlü gelmeyecek olan hedeflere doğru çılgınca koşuşturmak" ve koşuştururken etraftaki ayrıntıları, manzaraları, küçük mutlulukları, kısaca hayata dair pek çok yaşanası güzelliği görememek ve kaçırmak...
    Ya da yaşanan yığınla drama, saçmalığa ve ilkelliğe seyirci kalmak, duyarsızca sadece bakıp geçmek ve gitmek...

Acele Etmeyelİm konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Acele

Acele

Hata yapmaya, pişman olmaya delalet eder. Hayır işlerinde acele etmek iyiliğe, Şer işlerinde acele etmek hüsrana yahut tövbe ettiği günaha yeniden dönmeye, Acele yürümek zindeliğe, Acele etmek tembelliğe, hastanın acele etmesi ölmesine, Dünyalık konulardda acele ettiğini görerek bundan sıkıntı duymak, işleri temkinli olarak yapmaya delalet eder.Rüyada acele ettigini görmek iyi degildir. Çünkü...
  2. İsraf etmeyelim*ettirmeyelim

İsraf etmeyelim*ettirmeyelim

ALINTIDIR: Beş yaşında idim. Rahmetli babaannem pirinç ayıklıyordu. Bir tane yere düştü. Babaannem eğildi, aramaya başladı. Sağa bakıyor, sola bakıyor, bulmaya çalışıyordu . Çocukluk iste, -Aman babaanne dedim. - Bir pirinç tanesi için bu kadar caba harcamaya, yorulmaya değer mi? Rahmetli ilk defa sertleşti bana karşı, öfkeyle doğruldu. -Sen oturduğun yerden ahkâm kesiyorsun, ' dedi. -...
  3. Dilimizden eksik etmeyelim meleklerim

Dilimizden eksik etmeyelim meleklerim

Bir cok dini vazifemizi yerin getirmekte zorlaniyoruz bazen.. Baska seylerle ugrasip dunya islerine karistigimiz zaman bir anda her sey anlasizlasiyor sanki.. Kimimiz bunun farkinda kimimiz ise basina bir musibet gelip gectikten sonra anliyor.. Cocuklugumuzdan bu yana hamurumua iyiki de karismis iyiki de ogrenmisiz dedigimiz sozler dualar vardir.. Gundelik yasamda kullandigimiz dua ile...
  4. acele yardım

acele yardım

arkadaşlar adet gununden 5 gun sonra kan testı yaptırdım beta hcg 28.803 çıktı 2 gun sonra farklı yerde testı yaptırmak zorunda kaldım ama deger 27.101 gorundu doktor yarın tekrar yapmamız gerektıgını soyledı ama benım umudum tukenıyor farklı laboratuar olsa bıle düşük çıkması normal gelmedı bu konuda bılgısı olan neolur bişiyler yazsın

Sayfayı Paylaş