gebe
  1. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0

Acı karne! Eğitimde AB sonuncusu olduk !

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

aci karne, aci, egitim, turkiye, sonuncu konularini incelemektesiniz [​IMG]

Sevgili Melekler,
    Avrupa Birliği eğitimde hedefler raporunun 7'ncisinde 2020 için hedefler konuldu. Raporda eğitimi terk oranı, başarı ortalaması ve yetersiz öğretmenle Türkiye son sırada maalesef...

Avrupa Birliği, 2020'ye kadar izleyeceği eğitim planını ve kıstaslarını yayınladı. 174 sayfalık komisyon raporunda Türkiye'nin eğitim alanında sınıfta kaldığı bir kez daha görüldü. 7'ncisi yayınlanan raporda Türkiye, eğitim terk oranı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, eğitime yatırım ve erkek-kadın öğrenci farkında AB'ye üye ve aday ülkelere göre oldukça geride kaldı. Raporda Türkiye'nin daha önce yayınlanan PISA sonuçlarına da atıf yapılarak "Fen bilimleri, sözel, matematikte kısıtlı yükselişi devam ediyor ama ortalamanın çok altında" yorumu yapıldı.Türkiye, 2009 verilerine göre Polonya, İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransa'dan sonra 6920 öğrenciyle ERASMUS değişim programıyla AB'ye en çok öğrenci gönderen ülke oldu. Komisyon ellerindeki verilere göre Türkiye'de gayri safi yurtiçi hasılasının sadece yüzde 2.86'sının eğitime ayrıldığını yazdı. Bu oran Belçika'da yüzde 6.02 İzlanda'da yüzde 7.
    Öğretmenler de yetersiz
    -18-24 yaş arasında eğitimi bırakan Türkler'in oranı yüzde 44.3. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 14.4. AB, bu rakamı 2020 yılında yüzde 10'a çekmeyi hedefliyor.
    -Türkiye'de yüksek eğitimli kesimin nüfusa oranı yüzde 14.7. AB ortalaması ise yüzde 40.
    -Türkiye'de erkeklerin yüzde 37'si eğitimi yarıda bırakırken bu oran kadınlarda yüzde 50.2
    -Türkiye'de ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilerin yüzde 60'ından fazlası mesleki açıdan yetersiz öğretmenler tarafından eğitiliyor. Türkiye, "Öğretmenlerin kendisini geliştirmesi" açısından da son sırada.
    Anaokuluna katılım (4 yaş)
    Türkiye: %34.4 AB: %92.3 FARK: %58
    BAŞARISIZLIK LİSTESİ
    Sözel başarısızlık
    Türkiye: %24.5 AB: %21.3 FARK: %3.2
    Matematikte başarısızlık
    Türkiye: %42.1 AB: %22.2 FARK: %19.9
    Fende başarısızlık
    Türkiye: %30 AB: %17.7 FARK: %12

Acı karne! Eğitimde AB sonuncusu olduk ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. karne!

karne!

Baba, ortaokul üçüncü sınıfa giden oğlunun elinde karneyle salona girdiğini görür. "Allah allah, dönem ne çabuk bitmiş..." diye düşünür ve oğluna seslenir: -"Getir bakayım şu karneyi!" -"Al baba..." Adam karneye bir bakar ki, beden eğitimi ve resim dışındaki tüm dersler zayıf. -"Bir dediğini iki etmiyoruz, bilgisayar dedin, bilgisayar aldık, ingilizce...
  2. Acının sarnıcı ben oldum

Acının sarnıcı ben oldum

Gitmiştim.. Saçımdan tırnaklarıma kadar boylu boyunca bir gidiştim... Durakta beklemekle otobüse binmek arasındaki çırpınışları kaplıyordu aklım.. Aklım öyle sevimsizdir ki böyle zamanlarda, bulutlarla yerkabuğu arasında sıkışır kalırım.. Doyumsuz bir yolculuk şoku ardı ardına gözlerime saplanır..İki adımda bir kavşak serilir önüme. Karasızlık buhranı sonra... Her acının yürüdüğü söylence bir...
  3. Açın elinizi özgür olun

Açın elinizi özgür olun

MAYMUN TUZAĞI Asya'da maymun yakalamak için kullanılan bir çesittuzak vardır. Bir hindistancevizi oyulur ve iple biragaca veya yerdeki bir kazıga baglanır. Hindistancevizininaltına ince bir yarık açılır ve oradan içine tatli biryiyecek konur. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı kadar büyüklüktedir, yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz. Maymun, tatlının kokusunu alır, yiyecegi...
  4. Acun Ilıcalı Baba Oldu!

Acun Ilıcalı Baba Oldu!

acun ılıcalı, acun ılıcalı haberleri, acun ılıcalı çocuğu Sevgili melekler, başarılı televizyon programcısı Acun Ilıcalı dördüncü kez baba oldu. Sevgilisi Şeyma Subaşı'ndan bir kızı daha oldu. Erken doğum yapan Subaşı, doğumunu gözlerden uzak Miami'de gerçekleştirdi. Zeynep Ilıcalı, 2010 yılında "İhanete uğradım" diyerek Acun Ilıcalı'ya boşanma davası açmış; yaklaşık 50 milyon...
  5. Acun Ilıcalı Kayınbaba Oldu

Acun Ilıcalı Kayınbaba Oldu

Ekranlardan ve tv programlarının yanısıra yarışmalardan çok yakından tanıdığımız Acun Ilıcalı artık bir kayınbaba... Swiss otel de gerçekleştirilen düğün törenin de ilk evliliğinden olan kızı Banu Ilıcalı'yı evlendiren Acun'un mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Banu Ilıcalı hayatını Efe Ceyhun ile birleştirdi. Kendilerine biz de melekler mekanı olarak sonsuz mutluluklar dileriz.

Sayfayı Paylaş