gebe
  1. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

açık olmak orucu sakatlarmı

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

açıklık ve oruç, açık giyinmek orucu sakatlarmı, açığım ve oruçluyum, oruç hakkında genel bilgiler
    hem açık olan hemde oruç tutan binlerce kişin aklındaki soru acaba orucum sakatlanırmı
    ben bugün nihat hocanında programında aynı soruyu gördüm nihat hoca hayır bozmaz ama raamzan ayında biraz özenli olunması gerektiğini belirttii ve konu hakkında bir yazı paylaşmak istiyorum sizlerle

Bikini Giymek Orucu BozarMı?

İlahiyatçılardan tatilcilere oruç uyarıları…
    Ramazan ayında oruç tutacak tatilciler, su yutmadıkları sürece deniz ya da havuza girmelerinde sakınca yok. İlahiyatçılar “Bikini orucu bozmaz ama günah” diyor.

Ramazan ayının yaz sezonuna denk gelmesi, tatilcileri oruç tutarken denize ya da havuza girilip girilmeyeceği konusunda tedirgin etti. İlahiyat profesörleri denize girmenin banyo yapmak ile eş olduğunu, su yutmadıkça orucu bozmayacağını söylese de, ağız ve buruna su kaçırmama uyarısı da yaptı.
    chat

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş, cilde sürülen kremlerin orucu bozmayacağını söylese de, bikiniyle denize girmeyi doğru bulmuyor. Ateş, “Kadının o şekilde giyinmesi orucu bozmaz ama günâh. Erkeğin bikini, mayo giyen kadına bakması da orucu bozmaz ancak dinimizce haramdır. Oruç ayrı bir şey. Yeme, içme ve ****** münasebet orucu bozar. Kişi oruç tutuyorsa tüm vücuduyla tutmalı, sadece midenin aç kalmasıyla değil” diye konuştu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Fayda, oruçluyken insanların günah işlememeye çalıştığını, orucun her türlü günahı önlemesi gerektiğini belirtti. Fayda, “Mesela erkekler, bikinili kadına bakmamalı. Bunun dışında kişi istediği gibi denize girebilir. Su yutmazsa sorun yok. İnsanlar çeşit çeşit, ağızlık burunluk takarak yüzenler var” dedi.

ACEMİLER DİKKAT!
    Eski Diyanet İşl. Bşk. Prof. Dr. Süleyman Ateş
    “Denize girmek, banyo yapmak orucu bozmaz. Ama ağız ve buruna yanlışlıkla su kaçarsa elbette oruç bozulur. Kaçırmadan da yüzmek mümkün. Yıllardır denize girerim ve hiçbir sorun yaşamadım. Acemi olan, kendine güvenmeyen oruçluyken denize girmesin. Midelerine su kaçabilir.”

SU YUTMAYIN YETER
    İlahiyat Profesörü Saim Yeprem
    “Havuz ve denize girmekle oruç bozulmaz. Orucun bozulması için dışarıdan vücuda bir şey girmesi lazım. Su yutmak gibi oruca ters düşen davranışta bulunmamak gerekir. Kişilerin oruç tutabilmek için tatilden dönmeyi düşünmesi ise kendi takdirleri ama rahatlıkla devam edebilirler.”

açık olmak orucu sakatlarmı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Açık olmak orucu sakatlar mı

Açık olmak orucu sakatlar mı

Açık olmak yani kapalı değilde ne bileyim şortla vs olmak orucu mekruh eder mi yada bozar mı
  2. Adet olmak orucu bozar mı

Adet olmak orucu bozar mı

adet orucu bozar mı Dün gece yarısı niyet ettim oruç için sabah baktım ki adet olmuşum. Atet oludğuma göre orucum bozuldu mu ne yapmam gerekiyor. Tutayım mı yoksa bozayım mı melekler ?
  3. Soğuk duş orucu sakatlarmı

Soğuk duş orucu sakatlarmı

souğuk suyla duş orucu sakatlarmı, orucu bozan şeyler, oruçluyken duş almak orucu bozarmı, oruc hakkında dini bilgiler ramazan ayının yaza geldi bu dönemlerde soğuk duş almak orucumuza zarar verirmi diye bi çoğumuz düşünüyoruz işte sorumuzun cevabı melekler oruçlu iken banyo yapmak orucu bozar mı? oruçluyken banyo yapmak,orucu bozmaz.sıcaklardan dolayı harareti azaltmak için...
  4. Alnı Açık Yüzü Ak Olmak Deyiminin Anlamı

Alnı Açık Yüzü Ak Olmak Deyiminin Anlamı

alnı açık yüzü ak olmak deyimi ne demektir anlamı manası açıklaması ile ilgili bilgiler burada melekler Alnı açık yüzü ak olmak deyimi,çok dürüst, kimseden saklayacak şeyi olmayan kimseler için kullanılır melekler :) Alnı açık yüzü ak olmak,herhangi bir ayıbı, çekinecek bir durumu olmamak, iffetli ve şerefli olmak demektir.
  5. Açıktan oruç yiyenler oluyor günah değil midir?

Açıktan oruç yiyenler oluyor günah değil midir?

Allah’ın bildiği kuldan saklanmaz diyerek açıktan oruç yiyenler oluyor. Günah değil midir? CEVAP Günahı, açık da, gizli de işlemek caiz olmaz. Fakat nefsine, şeytana uyarak günah işleyen, günahını gizlemelidir! Günahı gizlemek birkaç yönden faydalıdır: 1- Eğer günahlarımız açığa çıkmamışsa sevinmelidir! Cenab-ı Hak, (Günahı gizleyin) buyuruyor. Peygamber efendimiz de sallallahü aleyhi ve...

Sayfayı Paylaş