gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Açıktan oruç yiyenler oluyor günah değil midir?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Allah’ın bildiği kuldan saklanmaz diyerek açıktan oruç yiyenler oluyor. Günah değil midir? CEVAP Günahı, açık da, gizli de işlemek caiz olmaz. Fakat nefsine, şeytana uyarak günah işleyen, günahını gizlemelidir! Günahı gizlemek birkaç yönden faydalıdır:
    1- Eğer günahlarımız açığa çıkmamışsa sevinmelidir! Cenab-ı Hak, (Günahı gizleyin) buyuruyor. Peygamber efendimiz de sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki:
    (İnsan günahını dünyada gizlerse, Allahü teâlâ da, kıyamette, bu günahı kullarından saklar.) [Müslim]

2- Allahü teâlâ açıktan, çekinmeden günah işleyenlere daha çok buğzeder. Fakat üzülerek günahını gizleyenleri, gizlediği için affedebilir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Bir günaha düşen, günahını gizlesin! Allahü teâlânın örtüsünü onun üzerinde bulundursun!) [Müslim]

3- Günah işlerken halktan olsun utanmalıdır! Başkasını kendi hakkında konuşturmamak, gıybetini ettirmemek için günahı gizlemelidir! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Haya tamamıyla hayırdır.) [Buhari] (Haya imandandır.) [Buhari] (Hayasızın dini olmaz ve hayasız kişi Cennete giremez.) [Deylemi]

4- Kötü örnek olmamak, başkalarının da günah işlemesine cesaret vermemek için günahı gizlemeli! Böyle sebeplerden dolayı açıktan günah işlememeli, gizli de olsa günah işlemekten sakınmalı! Çünkü günahlar öldürücü zehirdir. İmanı olan günah işlemekten çok korkar. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Mümin, günahını dağ gibi görür, üzerine düşeceğinden korkar. Münafık ise, günahını, burnuna konmuş, hemen uçacak bir sinek gibi görür.) [Buhari]

5.jpg

Sual: İslam Ahlakı kitabında deniyor ki:
    Özrü yok iken, Ramazan günü aşikâre yiyen, içen, mürted olur. (Feyziyye)
    Seadet-i Ebediyye kitabında da şöyle deniyor:
    Ramazan-ı şerifte umumi yerlerde, Müslümanların karşısında, oruç yiyenlerin ve oruç tutanları aldatarak, oruç tutturmayanların imanı gider.
    Bu iki ifadeyi anlayamadık. Açıktan oruç yiyen kâfir mi oluyor?
    CEVAP
    Hayır büyük günah işleyene kâfir denmez. Burada, oruç emrini hafife almanın, farz olduğunu inkâr etmenin, oruç tutmamayı zımnen teşvik etmenin küfür olduğu bildiriliyor. Her farz böyledir. Mesela açık gezen bir kadın, kapanmanın Allah’ın emri olduğunu biliyor, inanıyor ve beğeniyorsa, çeşitli sebeplerle kapanamıyorsa, buna kâfir denmez. Kapanmayı Allah’ın emri kabul etmiyorsa veya kabul edip beğenmiyorsa, açık gezdiği için hiç üzülmüyorsa, küfür olur.

Açıktan oruç yemek
    Sual: Hastanede hasta olarak yatıyorum. Oruç tutacak durumum yok. Hastanede gizli yiyip içme imkânım da yok. Açıktan oruç yemek günah olur mu?
    CEVAP
    Hasta olduğunuz belli, yani oradakiler bunu biliyor ve görüyor, gizleme imkânı da yoksa açıktan yiyip içmek caiz olur.

Açıktan oruç yiyenler oluyor günah değil midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kenan Doğulu - Günah Değil mi Bana

Kenan Doğulu - Günah Değil mi Bana

Çok karanlık geçti yoksun gözyaşına ihtiyacım var benimki tükendi paylaşacaktık her şeyi yalancı acım tükenmek bilmiyor gücüm dayanmaya yetmiyor sevgi ufkumu göz görmüyor çılgınsın sen harcıyorsun harcıyorsun bal gibi biliyorsun sevmiyorsun çünkü sen bencilsin ....hainsin günah değil mi bana? Yazık değil mi bana bu kalp sözüne feda delilik etme bize kıyma günah değil mi bana...
  2. açık olmak orucu sakatlarmı

açık olmak orucu sakatlarmı

açıklık ve oruç, açık giyinmek orucu sakatlarmı, açığım ve oruçluyum, oruç hakkında genel bilgiler hem açık olan hemde oruç tutan binlerce kişin aklındaki soru acaba orucum sakatlanırmı ben bugün nihat hocanında programında aynı soruyu gördüm nihat hoca hayır bozmaz ama raamzan ayında biraz özenli olunması gerektiğini belirttii ve konu hakkında bir yazı paylaşmak istiyorum sizlerle...
  3. Günah işleyen açığa vurmasın

Günah işleyen açığa vurmasın

Günaydın canlarım facebookda dolaşırken karşıma bir hadis sayfası çıktı ve orada yazan şey çok ilgimi çekti sizlerle paylaşmak istedim :( Bugüne kadar hep yanlış yapıyormuşuz :( Sayfaya ulaşmak isteyen burdan ulaşabilir İşlediğiniz günahları açığa vurmayın! | Facebook Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:...
  4. Depremler günahlardan ötürümü oluyor?

Depremler günahlardan ötürümü oluyor?

Sual: Depremlerin sebebi nedir? Ölenler şehit mi? Depremden kaçmayan intihar mı etmiş olur? Toplu olarak gömmek caiz midir? CEVAP Ekseriya depremler ilahi bir ikazdır. Âlimler, (İki Z olunca üçüncü Z gelir) demişlerdir. Yani Zulüm ve Zina çoğalınca Zelzele olur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Zina yayılınca depremler çoğalır.) [Deylemi] (Günahlar açıktan işlenmeye başlanınca, iyi kötü...
  5. Başı açık olan kadın cehennemlik midir?

Başı açık olan kadın cehennemlik midir?

Kadının baş açık gezmesi haramdır. Ancak bu günahı işleyen kişi kesin cehennemliktir gibi bir ifade kullanmak yanlış olacağı gibi, aksini ifade etmek de yanlıştır. Allah Teala bu kulunu affedebileceği gibi günahından dolayı cezalandırabilir de... Başörtüsünün hükmü nedir? Başı açık gezmek insanı nasıl bir tehlikeye götürür? Cevap Bu hususta Kur’an-ı Kerim'de iki ayet mevcuttur. Bu ayetlerde...

Sayfayı Paylaş