gebe
  1. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83

Adam ol baban gibi, eşek olma atasözünün hikayesi, ortaya çikişi

Konu, 'Güzel Sözler & Mesajlar' kısmında RefRa tarafından paylaşıldı.

adam ol baban gibi eşek olma anlamı adam ol baban gibi eşek olma atasözünün anlamı hikayesi oku hikayesi oku
    Vaktiyle Eğitim Bakanlığı da yapmış olan tarihçi Abdurrahman Şeref Bey, Galatasaray Lisesi’ nde müdür iken , birgün Sultan Abdülhamid’ in hizmetkarlarından bir paşanın oğluna kızar. Öğrencilerin arasında çocuğa; “Adam ol” der, “baban gibi eşek olma!”
    Çocuk bunu babasına anlatır.
    Babası:
    “Vay, demek ben bugüne bugün padişahımın mahiyetinde bir paşa olayım da, bana eşek desin. Bunu ona soracağım” der.
    Ertesi gün okula gidip hocayı bularak;
    “Beyefendi, sizin bana eşek demeye ne hakkınız var? Ben, padişahın mahiyetinde paşayım” deyince, Abdurrahman Şeref bey;
    “Ne münasebet ben sizi tanımıyorum. Ne zaman eşek dedim”, diye sorar.
    Paşa;
    “Geçen gün okulda oğluma “adam ol, baban gibi eşek olma” diye bağırmışsınız” der.
    Bunun üzerine Abdurrahman Bey;
    “Doğru, çocuğunuzu payladım. Çalışmıyordu. Sizi örnek göstererek, “adam ol baban gibi! eşek olma! diye söyledim“ der.
    Bu cevap üzerine paşa, hem özür diler, hem de teşekkür eder ve oradan ayrılır.

2. zuzumm_

zuzumm_ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    197
    Ödül Puanları:
    63
    demekki bu kelimenn anlamı buymuş ama herkesd çocuğn analdığı gibi anlar dimi

3. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    İlk okulda öğretmenimiz virgülün önemini anlatırken bu örneği vermişti...:)

4. benimm ben

benimm ben Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    tşkler refra

5. yuso

yuso Forum Okuru

aynen

Adam ol baban gibi, eşek olma atasözünün hikayesi, ortaya çikişi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adam olmanın ölçüleri

Adam olmanın ölçüleri

İnsanın"adamlığa"erişmesinde önemli bir aşamada "ölçü bilmek" Ölçü nedir? Konfüçyüs"kendini bilmek"ve"kendini ölçmek"için bir ölçü koyuyor: "Saygıya değer birini görürsen onun gibi olmayı düşün.Eğer saygıya değmez birini görürsen,kendi içini gözden geçir." "Faydalı olan üç çeşit dost,zararlı olan üç çeşit dost...
  2. keşke herşey bilgisayar ortamı gibi olsa

keşke herşey bilgisayar ortamı gibi olsa

Sabah jimnastiğimizi yapmak için "Çalıştır" komutuna tıklamak yetse... - İşten güçten bunaldığımızda ESC'ye basarak herşeyden kaçabilsek, biraz rahatladıktan sonra "Herhangi bir tuşa basarak" geri dönebilsek... - "EKLE/KALDIR"'a girerek görmek istediğimiz herkesi hayatımıza dahil etsek, sevmediğimiz insanları sonsuza kadar hayatımızdan çıkarabilsek... -...
  3. Lara - Adam Gibi Adam

Lara - Adam Gibi Adam

Bizim kaderimiz böyle dogustan hic sansimiz yok düsemedik dengi dengine mutluluğa hakkimiz yok Adam gibi adam yok nerde anam yada bize ras gelmez hele bakin bakin hele millete kare kare bize tek pas vermez yolunu tutan tutan bulafı hemen yutan bize lokma vermez Ne olacak bilmem halimiz kim mutlukim hangimiz severiz ihanet görürüz yine ask ister kalbimiz __________________
  4. Adam gibi...

Adam gibi...

Neden düştün gözümden? Neden hislerin hep yalan? Nedense biz seninle, mutluluğu, Paylaştık hep uzaktan Aşk ızdırap denizi, şaşırdım ben kapıları Garip bir umutsuzluk, sardı dört bir yanımı Akıllandın mı bilinmez, yoksa her şey sıradan mı? Adam gibi yürekli ol, çık karşıma bak yüzüme, Yalandı de, unuttum de, aldattım de, bağır yüzüme. Senin kokun, senin dokun, senin...
  5. Adam gibi bir hasret oldu bu ayrılık

Adam gibi bir hasret oldu bu ayrılık

hasret hasret resimleri şiirleri Adam gibi bir hasret oldu bu ayrılık. Hiç tanımadığım insanlara bağlandım bir gün. Belki çok sohbet saatlerini bölüşmedik. Ne soğuk kış akşamlarında ne birbirimize sarıldık nede güneşi beraber izledik. Koca yürekli insanlar tanıdım içlerinde, delikanlı kızlar, kanım kadar kardeş delikanlılar, saf kokulu insanlarla bir arada oldum. Yağmur kokan bir...

Sayfayı Paylaş