Adana - Pozantı - Yılanlı Kaya Efsanesi

Konu, 'Efsaneler' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

1. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye Kayıt: 16 Nisan 2009

efsaneler yılanlı kaya yılan kaya efsanesi yılanlı efsanesi adana ile ilgili efsaneler [​IMG]

İşte burası YILANLI KAYA olarak bilinen yerdir. Ve yörede burası ile ilgili farklı efsaneler anlatılır... En bilinen iki tanesini buraya ekliyorum...

Bir çoban varmış. Çobanın da bir kızı varmış. Kızın adı Gürlek. Babası ile Gürlek davar gütmeye gitmiş. Kız dağda babasından çiçek toplamak için uzaklaşıyor. Çocuk yar (uçurum) ın ucunda çok güzel bir çiçek görüyor, almak istiyor. Tam almak için uzanırken kocaman bir yılanla karşılaşır. Babasına bağırsa sesini duyuramaz. Çok uzaklaşmış. Aşağı atlasa parçalanır. Allah tan bir dilekte bulunur; “ Allah ım beni ya daş et ya guş” Yılan da, kızda taş olur. Kızın adı gürlek olduğundan o boğazın adını gülek boğazı koymuşlar.

Bir diğeri de;

Çok eski çağlarda Toros Dağları'nın tepesinde bir kral kızı yaşarmış. Dağların çevresi çok sık bir ormanla çevrili olduğu için buralarda dolaşmak tehlikeliymiş. Çünkü ormanda büyük bir yılan yaşadığı söylenirmiş. Kral da kızına sık sık çevreyi tek başına dolaşmamasını söyletmiş.
    Günlerden bir gün, kızın canı çok sıkılmış ve ormanda dolaşmaya karar vermiş. Bir süre gezdikten sonra dik ve sarp bir kayalığın üzerine oturarak Gülek Boğazı'nı seyretmeye başlamış. Birden büyük bir gürültü duymuş. Aşağı baktığında kayalıklardan yılanın geldiğini görmüş. Ne yapacağını şaşırmış. Kurtulamayacağını anlayınca: "Allah'ım, beni ejderhaya yem yapacağına burada taş yap daha iyi." diyerek dua etmiş. Kızın duasını kabul eden Allah hem kızı hem yılanı orada taşa çevirmiş

nurrrr bunu beğendi.
  2. beklenenbebis

beklenenbebis Forum Okuru Kayıt:

hmmm göremedim bişi ama =)
  3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru Kayıt:

sa0Lun méLékLéRrR MéqAnIII.........
  4. Kayıtsız Üye

İlginç
    Gerçekten İlginçmiş Valla Şaşdım Kaldım:)
  5. Kayıtsız Üye

idare eder
  6. Alihan

Alihan Forum Okuru Kayıt:

Waw Çok güzel XD
  7. BebeKlerDiyaRı

BebeKlerDiyaRı Forum Okuru Kayıt:

Süper Ya Hiç Böle Efsane Duymamıstım xd
  8. Kayıtsız Üye

çok güzel saolun
  9. Kayıtsız Üye

ya bir de yakından çekin de o gölgemi değil mi anlayın :)
  10. Kayıtsız Üye

orada ne var anlamadım
  11. Kayıtsız Üye

yılanı anladıkta kız nerde peki...??
  12. musti

musti Forum Okuru Kayıt:

resimde uzak çekim ve yakın çekim olduğundan görsellikte görünen görünmeyen şekilve boyut değiştirebilir ama efsaneikiside aynışeyi anlatıyortaş olan insan veyılan ilginç
  13. Kayıtsız Üye

gerçek gölge değildir
  14. Kayıtsız Üye

ohoooooooooooooooooyt süper
  15. Hüseyin ÜSTÜNDAĞ

Hüseyin ÜSTÜNDAĞ Forum Okuru Kayıt:

H7
    Bakın kırmızı dairenin içinde yılanın kafası yukarı çıkıyor gibi o yüzden öyle demişler
Adana - Pozantı - Yılanlı Kaya Efsanesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yepyeni ve hızla türeyen bir Youtube efsanesi (Kata dolsama)

kata dolsama 1945 kata dolsama nedir kimdir Metin şöyle ; "1945 te kata dolsama adındaki bir çocuk öldürüldü ve sakın okuma!bu yazıyı okuyan herkesin dolunayda arkasında belirip öldüreceği söyleniyor bunun olmaması için 5 ayrı videoya bu yazıyı at...yalan değil!..." Herhalde bunu ilk yazan kişi çok zeki (!) olmalı. 5 ayrı videoya yazı attırak korkak üyeler tarafından meşhur...
  2. Adam

rüyada kardan adam görmek melek gören falda kardan Bakınız; Erkek.Rüyada tanımadığı bir adam ile konuşma, yeni ve iyi bir arkadaşlığı, kavga etmek, ev içinde bir sıkıntıyı, öldürmek, eski bir düşmanlığın canlanması veya bir dedikodu yüzünden sıkıntıya düşmeyi belirtir. Adama yiyecek vermek, hafif bir sağlık bozukluğuna, bir şey almak, ciddi bir hastalığa, iyilik etmek, yakın çevrede bir...
  3. İo Efsanesi

İo efsanesiyle Yunanistan yarımadasına Akdeniz uygarlığının birçok dinsel görüşlerini ve onlardan doğma efsaneleri kendine mal etme, asıl kaynakları Anadolu, Fenike ya da Mısır’da bulunan bu olguları kendi topraklarında merkezleme çabasının tipik bir örneğini vermektedir. Bu gerçeği ilk çağın ilk tarihçisi Herodot da sezinlemiş olacak ki, Akdeniz’in doğusu ile batısı arasındaki büyük çatışmayı...
  4. Sarıkız Efsanesi

Marmara ve Ege bölgelerini birbirinden ayıran ve genç dağlar grubuna giren Kazdağları’nın en yüksek tepesine Sarıkız Tepesi adı verilmektedir. Bu tepenin adı hakkında pek çok efsane anlatılmaktadır. Çok eski zamanlarda Güre köyünde çok güzel bir kız varmış. Bu kızı köyün bütün gençleri sever ve evlenmek isterlermiş. Adı Sarıkız olan bu güzel kızın babası ise bin bir zahmetle...
  5. Ağlayan Kaya Efsanesi

gebe kaya efsanesi ağlayan kaya efsanesi manisa ağlayan yılanlı taş Niobe, babası Tantalos ve kardeşi Pelpos gibi, Anadolu'ya özgu bir efsanedir. Yarı-tanrı Tantalos'un kızı Niobe, Magnesia (Manisa)'nın Sipylos Dağı yöresinde doğmuş, tanrıça Hera (kimi kaynaklarda Leto olarak geçer.) ile birlikte çocuklukları bu yörede geçmiştir. Daha sonra Niobe, Thebai kralı Amphion ile evlenir ve yedisi...

Sayfayı Paylaş