Adana - Pozantı - Yılanlı Kaya Efsanesi

Konu, 'Efsaneler' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

1. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye

efsaneler yılanlı kaya yılan kaya efsanesi yılanlı efsanesi adana ile ilgili efsaneler [​IMG]

İşte burası YILANLI KAYA olarak bilinen yerdir. Ve yörede burası ile ilgili farklı efsaneler anlatılır... En bilinen iki tanesini buraya ekliyorum...

Bir çoban varmış. Çobanın da bir kızı varmış. Kızın adı Gürlek. Babası ile Gürlek davar gütmeye gitmiş. Kız dağda babasından çiçek toplamak için uzaklaşıyor. Çocuk yar (uçurum) ın ucunda çok güzel bir çiçek görüyor, almak istiyor. Tam almak için uzanırken kocaman bir yılanla karşılaşır. Babasına bağırsa sesini duyuramaz. Çok uzaklaşmış. Aşağı atlasa parçalanır. Allah tan bir dilekte bulunur; “ Allah ım beni ya daş et ya guş” Yılan da, kızda taş olur. Kızın adı gürlek olduğundan o boğazın adını gülek boğazı koymuşlar.

Bir diğeri de;

Çok eski çağlarda Toros Dağları'nın tepesinde bir kral kızı yaşarmış. Dağların çevresi çok sık bir ormanla çevrili olduğu için buralarda dolaşmak tehlikeliymiş. Çünkü ormanda büyük bir yılan yaşadığı söylenirmiş. Kral da kızına sık sık çevreyi tek başına dolaşmamasını söyletmiş.
    Günlerden bir gün, kızın canı çok sıkılmış ve ormanda dolaşmaya karar vermiş. Bir süre gezdikten sonra dik ve sarp bir kayalığın üzerine oturarak Gülek Boğazı'nı seyretmeye başlamış. Birden büyük bir gürültü duymuş. Aşağı baktığında kayalıklardan yılanın geldiğini görmüş. Ne yapacağını şaşırmış. Kurtulamayacağını anlayınca: "Allah'ım, beni ejderhaya yem yapacağına burada taş yap daha iyi." diyerek dua etmiş. Kızın duasını kabul eden Allah hem kızı hem yılanı orada taşa çevirmiş

nurrrr bunu beğendi.
  2. beklenenbebis

beklenenbebis Forum Okuru

hmmm göremedim bişi ama =)

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

sa0Lun méLékLéRrR MéqAnIII.........

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

İlginç
    Gerçekten İlginçmiş Valla Şaşdım Kaldım:)

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

6. Alihan

Alihan Forum Okuru

Waw Çok güzel XD

7. BebeKlerDiyaRı

BebeKlerDiyaRı Forum Okuru

Süper Ya Hiç Böle Efsane Duymamıstım xd

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok güzel saolun

9. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ya bir de yakından çekin de o gölgemi değil mi anlayın :)

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

orada ne var anlamadım

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yılanı anladıkta kız nerde peki...??

12. musti

musti Forum Okuru

resimde uzak çekim ve yakın çekim olduğundan görsellikte görünen görünmeyen şekilve boyut değiştirebilir ama efsaneikiside aynışeyi anlatıyortaş olan insan veyılan ilginç

13. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

gerçek gölge değildir

14. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ohoooooooooooooooooyt süper

15. Hüseyin ÜSTÜNDAĞ

Hüseyin ÜSTÜNDAĞ Forum Okuru

H7

Bakın kırmızı dairenin içinde yılanın kafası yukarı çıkıyor gibi o yüzden öyle demişler

Adana - Pozantı - Yılanlı Kaya Efsanesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. adana şiş köfte...

adana şiş adana şiş köfte yapılışı yapılışı malzemeleri Adana Sis Kofte Malzemeler: 500 gr. az yagli koyun kiymasi 150 gr. kuyruk yagi 3 adet orta boy sogan 1 demet maydanoz 2 çay kasigi tuz 1 çay kasigi kirmizibiber 1 çay kasigi dovulmus yaprak kirmizibiber Yapilisi: 1) Sogan ve maydanozu ince ince kiyin. Kuyruk yagini da çift biçakla incecik kiyin. Kiyma, tuz ve kirmizibiberi diger...
  2. Adana Resimleri:)

adanalı resmi adana aqualand düğün adanalı resimleri melekler kahvesi adana melekler kahvesi
  3. Adana'da ‘UFO' iddiası

Adana'da oturan 44 yaşındaki Metin Koz, kent semalarında UFO (Tanımlanamayan Uçan Cisim) çektiğini öne sürdü. Yenibaraj Mahallesi sakinleri, 8 Haziran'da saat 23.00 sıralarında havada seri hareketlerde dolaşan ışıklı cisim görünce heyecanlandı. Yıldızdan parlak, çok seri hareket eden ve sürekli renk değiştiren cisim, emekli ilaç mümessili Metin Koz tarafından kamera ile görüntülendi. Bu...
  4. Umut Kaya - Umut Kaya (2008) Albüm Tanıtımı

umut kaya albüm Arkadaşlarım alternatif müziğin yeni seslerinden olan Umut Kaya'nın bu albümünü bizzat dinledim çok süper bir albüm ben bütün şarkılarını çok severek dinledim sizlerede dinlemenizi gönül rahatlığıyla önerebilirim. Özellikle mevsimler geçerkeni dinleyin ben en çok bu şarkısını beğendim:tik: Umut Kaya - Umut Kaya (2008) Albüm Tanıtımı - Umut Kaya - Umut Kaya (2008) Albüm Kapak...
  5. Ağlayan Kaya Efsanesi

gebe kaya efsanesi ağlayan kaya efsanesi manisa ağlayan yılanlı taş Niobe, babası Tantalos ve kardeşi Pelpos gibi, Anadolu'ya özgu bir efsanedir. Yarı-tanrı Tantalos'un kızı Niobe, Magnesia (Manisa)'nın Sipylos Dağı yöresinde doğmuş, tanrıça Hera (kimi kaynaklarda Leto olarak geçer.) ile birlikte çocuklukları bu yörede geçmiştir. Daha sonra Niobe, Thebai kralı Amphion ile evlenir ve yedisi...
  6. Yılanlı yüzük modelleri

yılanlı yüzük yılanlı yüzük modelleri yüzükler yılan uzuk modelleri Hayvanlardan en çok sevdiğim tavşan ve papağan.En çok korktuğum ise böcek türleri ve yılanlar.:S:SBen yılanları tv de görünce bile korkuyorum.Ancak bazı insanlar yılanlardan kormuyor tam tersini onları gizemli buluyor. Aranızda yılanları gizemli bulanlar var mı bilmiyorum ama ben kesinlikle öyle görmüyorum:SYılan severlere...
  7. Brangelina çiftinden yilanli mücevherler

Altin ve gümüş kullanilarak tasarlanan koleksiyona 'koruyucu" adi verildi. Angelina Jolie ilk kizi Shiloh'ya hamileyken kendine hediye edilen yilan şeklindeki bir yüzüğün ailesini koruduğuna inanarak, koleksiyonda yilan formuna önem verdi. Gümüş kaşik, diş kutusu ve resim çervevesi gibi hediyelik eşyalarin yanisira altin ve değerli taş kullanilarak tasarlanan kolye ucu ve yüzük de...
  8. Hazal Kaya (Leyla Hazal Kaya) hayatı

hazal kaya hazal kaya kaç yaşında hayatı yaşı kaç nereli hazal kaya hayatı, gerçek adı, kimdir, kısaca hayatı, biyografi, biyografisi, haberler, dizileri, nereli, kaç yaşında, aslen nereli, yaşı, hakkında bilgiler, oynadığı diziler, filmler Hazal Kaya, yani şimdilerin Feriha'sı gerçek adı Leyla Hazal Kaya olan bu güzel ve genç oyuncumuz hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere...
  9. Hazal Kaya Küçüklük Fotoğrafları...Hazal Kaya Ufaklık Hali..

Hazal Kaya Küçüklük Fotoları Hazal Kaya Küçüklük Hali Severek izlediğimiz beğendiğimiz Hazal Kaya yı birde böyle görün ...Ne kadar tatlıymış o zaman da ...İşte Hazal Kaya nın küçüklük fotolarından birkaçı....
  10. Maral Dizisi Hazal Kaya Kimdir ? Hazal Kaya'nın Son İmajı

Maral: En Güzel Hikayem dizisi ile TV8 ekranlarında boy göstermeye başlayan Hazal Kaya ilk başrolünü 2007-2008 yıllarında yayınlanmış Genco dizisinde oynadı. Kendini bu dizide kanıtlayan güzel oyuncu Hazal Kaya'ın asıl yıldızı 2008 yılında başlayan Kanal D ekranlarında yayınlanan Aşk-ı Memnu dizisinde oldu. HAZAL KAYA NASIL KİLO VERDİ? Kaya, "Şeker hastalığımdan dolayı bir buçuk ay...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. adana gulek bogazi

,
  2. efsaneler

,
  3. adana efsaneleri

,
  4. gülek boğazı efsanesi,
  5. Taş Olan Yılan,
  6. adana Pozantı yılanlı kaya efsanesi,
  7. pozantı yılanlı dağ,