gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

adana usulü sıkma nasıl yapılır

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar,sıkma nasıl yapılıyor? Bir Adana gezimizde yemiştim ve şimdi aklıma düştü, yapılışını bilen var mı acaba ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sıkma Malzemeleri:
    Bir avuç bayat ekmek

3-4 kuru soğan

1 büyük kase köy peyniri

Pul biber

Aldığı kadar un

Sıkma Nasıl Yapılır:

Sıkmayı yapmak için önce hamurunu hazırlıyoruz.

Hamuru için bir avuç bayat ekmeği ıslatın ve ufalayın.

Ardından göz kararı unu boşaltın ve yarım su bardağı su ekleyip yoğurun.

Unu az gelirse ekleyin.

Ele yapışmayacak kıvamda bir hamur elde ettikten sonra dinlenmeye bırakın.

Hamur dinlenirken iç malzemeleri hazırlayın.

BUnun için kuru soğanları resimdeki gibi piyazlık doğrayın ve peynrinizi ufalayın.

Ardından dinlenen hamurunuzdan bezeler yapın ve resimdeki gibi tatlı tabağı büyüklüğünde açın.

Tüm hamurların açma işlemi bitince iç malzemeyi pişirmeye geçebilirsiniz.

Bunun için soğanları sıvı yağda kavurun.

Ardından üzerine hazırlayıp ufaladığınız köy peynirlerini katın.

Pulbiberi de ekledikten sonra sıkma yapımına geçebiliriz.

Teflon tavada açtığınız hamurları önlü arkalı yağsız olarak pişirin.

Pişen hamuru tabağa alıp iç malzemenizden bir kaşık arasına koyun ve sıkıca sarın.

Tüm hamurlara aynı işlemi tekrarladıktan sonra servis edebilirsiniz...

NOT: Eğer misafiriniz çok olacaksa yada zamanınız kısıtlysa bu tarifi iki kişi yapmak daha uygundur. Bir kişi sıkmaları pişirirken öbürü sarma işlemini yapabilir.

adana usulü sıkma nasıl yapılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adana kebap nasıl yapılır ?

Adana kebap nasıl yapılır ?

adana kebab nasil yapilir adana kebap nasıl yapılır nasıl yapılır kebap nasil yapilir Merhaba meleklerim, Birazdan adana kebap' ının nasıl yapıldığını videolu olarak işin uzmanından seyredeceğiz, hepinize afiyet olsun ddPT0PDtbO2
  2. Yumurtalı Sıkma Köfte Nasıl Yapılır ?

Yumurtalı Sıkma Köfte Nasıl Yapılır ?

Yumurtalı Sıkma Köfte Tarifi Resimli Yumurtalı Sıkma Köfte Tarifi Eğer siz de benim gibi bir köfte tutkunuysanız, mutlaka bu tarif ilginizi çekecektir melekler :) Doğrusu ben henüz denemedim ancak tariften okuduğum kadarıyla bulgur köftesinin üstüne yumurta kırılıyor. Denemek lazım, yemeden yorum olmqaz :) Yumurtalı Sıkma Köfte Malzemeleri: 2 su bardak bulgur 1,5 su bardak su 1 yumurta Un...
  3. denizli usulü patlıcan kebabı nasıl yapılır

denizli usulü patlıcan kebabı nasıl yapılır

Patlıcan kebabı her yörede farklı yapılıyor. Benim öğrenmek istediğim denizli usulü olanı.Çünkü nişanlım denizlili :)
  4. Beyza dan ev de simit  tarifi

Beyza dan ev de simit tarifi

Simit sevmeyen varmıdır acaba? Sabah kahvaltılarında,iş koşuşturmalarında,öğlen arası paydoslarda ekonomik yoldan karnı doyurmanın en avantajlı yiyeceğidir simit.Susamla kaplı yuvarlak biçimli bu lezzetli atıştırmalığın diğer ismi gevrektir.Günümüzde simit evlerinde servis edilen simit,eski usul tablalarda küçük camekanlı arabalardada satışa sunuluyor. Peki bu harika lezzeti hiç evde...
  5. Beyzadan ev usulü ketçap tarifi

Beyzadan ev usulü ketçap tarifi

Ketçap sevmeyen varmı acaba ? Pizzalarda ,patates kızartmalarında kumpirde daha sayamadığımız bir çok yemeğe aromatik bir lezzet katan ketçabı evde yapmayı hiç denedinizmi? Hazır tüketime bir çoğumuz sağlığımızı hiç düşünmeden atlıyoruz.Marketlerdeki raflarda yer alan ürünlerin çoğu koruyucu maddeler içerirken raf ömrünü uzatıyor lakin sağlığımızı da tehdit ediyor. Bu yüzden bazı gıdaları...

Sayfayı Paylaş