gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Adet düzeni ve önemi

Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Üreme çağındaki kadınların çoğunun adet düzeni ortalama 28 günde bir ve 26-32 gün sınırları içinde normal kabul edilir. Adetlerini bu şekilde gören kadınların büyük kısmında doğal yolla veya dışardan verilen ilaçlarla yeterli sayıda yumurta gelişmesi beklenen bir sonuçtur. Adet düzeni 32 günden fazla aralıklarla olan kadınlarda, özekllikle de 2-3 ay gibi aralıklarla adet görenlerde yumurta gelişmesi çok nadir hale gelebilir. Bazan bu duruma değişik derecelerde tüylenme ve kilo artışı eşlik ederse polikistik over sendromu (pcos) olarak adlandırılır. Bu gibi durumlarda mutlaka ileri araştırma yapılması gerekir. Polikistik overli kadınlarda yumurta gelişmesi için dışardan verilecek ilaçlara ihtiyaç olabilir. Bir de, adetlerini daha sık olarak gören kadınlar vardır; ör: 22-25 günde bir gibi. Bu durumda sık adetin durumu araştırılmalı, eğer herhangi bir neden bulunmuyorsa belirli aralıklarla kontrollar yeterli olacaktır. Bu gibi kadınlarda yumurta gelişmesini değerlendirmek için hormon testleri ve ultrasonografik takip yapılabilir. Eğer yumurta gelişmesi yeterli değilse dışardan ilaç tedavisi uygun olabilir.

Adet düzeni ve önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. şık ve düzeni sağlayan Raydolaplar

şık ve düzeni sağlayan Raydolaplar

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. doğum sonrası adetim ne zaman düzene girer

doğum sonrası adetim ne zaman düzene girer

adet ne zaman düzene girer doğumdan sonra adet ne zaman düzene girer nasıl doğum sonrası doğum yapan kadın görür Adetlerin Yeniden Başlaması Adetin yeniden başlaması ve düzenli hale gelmesi emzirme süresi ve sıklığına bağlıdır.İlk adet kanaması ortalama 3. aydan sonra başlar. Bu dönemde yumurtalarınız da çalışmaya başlar. Yani...
  3. Bebeklerde uyku saatleri ve uyku düzeni

Bebeklerde uyku saatleri ve uyku düzeni

bebeklerde uyku düzeni bebeklerde uyku saatleri bebekler kaç saat uyumalı "Çocuklarda uyku saatleri ne kadar olmalı?" diyenler, işte size bebeklerde uyku düzeni ve uyku saatleri hakkında ki bilgilerimiz, merak eden ve bilgi edinmek isteyen herkes için gelsin. Uyku gereksinimi yaş büyüdükçe azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16,5 saatken 3 aylık...
  4. Kürtaj oldum adetim düzene girmedi ne yapmalıyım?

Kürtaj oldum adetim düzene girmedi ne yapmalıyım?

kürtajdan sonra ne zaman adet olurum,kürtaj sonrası adet ne zaman düzene girer,kürtaj sonrası adet düzensizliği,kürtaj sonrası adet düzensizliği tedavisi hakkında bilgiler Merhaba 4 ay önce kürtaj oldum 45 günde bir adet olurum adetim ne zaman düzene girer ? Normalde mensinizin düzene girmesi gerekirdi mutlaka doktorunuzla iletişme geçin gerekli hormon tetkitleri yapılıcaktır Kürtajdan...
  5. Kürtaj sonrası adet düzensizliği olurmu?

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olurmu?

Kürtajdan sonra adet, kürtaj olduktan sonra adet görme genellikle 40-50 gün sonra gerçekleşmektedir. Fakat bu süre 20 gün içinde de gerçekleşebileceği gibi daha uzun bir dönemde de olabilir. Kürtaj gerçekleştikten sonra kadın 2 ay boyunca adet görmemişse bir komplikasyon olasılığı nedeni ile mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Hastaya uygulanacak basit bir ultrasonografi ile kürtaj dolayısı...

Sayfayı Paylaş