Adet öncesi lekelenme nedenleri ve tedavisi

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.023
  Beğenilen Mesajlar:
  1.435
  Ödül Puanları:
  113
  Adet döngüsü her kadında değişkenlik gösteren bir takvim sürecidir. Adet döngüsündeki anormallikler adet kanamasındaki düzensizliklerden kaynaklanmaktadır. Kadınların en çok şikayetçi oldukları konulardan biri adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği, normalde beklenen adet döngüsü zamanından daha farklı süreçlerde kanamaların görülmesidir. Adet düzensizliği, kişinin planlarını ve hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.
  Adet Dışı Lekelenme Neden Olur?
  Kadınların çoğunda yaşanan sorunlardan biri ise “Adet Dışı Lekelenme” problemidir. Adet döngüsü dışında meydana gelen lekelenmeler, daha çok kahverengi bir kanama şeklinde olmaktadır. Adet dışında görülen lekelenmeler ya da kanamalar genelde adet döneminden önce görülmektedir. Adet döngüsünden önce görülen bu kahverengi akıntılar az miktarda ve koyu renkte gelmektedir. Adet dışı farkedilen bu lekelenmeler, hormonal değişiklikler ve bozuklukların sonucu olarak görülmektedir. Adet döngüsünden önce görülen kahverengi lekelenmeler genelde östrojen ya da progesteron hormonlarının az ya da çok miktarda salgılanmasından kaynaklanmaktadır.


  Hormonal değişiklikler ve bozukluklardan kaynaklı adet dışı lekelenmelerin bir çok nedeni de olabilmektedir. Özellikle vajina bölgesinde oluşan iltihaplanma ve enfeksiyonlar, adet dışı lekelenmelerin görülmesine neden olabilmektedir. Vajinal enfeksiyon kaynaklı bu lekelenmelerin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

  Adet dışı lekelenmeler kahverengi dışında siyah renkte de görülebilmektedir. Siyah kanamaların nedeni vajinal bölgedeki kistlerin genişleyip, büyümesi sonucunda görülen kanamalardır. Vajinadaki genişleme ve kanamaların nedeni ise hormonal değişikliklerdir.


  Lekelenme şeklinde kanama hastalığı ve bu hastalığın belirtileri; Hamilelikte beklenen adet tarihinde normalden az, lekelenme tarzında bir kanama olabilir. Ve hasta lekelenme ve adet düzensizliği şikayetleriyle bir uzmana başvurabilir. Halk arasında üste görme veya üstüne görme olarak bilinen bu durum her zaman gebelikte normalinde seyretmeyen bir durum olduğunu göstermez bize.

  Genellikle gebeliğin ilk ayarında görülen her türlü vajinal lekelenme ve kanama aksi doktorlar tarafından tespit edilmediği müddetçe düşük tehlikesi olarak değerlendirilir. Bazı hastalar vajinal muayene korkusu nedeniyle bu tür kanama durumlarında doktora başvurmamaktadır. Gebelikte yapılan vajinal muayenenin düşüğe sebep olduğu gibi bir iddia doğru değildir. Hamileler bu konuda boşu boşuna endişe yaşamaktadırlar.

  Düşük tehlikesi olan durumlarda yapılan muayenenin kesinlikle düşüğü hızlandırmadığı buna karşı annenin sağlık durumuyla ilgili riskli durumların ortaya konmasında ve tedavinin daha doğru bir şekilde yol almasında oldukça yaralı olduğu kesindir. Gebelikte ister miktarda lekelenme tarzında bir kanama olsun ister fazla olsun vakit kaybetmeden muayene edilmesi şarttır. Gebeliğin olmadığı durumlarda da vajinal kanama ve lekelenme oldukça sık görülen bir durumdur.

  Adet döneminin bitmesinden sonra gelecek adet dönemi arasındaki kanamalar ara kanamalardır. Düzensiz ara kanamalara, lekelenme tarzındaki kanamalar hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, miyomlar, genital organ yaralanmaları, kanserler ya da bazı ilaçlar neden olur.

  Lekelenme Şeklinde Kanama Hastalığı Tedavi Yöntemleri

  Kadınlarda meydana gelen lekelenme şeklinde kanama hastalığında; Ara kanamalar da mutlaka bir uzmana başvurulması gereken bir durumdur. Ara kanamaların ve lekelenme şeklindeki kanamaların nedeninin tespit edilmesi için mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek şarttır. Kadınlarda bu tarz lekelenme kanamalarında; Enfeksiyondan şüpheleniliyorsa mikrobiyolojik inceleme, hormonal testler ve kan sayımı, ultrasonografi tedavi işlemleri de yapılmalıdır.
  Adet dışı lekelenme problemi adet öncesinde görülebildiği gibi adetten sonraki dönemlerde de görülebilmektedir. Adet dışı lekelenmeler hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceğinden, uzman bir doktora başvurulmasını öneriyoruz.

   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Adet öncesi lekelenme nedenleri ve tedavisi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Adet Öncesi Gerginliğin Sebebi ve Tedavisi

  ADET ÖNCESİ GERGİNLİK NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR Adet döneminde sinir, sitres olmassa olmazlarından birisi olduğunu biliyoruz bu durumu en aza indirmek için ise bazı püf noktaları mevcuttur Adet öncesi gerginliği her kadının ortak sorunudur. Bazı kadınlar bu dönemi daha ağır geçirebilir yada hafif atlatabilir. ASma mutlaka adet gerginliği yaşanır. Bu ader gerginliğine tıp dilinde...
 3. Migren tedavisi ve nedenleri

  migren, nedir, belirtileri, tedavisi, ilaçları, çeşitleri, ağrısı, ilacı, ağrısı nasıl geçer, belirtileri nelerdir, nedenleri Bir migren hastası olarak, bu hastalığa dair bildiklerimle yorum yapmam gerekirse şayet; migrenin sebepleri tam olarak kesinleşmemiş olsada, çok açlığa ve aç karınla sigara içmeye, sigara içinlen ortamlarda havasız kalma gibi nedenleri vardır. Migrenin çeşitleri...
 4. Adet öncesi lekelenme normalmidir?

  Vajinal akıntı adet döneminin bir parçası kabul edilir. Hamilelikte oluşan rahatsızlıklardan biride bu akıntılardır. Çoğunlukla her hamilede birçok vajinal akıntılar ve kanamalar görülmektedir. Hamile olmayanlarda da bu gibi lekeler bir hastalık belirtisi ya da normal bir akıntı olarak sayılır. Az miktarda gelen vajinal akıntı oldukça normal görülür. Tüm kadınların adetleri sırasında biraz...
 5. Adet Kanamaları Neden Gecikir?

  Adet kanamaları mens, regl, siklus gibi tabirler ile medikal alanda tarif edilirken halkımız arasında ay hali ve periyod gibi terimlerle de anılmaktadır. Üreme yaşındaki bir kadında normal adet kanaması, 21-35 günde bir olup, 2-6 gün sürer, 20-60 ml kan kaybı ile sonuçlanan düzenli kanamaları içine alır. 7 günden uzun süren 80 ml veya daha çok kan kaybı olan, 21 günden kısa veya 35 günden...

Sayfayı Paylaş