gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113

  Adete 8-10 gün kala test yaptım negatif hamilemiyim ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Gebelik elde etmek isteyen bayan lar tarafından , sayfamıza gebelik testleri ile ilgili sıklıkla sorular yöneltilmekte. Bu sorular dan biri adetime 10 gün kala gebelik testi yaptım , sonuç kesinmi dir?
  Gebelik testi ile ilgili benzer soruları çok sık aldığımız dan bu konuya açıklık getirmek için bu makaleyi hazırlama gereği duyduk. Gebelik testi ne zaman yapılır, adete 8-10 gün kala gebelik testi yapılırsa doğru sonuç alınır mı , tüm detaylar yazımızın devamın da..


  GEBELİK TESTİ İLE İLGİLİ SIKLIKLA YÖNELTİLEN SORULAR

  * İlişkiye girdim ertesi gün test yaptım sonuç negatif hamilemiyim ?
  İdrar da gebelik testi ilişkiden hemen sonra uygulanırsa sonuç vermez. Doğru sonuç verebilmesi için , beklenen menste gecikme olması gerekmektedir.

  * Adete 8-10 gün kala gebelik testi yaptım sonuç negatif , hamile kalma olasılığım nedir ?
  Bu sorunun yanıtıda tıpkı yukarda ki gi beklenen menste gecikme olmadan test yapılmamalıdır.

  * Adetime 3 gün var midem bulanıyor başım ağrıyor HCG testi yaptım değer 0,5 hamilemiyim ?
  Bu soruya yanıtımız her zaman tektir. Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi olmaz. Ayrıca gebelik testinden doğru ve net sonuç almak için beklenen menste en az 3 günlük gecikme olması gerekmektedir.Şimdi uzmanların dan gebelik testi ile ilgili çarpıcı detayları sizlerle paylaşalım..

  Öncesi
  Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Gebelik Testi Yapılır ? Adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz..
  gebelik testi.jpg
  Testin adetiniz gecikmeden önce yapmanız fayda sağlamaz, gebeliğin testte görüebilmesi için adet gecikmesi olması gerekir hatta adet gecikmesinin üzerinden 4-5 gün kadar geçmesi idealdir.

  İdrarda gebelik testi ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir?
  İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

  Bunun sebebi: İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 - 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

  O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95'lere kadar çıkar.

  Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir, dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.

  Gebeliğin ultrasonla tanısı:

  Adet bir hafta geciktiğinde yani gebelik 5 haftalık olduğunda vaginal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir; karından bakılan (abdominal) ultrasonla görülebilmesi için gebeliğin en az 6 haftalık olması gerekir, yani adeti 2 hafta gecikmesi gerekir.
  Kanda gebelik testi (BHCG) değeri 1500'e ulaştığında transvajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir. BHCG değeri 2000-3000'e ulaştığında karından yapılan ultrasonla gebelik kesesi görülebilir, daha önce görülemez.
  Gebelik testinin pozitif çıkması vücutta gebelik varlığının kesin kanıtıdır ancak bu gebelik normal bir gebelik olmayabilir, rahim içinde yada dışında (dış gebelik) olabilir. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı sadece ultrasonla saptanabilir, bunu idrar yada kandaki gebelik testleri belirleyemez.

   
 2. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Hamilelik şüphesinde her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir fakt aceleci davranıp gebelik testini çok erken dönem de yaptıkların dan negatif sonuç alabilmektedirler. Gebelik testleri beklenen adette gecikme olursa yapılmalıdır. En az 3 günlük gecikme gebelik testi yapılması için uygundur. Gebelik testi yapmak için eczanede satılan idrar kitlerini , yada sağlık kuruluşların da yapılan kanda gebelik (HCG ) testini yapabilirsiniz.HCG testi %100 sonuç vermektedir..
   
Adete 8-10 gün kala test yaptım negatif hamilemiyim ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adete 3 gün kala hamilelik belirtileriniz

  Adete 3 gün kala hamilelik belirtileriniz

  Merhaba herkese, benim reglime 3 gün var ancak 1 haftadır hafif mide bulantısı, kasık batması, kasık ağrısı, karın ağrısı sanki hastalanacakmışım gibi, göğüslerimde şişkinlik hafif sızlama, mide yanması, uyku hali, ağız kuruluğu mevcut. Ne dersiniz??? Dün test yaptım belli belirsiz çok hafif bir siliklik Ama negatif çıkmasından çok korkuyorum :(
 2. bthcg adete 4 gün kala 1.2

  bthcg adete 4 gün kala 1.2

  arkadaslar benim gibi olan daha sonra yükselen yada adet olan vARMI
 3. adetim 10 gün gecikti test negatif hamile miyimdir

  adetim 10 gün gecikti test negatif hamile miyimdir

  slmm benım su sorum su adetim 10 gün gecıktı saglık ocagında ıdarar testı yaptırdım negtıf çıktı kasıklarım agryo kanamam gelcek gıbı karnıma agrılar gırıyo halsızlık var uzerimde aylık konrtolerımde hıc bı sorunum yoktu acaba ne olmus olabılır kıı kafam karmakarısık adet duzesızlıgımde yok hap falanda hıc kulanmadım neolabılır kı şimdiden teşekkur ederim hepınıze...
 4. adetim 10 gün gecikti test yaptım negatif cıktı ertesi gün hapı içmiştim 20 gün önce sizce nedr

  adetim 10 gün gecikti test yaptım negatif cıktı ertesi gün hapı içmiştim 20 gün önce sizce nedr

  adetim 10 gün gecikti test yaptım negatif cıktı ertesi gün hapı içmiştim 20 gün önce sonra bir kac damla kan geldi sürtünme yoluyla ilişkiye grdk üstüne bosalmada olmadı
 5. Adetim 10 gecikti test yaptım negatif çıktı yardım

  Adetim 10 gecikti test yaptım negatif çıktı yardım

  Merhabalar adetim 10 gün gecikti idarar testi yaptım negatif çıktı kan testi de yapıldı o da negatif çıktı fakat 30 yaşındayım hiç böyle bi gecikme yaşamadım günü gününe gelirdi bir tane oğlum var eğer şimdi hamile değilsem başka ne gibi bi sorun olabilir yada kandada çıkmama olasılığı varmıdır.cevabınız için şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş