gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Adetliyken birlikte olmak günahmıdır?

Konu, 'Çöplük' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Yasaklanan yalnız cinsel organların teması olduğu için, hiç şüphesiz sevişmek helaldir. Üstelik adet halinde sevişmek, Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetlerindendir.

Cümay' İbnu Umayr (ra) anlatıyor:
    Ben, annem ve teyzemle birlikte Hz. Aişe (ra)'nin yanına girdim.
    Onlar Hz. Aişe ye:
    "Hayızlı iken, sizlerle Aleyhisalatu vesselam ne şekilde mübaşerette bulunurdu?" diye sordular.

Aişe validemiz:

"Hayız olduğumuz zaman bize, geniş bir izar giymemizi emreder, sonra sine ve göğsümüze temasta bulunurdu." (1)

Adetli veye Lohusa Kadınla Cinsel İlişkinin Kefareti Nedir ?

Allah Resulu buyuruyor:

"Kişi hanımına kanama halinde temasta bulunmuşsa bir dinar, kanın kesilme halinde temas etmişse yarım dinar tasadduk eder." (2)
    Fıkıh kitaplarında, "Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur" denilmektedir.

Eğer bir müslüman adet halindeki hanımıyla ilişkide bulunmuşsa önce tevbe etmesi gerekir. Sonra da yukarı da belirtildiği üzere fakirlere sadaka vermesi gerekir. Bu sadakayı her iki taraf da verir. (3)

3.jpg

Adetten Sonra Yıkanmadan Cinsel İlişki

Hanefi alimlerine göre, adet hali olan kadının hayız süresinin en çoğu olan on gün geçerse, kan da kesilirse yıkanmadan cinsel ilişkide bulunabilinir.

Şafii ve Maliki alimlerine göre ise, yıkandıktan sonra cinsel ilişkide bulunabilinir. (3)

Sadece Cinsel Organı Yıkamak Yetmez mi?

Bazı alimlere göre yıkanması gerekmez, yalnız cinsel organının yıkamakla cinsel ilişki helal olur.
    Bu farklılık "Onlar temizleninceye kadar yaklaşmayınız" (Bakara Suresi: 222) ayetindeki temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. İmam-ı azama göre buradaki temizlik hayzın kesilmesi demektir.

Dolayısıyla adet bitiminden sonra yıkanmadan cinsel ilişkide bulunmak caizdir.

Ancak yıkanmak müstehaptır. (3)

Adetliyken birlikte olmak günahmıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adetliyken birlikte olmak zararlımıdır?

Adetliyken birlikte olmak zararlımıdır?

mens döneminde ilişkiye girmek sakıncalımı,adet döneminde ilişkitye girmek zararlımıdır,adetliyken birlikteliğin sakıncası varmı,adetliyken birlikte olmak gebeliğe yol açarmı Bu soru hastalardan sık duyduğumuz sorulardan birisidir. Hatta adet zamanında ilişkiye girilirse gebelik olur mu? Kısırlık yapar mı? gibi sorular da gelmektedir zaman zaman. Kişilerin dini inançlarını göre yasak veya...
  2. Adetliyken Birlikte Olmak Adeti Kesermi?

Adetliyken Birlikte Olmak Adeti Kesermi?

adetliyken birlikte olmak sakıncalımıdır,adetliyken ilişkiye girmek zararlımıdır,adetliyken ilişkiye girilirmi,adetliyken hamile kalınırmı,adetliyken birlikte olma hakkında bilgiler Bu soru hastalardan sık duyduğumuz sorulardan birisidir. Hatta adet zamanında ilişkiye girilirse gebelik olur mu? Kısırlık yapar mı? gibi sorular da gelmektedir zaman zaman. Kişilerin dini inançlarını göre...
  3. Adetliyken birlikte oldum hamile kalırmıyım?

Adetliyken birlikte oldum hamile kalırmıyım?

adetliyken hamile kalınırmı,adetliyken gebe kalınırmı,adetliyken ilişkiye girdim hamilemiyim,adetliyken birliktelik ve gebelik hakkında bilgiler Merhaba. Ben geçen ay eşimle adetimin 4.günü yani son gün korunmasız ilişkiye girdim ve ilişki esnasında boşalma oldu. Adetliyken hamile kalınır mı ? Adet dönemi hamile kalma ihtimalinin en az olduğu dönemdir.Hamilelik için kadında yumurtlama olması...
  4. Hamile olan eşle birlikte olmak günahmıdır?

Hamile olan eşle birlikte olmak günahmıdır?

İlişkide Müstehab ve Mekruhlar Müstehab Olanlar Eûzü-Besmele'yle başlamalıdır. Niyet zinâdan korunmak ve hayırlı evlat yetiştirmek olmalıdır. -Başlamadan önce, kadınla kâfi miktâr oynaşmak ve kadında kuvvetli bir arzu belirdikten sonra başlamak gerekir. Acele etmemeli, kadının da tatmin olması beklenilmeli İlişki bitince hemen çekilmemeli, biraz daha birlikte kalmalıdır. Tekrar...
  5. Estetik ameliyat olmak günahmıdır?

Estetik ameliyat olmak günahmıdır?

"Allah şeytana lanet etti ve o şöyle dedi "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağı ve onlara emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim: Allah'ın yaratışını değiştirecekler." (Nisa Suresi 119) Allah Resulu buyuruyor: "Allah, iğreti saç takana da taktırana da, dövme yapana da, yaptırana da lanet etsin." Bir...

Sayfayı Paylaş