gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Adnan Menderes bir veda mektubu yazmış, bilginiz varmı ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Yakında Adnan Menderesle ilgili bir dizi izleyeceğiz. BU dizinin haberini aldıktan sonra ufak bir araştırma yaptım.Menderse bir veda mektubu yazmış sanırım bu mektupla ilgili bilginiz varmı ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Merhum başbakan Adnan Menderes 27 Mayıs darbesi sonrası idam edilmiştir. İdam öncesi oğluna gönderdiği veda mektubu aynı zamanda Türkiyenin de bir tasviridir o dönemde.
    Gıyaseddin Emre ile gönderilen mektup şöyledir:

"Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam sizlerle beraberdir."

Adnan Menderes bir veda mektubu yazmış, bilginiz varmı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adnan Menderes Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi

Üniversitemiz 03.07.1992 tarihli 3837 sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında Kanun" ile kurulmuştur. FakültelerÖğrenim Süreleri - Eğitim Fakültesi4 Yıl - Fen Edebiyat Fakültesi4 Yıl - Nazilli İktisadi ve...
  2. Adnan Menderes anılıyor

Adnan Menderes anılıyor

Eski Milletvekili Aydın Menderes, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin ardından 17 Eylül 1961'da idam edilen babası Adnan Menderes ile diğer siyasetçiler Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı andı. Aydın Menderes, idamlarının 64. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı anma mesajında, “Aziz şehitlerimiz Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu ve Adnan Menderes'i tükenmez bir acı ve hasretle, Cenab-ı Hak'tan rahmet...
  3. Adnan Menderes

Adnan Menderes

Adnan Menderes (tam adı: Ali ADNAN Ertekin MENDERES, 1899–1961), 1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığı görevinde bulunmuştur. 1899'da, Aydınlı zengin bir çiftçinin oğlu olarak doğdu. Büyük babası Hacı Ali Paşa Kırım Tatarlarından olup Eskişehir çevresinden Tire taraflarına göç etmiştir.İbrahim Ethem Bey'le,Tevfika Hanım'ın oğludur.Kızkardeşi Melike küçük yaşta...
  4. yokluğuna bir mektup yazdım ...

yokluğuna bir mektup yazdım ...

sevgiler sevdamın karşılığı yokluğuna adanmış bir mektup şimdi sana gelen , sana vuslat edebilen ne kadardı geçen zaman bir tesadüfün arkasında gizlendiğinden beri... vuslatına adanmış şiirlerinin yanına ekler misin ismimi? gizli özneydin sen her kurduğum devrik cümlemde. hangi diyarlardaydın ışıkların kamaştıramıyordu gözlerimi , giydiğin elbiseler ne renkti ki , böylesine gizleyebilmişti...
  5. Bir veda mektubu

Bir veda mektubu

Bugün sensizliğe ilk adımlarımı atıyorum. Biliyorum zor olacak sensizlik, Biliyorum gülmeyeceğim artık, saatler geçmek bilmeyecek ve ben unutacağım mutluluğu.Oysa ben sadece seninle bir gecede olsa yan yana olmak ve ben senin gözlerinde sonsuza ulaşmak istemiştim. Seni sevmiştim ben.Sonra Senin yerini sensizlik aldı. Uzağımdaydın artık. Gel diyordum, gecenin en sessiz ve en kuytuluğunda....

Sayfayı Paylaş