gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Ağa Bölüğü

Konu, 'ABCÇ Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Ağa Bölüğü --------------------------------------------------------------------------------

İstanbul Ağası'nın odasına verilen addır.
    Acemi oğlanları için Sultan Fatih Mehmed tarafından yaptırılan odaların otuz birincisi İstanbul Ağası'nın odasıydı. Ağa bölüğü önceleri bir bölükken, Acemilerin çoğalmasıyla dokuz bölüğe çıkarılmıştır

Ağa Bölüğü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Muhafız bölüğü

Muhafız bölüğü

muhafız bölüğü Rüyada muhafiz bölügü görmek, yolculuga, kara ve denizde harekete, hastaliklardan sifa bulmaya isarettir.
  2. Ağda

Ağda

Vücuttaki tüyleri sökmek için ağda kullanmak gönül huzuruna ve ferahlığa, Ağda kullandığı halde tüylerin tamamen ya da kısmen dökülmediğini görmek iç sıkıntılarının bir süre daha devam etmesine delalet eder.Görmek ya da kullanmak, endişelerden geçeceğine ve mutluluğun geleceğine işarettir. Görmek ya da kullanmak, endişelerden geçeceğine ve mutluluğun geleceğine işarettir.Ağda yapmak...
  3. Altı Bölük Halkı

Altı Bölük Halkı

Altı Bölük Halkı -------------------------------------------------------------------------------- Yeniçeri askerinin süvari kısmını meydana getiren ve Ebna-yı Sipahiyan unvanını alan altı bölüğe verilen addır. Bu altı bölük mensuplarına altı bölüm neferatı da denilirdi. Altı bölük sipah, silahdar, ulufeciyan-ı yemin, ulufeciyan-ı yesar, gureba-yı yemin ve gureba-yı yesar bölüklerinden...
  4. **Ağlardım**

**Ağlardım**

Olup olmadigin her yere Duyabildigin tüm sesle Haykirabildigim kadaryla Cevaplayabildigim her soru Gecenin lakirtisi hala kulaklarimda. Zaman ise sensizliğin sinirsizliginda. Ve bensizligin ilk demleri kaplaniyor... Ankara da karsi pencerede yagiyordu kar. Görebildigim tek buydu Bugulu bir kirmiziydi gök. Sana yazdigim harfleri birlestirip cizgi yapsam Ne kadar uzak olsan...
  5. Bölük Pörçük Deyiminin Anlamı nedir

Bölük Pörçük Deyiminin Anlamı nedir

Merhaba arkadaşlar aranızda Bölük Pörçük Deyiminin Anlamı nedir bilen var ise lütfen bana bu deyimin manasını yazsın. Bölük Pörçük Deyiminin Anlamı ne paylaşın.

Sayfayı Paylaş