gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

ağız kokusu..

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

Ülkemizde, KBB uzmanlarına başvuran hastalann yüzde 15'inde nefes kokması sorunu mevcut. 'Nefes kokması', çocukluktan başlayan bir rahatsızlık değil; daha çok erişkin dönemde ortaya çıkıyor. Bu soruna neden olan faktörler şöyle sıralanabilir. Sinüzit denilen, yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir akıntının genze akmasına yolaçar. Tabii ki bu geniz akıntısı iltihaplı olduğu içın de hastanın nefesine hoş olmayan bir koku verir.

Öncelikle medikal yolla tedavi edilir. Yani ilaçlar yoluyla bu iltihap giderilmeye çalışılır. Ilerlemiş sinüzit vakalarında ise, akıntı, ilaçla tedavi olmayacagından "endoskopik sinüs cerrahisi" ne başvurulur.

Agız bölgesindeki bademcik iltihaplan 'magma'denilen katı kıvamlı bademcik döküntüsüne yolaçar ki bu da, hastalarda ağız kokusu şeklinde kendini gösterir. Bademciklerin alınmasıyla tedavi edilebilir.

Diş ve dişeti hastalıkları da nefes kokmasına yolaçabiliyor.

Mide ve bağırsak sistemini ilgilendiren hastalıklarda ağız kokusu sorunu olabilir.

Yetişkin hastalarda gözlemlenen ve daha ciddi boyutlu durumlar da söz konusu. Yani ağız, boğaz ve alt solunum yollan bölgelerinde, tümöre bağlı bir nefes kokması probleminin baş göstermesi de mümkün. 'Ülserasyon'tabir edilen krater tarzında tümörün çok süratli büyümesine ayak uyduramayıp, ölen dokuların yarattığı bir koku türü.

ağız kokusu.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kötü ağız kokusu (halıtosıs)

Kötü ağız kokusu (halıtosıs)

Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebilir. SEBEPLERİ: Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Bakteri...
  2. Sabahları Ağız Kokusu Nedenleri

Sabahları Ağız Kokusu Nedenleri

Sabahları Ağız Kokusu Nedenleri nelerdir ? Eşimin sabahları ağzı fena kokuyor hoş benimki de öyleymiş ama bunun nedeni ne hastalık olmasın?
  3. Sabahları Oluşan Ağız Kokusu

Sabahları Oluşan Ağız Kokusu

Sabahları ağızın içinde oluşan kokunun nedeni nedir sigarada kullanmıyorum ama ağzımın içinde çok kötü bir koku var.
  4. ağız kokusu

ağız kokusu

Ağız kokusu, diş sağlığının bozulduğunun en önemli habercilerinden birisi. Birçok kişinin önemsemediği ağız kokusu, yumuşak doku iltihabı, vincent anjini, ülser ve habis tümör gibi ciddi nedenlerden kaynaklanabiliyor. Ne kadar hoş ve bakımlı olursanız olun, çevrenizdeki insanların sizden birdenbire uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir sorundur ağız kokusu. Hem özel yaşamı, hem de...
  5. ağız kokusu nasıl giderilir..

ağız kokusu nasıl giderilir..

Merhaba,Bu sorunum yüzünden insan içine çıkamaz oldum.Bir yere gidince biriyle konuşurken şekilden şekile giriyorum.Lütfen bana da yardım edin ağız kokusunu nasıl giderebilirim :(

Sayfayı Paylaş