gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

agizdaki tasin hikmeti

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Ağızdaki Taşın Hikmeti Birgün hazret-i Ebû Bekr 'r.a.', hazret-i Fahr-i âlem seyyid-i veled-i âdem Nebiyyi muhterem ve habîb-i mükerremin 's.a.v.' huzûr-ı şerîflerinde, se'âdetle otururlarken; Bir bedbaht kötü huylu kimse; bir edebsizlik edip, Ebû Bekre dil uzatıp, yakışıksız sözler söyledi. Hazret-i Server-i kâinât; o edebsiz, Ebû Bekre edebsizlik etdikce; birşey söylemez, ba'zan da tebessüm eder idi. Hazret-i Ebû Bekr; o bedbaht ve edebsizin edebsizliği haddi aşınca; zarûrî olarak gadaba gelip, birkaç söz söyleyince; hazret-i Fahr-i kâinât, se'âdetle ve devletle yerinden kalkıp, gitdi. Hazret-i Ebû Bekr 'radıyallahü teâlâ anh' Sultân-ı Enbiyânın ardına düşüp, yetişdi ve dedi ki:

- Yâ Resûlallah! Niçin, bir hayâsız, edebsizlik edip, gönül incitirken, susu, birşey söylemediniz. Şimdi, ben ona söyleyince, kalkıp, gitdiniz; sebebi nedir.

Hazret-i Fahr-i kevneyn ve Resûl-i sakaleyn 's.a.v.' buyurdu ki:

- Yâ Sıddîk! O hayâsız ve bedbaht sana dil uzatmağa başladığı zemân, Allahü teâlâ bir melek gönderdi ki, o kimseyi karşılayıp, kovacak idi. Sen, hemen gadaba geldin; söylemeğe başladın. O melek gidip, yerine iblîs geldi. İblîs-i la'înin olduğu yerde, ben durmam.

Hazret-i Ebû Bekr-i Sıddîk 'r.a.' ondan sonra, vaktli vaktsiz söz söylememek için, mubârek ağzına bir taş koyar idi. Ne zemân söz söylemek lâzım gelse, evvelâ fikr ederdi. Bir söz söyliyeceği zemân, o sözü kendi kendine nice zemân düşünür, tefekkürden sonra, mubârek ağzından o taş parçasını çıkarıp, ne söz söyliyecek ise söyler idi. Sonra o taş parçasını mubârek ağzına alıp, tesbîh ve tehlîl ile meşgûl olurdu. Kimseye, hayrdan ve şerden dünyâ kelâmı söylemez, eğer kat'î lâzım ise ve çok efdal ise, söylerdi. Yoksa, gecede ve gündüzde tesbîh ve tehlîl ile meşgûl idi.

Kaynak:
    Menakıb-i Çihar Yar-i Güzin

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: agizdaki tasin hikmeti
    emeğine sağlık

agizdaki tasin hikmeti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Agiz ve Dis Temizligi...

Agiz ve Dis Temizligi...

Çürük oluşumunu nasıl önleyebilirim? Florlu bir diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır. Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipi veya diğer ara yüz araçlarından faydalanınız. Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır konulmalıdır. Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalardan "florlama" ve "fissür örtücüler" hakkında...
  2. Mermer tası

Mermer tası

Rüyada görülen mermer tasi izzet ve yükseklige, mala, iyi geçinen kari kocaya isarettir. Bundan dolayi bir kimseRüyada yaninda mermerden bir sey oldugunu görse, fakirlikten sonra zengin olur, yahut evlenir. Bazen de durumuna göre, yüksek bir mevkiye nail olur. Fakat mermerden sadirvan havuz, fiskiye, agizlarindan su akitan arslan vesair yirtici hayvan ve esik gibi imal olunan seylerin hepsi...
  3. Mancınık tası

Mancınık tası

Rüyada mancinik tasi, bir seyin tebligi için gönderilen adamdir. Kuvvetini denemek için mancinik tasini kaldirdigini gören kimse secaatii ve kuvvetli birisiyle muarazada bulunur. Tasi kaldinrsa o kimseye galip gelir. Tasi kaldirmaktan aciz kalirsa, maglup olur.
  4. bobrek tası

bobrek tası

merhaba bendekı bobrek tası 10x7 mılım olarak soylendı ve 3 sefer kırdırmaya gırdım fılmlerde tasların kırıldıgı soylenıyo bende 7 parca tas doktum.benım asıl sorum tas dokerken cınsel ılıskıye gırılırmı veya gırilırse neler olur tesekkur edıyorum

Sayfayı Paylaş