gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Ağrıdağı Efsanesi - Moğollar

Konu, 'Akor-Tab-Nota' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

ağrı dağı efsanesi notaları ağrı dağı efsanesi nota agri dagi nota notası flüt notaları
    Am G
    Gül teninden oyalanıp süzül de gel
    C
    Gül bakışlım göz yaşını silip de gel
    G
    Yaram sızlar yalnızlığım bilip de gel
    Am
    Gül bakışlım gel

Am G
    Ay büyüdü geceleri seni düşledim
    C
    Gül gerdanında gül kokulu tenin özledim
    G
    Çare bilmez dertlerinle yolu gözledim
    Am
    Gül kokuşlum gel

Am G
    Ayı sordum gözlerini kaçırdı benden
    C
    Güller adadım toprağına diktim yeniden
    G
    Beni bıraktın gül soluşlum senindim ben
    Am
    Gül soluşlum gel

Ağrıdağı Efsanesi - Moğollar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İo Efsanesi

İo Efsanesi

İo efsanesiyle Yunanistan yarımadasına Akdeniz uygarlığının birçok dinsel görüşlerini ve onlardan doğma efsaneleri kendine mal etme, asıl kaynakları Anadolu, Fenike ya da Mısır’da bulunan bu olguları kendi topraklarında merkezleme çabasının tipik bir örneğini vermektedir. Bu gerçeği ilk çağın ilk tarihçisi Herodot da sezinlemiş olacak ki, Akdeniz’in doğusu ile batısı arasındaki büyük çatışmayı...
  2. Sarıkız Efsanesi

Sarıkız Efsanesi

Marmara ve Ege bölgelerini birbirinden ayıran ve genç dağlar grubuna giren Kazdağları’nın en yüksek tepesine Sarıkız Tepesi adı verilmektedir. Bu tepenin adı hakkında pek çok efsane anlatılmaktadır. Çok eski zamanlarda Güre köyünde çok güzel bir kız varmış. Bu kızı köyün bütün gençleri sever ve evlenmek isterlermiş. Adı Sarıkız olan bu güzel kızın babası ise bin bir zahmetle...
  3. Medusa Efsanesi

Medusa Efsanesi

Kainatın, Tanrılar tarafından bölüşüldüğü çağlarda, Medusa adında güzelliğiyle herkesi kıskandıran, aynı zamanda bütün tanrıları kendisine aşık eden bir kız yaşarmış. Medusa o kadar güzel bir kızmış ki yeryüzünde güzelliğiyle ona rakip olabilecek başka bir kadın bulmak mümkün değilmiş. Bu yüzden derlermiş ki, yeryüzünde bütün kadınlar bu güzelliği yüzünden Medusa'yı kıskanırmış. İşte bu...
  4. Kızkalesi Efsanesi

Kızkalesi Efsanesi

istanbul kızkalesi efsanesi kızkalesi efsanesi kız kalesi kizkalesi istanbul 1104 yılında Bizanslılar tarafından yapılan Kızkalesi'ne Hellenistik Çağ'da Krambusa deniliyordu. Küçük bir ada üstünde olan Kızkalesi'nin halk arasında çok iyi bilinen güzel bir söylencesi vardı: Korykos'ta yaşayan krallardan biri, bir kız çocuğunun olması için, gece-gündüz tanrılara dua edermiş. Sonunda dileği...
  5. Kybele efsanesi

Kybele efsanesi

Efsanelerin Ana Tanrıçası Kybele efsanesi Anadolu'nun en büyük Tanrıçası Bir Kybele heykeli Hiçbir mitolojide hiçbir tanrı Ana Tanrıça kadar çeşitli adlarda adlandırılmamıştır. Bu ad ve sıfat çokluğu Ana Tanrıçanın kaynağı Anadolu'da olmak üzere uluslar üstü bir nitelik kazandığını kanıtlamaya yeter. Kültepe tabletlerinde adına Kubaba...

Sayfayı Paylaş