Ağustos 2012 Öğretmen Atamaları Hakkında Yapılan Açıklamalar

T

TİTAN

Forum Okuru
Ağustos 2012 Öğretmen Atamaları Hakkında Yapılan Açıklamalar
öğretmen ataması 2012 ağustos
Öğretmen atamaları esas 2012 ağustos ayında

Sevgili melekler, bildiğiniz gibi yeni mezun öğretmenlerin en büyük sorunu atanamamak. Bu konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Ağustos ayı içinde yeni atamaların yapılacağı açıklamasında bulunmuş. Öğretmen ataması 2012 ağustos ile ilgili bu açıklamanın detayları şöyle;

ogretmen_atamasi-1ae.jpg

2012 öğretmen atama; Şubat ayında 17 bin atamanın yapılacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, atanamayan öğretmenlere bir de müjde verdi. Bakan Ömer Dinçer, Yeni bir kadro kanunu çıkacak zaman içerisinde, 2012 yılındaki esas öğretmen alımımızı Ağustos ayında yapacağız” diye konuştu.

Şubat ayında yapılacak öğretmen atamasına ilişkin bir soru üzerine Bakan Dinçer, atama kılavuzunun hazırlıklarının yapıldığını, çok kısa zamanda duyurulacağının bildirdi.

Bütçe Kanununda 2012 yılında 29 bin yeni memur alınması kararı verildiğini anımsatan Dinçer, ”Bu 29 bin kadro tüm Türkiye’deki bakanlıklara dağıtılacak kadro. Eğer bunun üstünde kadro verilecekse ek kanun çıkarılması lazım. Onun ne zaman çıkacağı, nasıl çıkacağı henüz belli değil” dedi.

Bu kadrolardan 17 binin Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrıldığını belirten Dinçer, Çok büyük bir ihtimalle yeni bir kadro kanunu çıkacak zaman içerisinde ama biz esas öğretmenimizi, 2012 yılındaki esas öğretmen alımımızı Ağustos ayında yapacağız diye konuştu.

2012 yılında alınacak öğretmen sayısına ilişkin bir tespitinin olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Dinçer, şöyle konuştu: Bir tespitim var, yanlış propagandalarla benden önceki bakanımıza ciddi anlamda haksızlık edildiğidir. Çünkü AK Parti iktidarı döneminde yaklaşık 320 bin öğretmen aldık bunun 80 binini Nimet Hanım zamanında aldık. Ondan önceki hiçbir dönemde bu kadar yüksek sayıda öğretmen alındığı vaki değil bir yılda. Buna rağmen öğretmen alımı konusunda en çok eleştirilen de o bakanımız oldu. Doğrusunu söylemek gerekse alınacak öğretmen sayısı konusunda sizinle şu anda paylaşabileceğim hiçbir bilgim yok.

Dinçer, yeni atanacak öğretmenlerin, bir yıllık stajyer öğretmen dönemi dahil edildiğinde yeni atanacakları yerde toplam 4 yıl görev yapmaları gerekeceğini belirtti.

Geri