gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.223
    Ödül Puanları:
    113

Ah Bir Ataş Ver

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Ah, Bir Ataş Ver, Cıgaramı Yakayım
    Sen Sallan Gel, Ben Boyuna Bakayım

Uzun Olur Gemilerin Direği
    Çatal Olur Efelerin Yüreği

Ah, Ataşı Gavur, Sinem Ko Yansın
    Arkadaşlar Uykulardan Uyansın

Türkünün Hikayesi

Çanakkale Boğazı, Nağra Burnu açıkları 4 Nisan 1953, Saat 02:15
    Uzun ve yorucu bir seferden dönen Dumlupınar denizaltısı, Nağra Burnu açıklarında İsveç bandıralı Nabuland Şilebi ile Çarpıştı. Sessiz, soğuk ve bulanıktı gece. Başından aldığı şiddetli darbe ile Dumlupınar birkaç saniye içinde sulara gömüldü. Gemideki 81 kişilik mürettebattan sağ kalan 22 kişi, geminin arka bölümündeki torpido dairesine sığındı. Mahsur kalanların su yüzüne fırlattıkları telefon şamandırasıyla gemi ile irtibat sağlandı. Sağ kalan 22 kişiyi kurtarmak için herkes seferber oldu. Bu arada oksijeni idareli kullanmaları için, gereksiz yere konuşmamaları, şarkı türkü söylememeleri ve sigara içmemeleri konusunda uyarılar yapıldı. Ancak saatler süren kurtarma çalışmalarının sonunda, umutların tükendiği anda karanlıkta bekleyen 22 kişiye, herşey yine aynı sözcüklerle anlatıldı; konuşabilirler, türkü söyleyebilirler ve hatta sigara bile içebilirler. Şamandıradaki telefon hattının Öbür ucundan, tüm Türkiye, denizaltıda tevekkülle ölüme yapılan hüzünlü ama başı dik türküsünü dinledi.

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Ah Bir Ataş Ver
    Her dinleyişimde tüylerimi diken diken ediyor bu türkü. Söylemesini de çok seviyorum, içim bir garip olur hep. En sevdiklerimdendir.

Allah nur içinde yatırsın hepsini...

Ah Bir Ataş Ver konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neşe Karaböcek - Ah Bir İnansam

Neşe Karaböcek - Ah Bir İnansam

Ah bir inansam Ah bir inansam sevdiğine Dünya benim olurdu Bir inansan sevdiğine Kalbim aşkı bulurdu Acı günler burda biter Kışlar bahar olurdu Yalan olsun ziyanı yok Ah bir inansam Niyetimde bir yol çıktı Bu yol aşkın yolumu Kaderimde sevgin varmış Söyle buda doğrumu Bu nasıl kısmet acı bir hasret Dileğim sevmek çıksın bu niyet
  2. Mirkelam - Ah Bir Joker

Mirkelam - Ah Bir Joker

mirkelam hayat insana her an gülmüyor Yıllar yılı bekledim hep bir sevgilim olsun diye Espiriden anlamayan kader bir gün gülsün diye Hayat insana her an gülmüyor Hemen bir sevgili vermiyor Kahpe kader sen bana ne zaman güleceksin Ah bir joker bu ele ne zaman vereceksin Kalbe keder halimi ne zaman göreceksin __________________
  3. Bir ses ,nefes ver..

Bir ses ,nefes ver..

Bir ses ,nefes ver.. Sensiz akşam karanlıgında odamın duvarları arasına Hüzün kundaklı sırdaş hayallerimi örtüyorum Yüreğimi köşeye sıkıştırdım en kuytusunda sensizlik sancısıyla Yorgun Hayatımın Yılgın ateşinin külleri arasında yaşarken varlığındaki yokluğunla Boynu bükük çığlıklar uyanıyor sessizliği yırtarak geride kalan enkazında Masal olsaydı yaşadıklarım, belki umut olurdu...
  4. Bir sigara ver bana..

Bir sigara ver bana..

Bir sigara ver bana.. Zamansızlıkta tükenen hayatlara rağmen vakit kalmazken yaşanacaklaravadesini doldurup kaldırıyoruz çekmecelere yerigöğü.Çekimsiz samimiyetsiz yoktan yere.. Oturuşların rahatsızlığına rağmen bacak bacak üstüne atıp tehlikeye kucak açmak bu.Güveni sıfırlanmış bedenlerde korkusuz korkaklık. Ritmine ayak uydurmaya çalışırken zamanın tükeniyor bol dumanlı nefesler.Ne...

Sayfayı Paylaş