gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ahmed Diyobendi biyografi

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Ahmed Diyobendi hayatı Ahmed Diyobendi biyografi Ahmed Diyobendi Kimdir

Merhaba Sevgili melek'lerim ve Ahmed Diyobendi kimdir diyen siz misafirler, sizlere bu yazımızda Ahmed Diyobendi biyografi bilgilerini aktarıyor ve Ahmed Diyobendi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri paylaşıyoruz.

Ahmed Diyobendi Hindistan’da yetişen velîlerdendir. Doğum ve ölüm târihleri belli değildir. Sehârenpûr’a yakın Diyobend şehrinde dünyaya geldi. Hayâtı hakkında fazla bir bilgi yoktur. İlim öğrenmek için çeşitli beldeleri dolaştı. Serhend şehrine giderek İmâm-ı Rabbânî hazretlerine talebe oldu. İhlâsı sebebiyle İmâm-ı Rabbânî’nin iltifat ve merhametine kavuştu. İmâm-ı Rabbânî, Ahmed Diyobendî’nin terbiyesini halîfesi Mîr Muhammed’e havâle etti.

Ahmed Diyobendî ondan pekçok mânevî ilimler elde etti. Sonra tekrar İmâm-ı Rabbânî’nin huzûruna gelip, sohbetlerine devâm ederek kemâle geldi. Bir süre sonra icâzet, diploma ve halîfelik aldı.

Ahmed Diyobendî’nin sohbetleri çok tesirliydi. Dinleyenler kendinden geçerdi. Pekçok talebe feyz almak için ona mürâcaat etti. Onun teveccüh ve tasarrufları gâyet tesirliydi. Bir süre Ekberabat’ta insanlara Allahü teâlânın emir ve yasaklarını anlattı ve onlara doğru yolu gösterdi. Onun sohbetlerinin bereketi ile Bengâle’nin ileri gelenlerinden Kâsım Han, Eshâb-ı kirâm düşmanlığından vazgeçip, Ehl-i sünnet vel-cemâat îtikâdına kavuştu. Ahmed Diyobendî’nin huzûrunda tövbe edip, talebeliğe kabûl edilmesini istedi. Talebeliğe kabûlü ile Ahmed Diyobendî’nin mânevî terbiyesi altına girdi. Hocasına çok muhabbet besleyen Kasım Han, yüksek mânevî derecelere kavuştu. Kâsım Hanın teklifi üzerine Bengâle’ye giden Ahmed Diyobendî’ye âlimler, sâlihler, büyük küçük herkes talebe oldu. Bâzı zâtlar ondan halîfelik ve başkalarını yetiştirmek için icâzet, diploma aldı.

Ahmed Diyobendi biyografi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gazeteciler Biyografi

Gazeteciler Biyografi

mehmet korhan fırat biyografisi mehmet korhan fırat hayatı biyografi hakkında bilgi ın hayatı BÜTÜN BİYOGRAFİLER INTERNETTEN DERLEME VE ALINTIDIR Abdulla Latifzade ( 1891)- (1938) Kırım Türk Edebiyatı Edebi çalışmalarına 1917 inkılabından önce "Tercüman" gazetesinde başlayan Abdulla Latifzade (1891-1938), inkılabından sonra da çalışmalarına devam eder. Uyanık fikirli, zeki,...
  2. ahmedim ahmed ilahisi

ahmedim ahmed ilahisi

ahmedim ahmed ahmedim ahmet ilahisi ahmed ceddim muhammed hz bekir dilinde zikir ahmet ahmedim ahmed Ahmedim Ahmed ceddin Muhammed aleme rahmed aşk meydanında Hz. Bekir dilinde zikir daima şükür aşk meydanında Hz.Ömer belinde kemer daima İSLAM cenk meydanında Hz.osman dilinde kuran daima Hz. ALİ şüpesiz veri ALLAHIN aslanı cenk meydanında
  3. Ahmed Diyobendi Kimdir

Ahmed Diyobendi Kimdir

Selam millet Ahmed Diyobendi Kimdir hayatı hakkında bilgi varmı
  4. Ahmed Eflaki biyografi

Ahmed Eflaki biyografi

Ahmed Eflaki hayatı Ahmed Eflaki hakkında bilgiler Merhaba Melek'lerim ve Ahmed Eflaki kimdir diyen misafirler, sizler için bu sayfamızda Ahmed Eflaki hakkında ve Ahmed Eflaki'nin hayatı hakknıda biyografi bilgilerine yer veriyoruz. AHMET EFLAKİ Eflâkî Dede, Mevlana'dan 90 sene sonra 1360 yılında Konya' da vefat etti. Mevlevılik' te bir manevı rütbe olan Dedelik seviyesine çıktığı için...
  5. Ahmed Bin Harb biyografi

Ahmed Bin Harb biyografi

Ahmed Bin Harb hayatı Ahmed Bin Harb biyografi Ahmed Bin Harb hakkında ve Ahmed Bin Harb hayatı hakkında bilgi edinmek isteyen tüm arkadaşlarımız, sizleri bu sayfamıza alalım. Çünkü biz bu sayfamızda Ahmed Bin Harb biyografi bilgilerine yer veriyoruz. Evliyânın büyüklerindendir.Nişabur'da dünyaya gelmiştir.Doğum târihi bilinmemektedir.848 senesinde vefât etti. Büyüklüğü herkes...

Sayfayı Paylaş