gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ahmed Hani Biyografisi

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Ahmed Hani Hayatı Ahmed Hani Biyografisi

Ahmed Hani hakkında ve Ahmed Hani hayatı hakkında bilgi arayan tüm arkadaşlarımız, sizler için bu sayfamızda Ahmed Hani ve biyografi bilgilerini paylaşıma sunuyoruz.

Ahmed-i Hâni 17. yüzyılda, divân edebiyatının, Kürtçe'nin Kurmanci lehçesine uyarlanmış şekli olan "Mem û Zîn"i yazan, [(Hakkari'li]]lı Kürt tarihçi, edebiyatçı ve mutasavvıf.Ahmed Hani Yaşadığı yörede zaman zaman şeyh olarak kabul edilmiş, Hani Baba adıyla da anılmıştır. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayında kâtiplik yapmıştır.

Ahmed-i Hâni, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin'in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

Ahmed Hani Eserleri
    Nûbehara Biçûkan (Küçüklerin İlkbaharı), Arapça-Kürtçe manzum sözlük
    Eqîdeya Îmanê (İman Akidesi)
    Eqîdeya Îslamê (İslâm Akidesi)
    Şiir Divanı
    Mem û Zîn (Mem ve Zin)
    Fî Beyannî Erkanî Îslam (İslam Erkanının Beyanı)

Ahmed Hani Türbesi
    Ahmed-i Hani Türbesi Ağrı'da; Doğubayazıt'a 8 km mesafede, İshak Paşa Sarayının üst kısmındadır. Türbenin yanında sonradan bir de cami yapılmıştır. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir. Tüm Kürt coğrafyası ve dünyanın değişik bölgelerinden gelenler Ahmed-i Xani Türbesini ve çevresini ziyaret etmektedirler. Türbesi Osmanlıya bağlılığından dolayı, osmanlı imparatorluğu tarafından yaptırılmıştır.

Ahmed Hani Biyografisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. slm bende geldim hani selam hani hani :)

slm bende geldim hani selam hani hani :)

slm ben geldim sizin sitenizi google alakasız bi şey ararken buldum güzel bi yere benziyo üye olayım dedim... 24 yaşındayım... akdeniz bölgesinden katılıyorum bekarım.. yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim unutmadan hala ünivi bitiremedim öğrenciyim :)
  2. ahmedim ahmed ilahisi

ahmedim ahmed ilahisi

ahmedim ahmed ahmedim ahmet ilahisi ahmed ceddim muhammed hz bekir dilinde zikir ahmet ahmedim ahmed Ahmedim Ahmed ceddin Muhammed aleme rahmed aşk meydanında Hz. Bekir dilinde zikir daima şükür aşk meydanında Hz.Ömer belinde kemer daima İSLAM cenk meydanında Hz.osman dilinde kuran daima Hz. ALİ şüpesiz veri ALLAHIN aslanı cenk meydanında
  3. Ahmed Bin Alevi Biyografisi

Ahmed Bin Alevi Biyografisi

Ahmed Bin Alevi kimdir Ahmed Bin Alevi hayatı hakkında bilgi Merhaba Melek'ler, misafirimizin sorusu üzerine Ahmed Bin Alevi hakkında ve hayatı hakkında bilgielr topladık. İlgili tüm melek'lerimiz ve misafirlerimizin dikkatine ve bilgisine olsun. Ahmet bin Muhammed bin Ali bin Cuhdeb bin Muhammed bin Abdullah bin Alevî’dir. Ahmed Bin Alevi Yemen’de doğdu. Ahmed Bin Alevinin Doğum târihi...
  4. Ahmed Gazali Hayatı Biyografisi

Ahmed Gazali Hayatı Biyografisi

ahmed gazali kimdir ahmed gazali hayatı ahmed gazali biyografisi Bir misafirimizin sorduğu soruya cevap olarak İran'da yetişmiş büyük fıkıh alimlerinden Ahmed Gazali hayatı hakkında bilgiler sunmak istiyoruz sizlere melekler... İsmi Ahmed, Künyesi Ebü'l-Feth, lakabı Arif'tir Babasının ismi Muhammed'dir Büyük âlim İmâm-ı Gazâlî'nin kardeşidir Et-Tûsî ve el-Gazâlî nisbeleri verildi Ahmed...
  5. Ahmed Hani Kimdir

Ahmed Hani Kimdir

Ahmed Hani Kimdir biyografisi hayatı hakkında bilgileri lazım. Şimdiden tşkler diyorum :)

Sayfayı Paylaş