Ahmet Kutsi Tecer

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ahmet Kutsi Tecer
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 Eylül 1901'de Kudüs'te doğdu. 1929'da İstanbul Darülfünunu Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Bir süre edebiyat öğretmenliği yaptıktan ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Dairesi üyeliğinde bulunduktan sonra 1942-1946 döneminde milletvekili seçildi. 1949-1951 arasında öğrenci müfettişi olarak Fransa'da bulundu. 1950'de Unesco Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi. Türkiye'ye döndükten sonra, emekli olduğu 1966 yılına kadar İstanbul'da öğretmenlik yaptı.Tecer edebiyata şiirle başladı.

[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Şiirleri 1921'den sonra Dergâh ve Milli Mecmua gibi dergilerde çıktı. Daha sonra Varlık, Oluş, Yücel ve Ankara Halkevi'nin çıkardığı, kısa bir süre de kendisinin yönettiği Ülkü gibi dergilerde şiirlerini yayınladı.Şiirlerini 1932'de Şiirler adlı kitabında topladı.Bu kitabın yayınından sonra yazdıkları yalnızca dergilerde kaldı.Şiirlerini hece ölçüsüyle yazdı.Daha sonra başladığı oyun yazarlığında da milli değerlere önem vermiştir. İlk ve en önemli oyunu Köşebaşı'nda Batı'ya özenenleri eleştirir. 1961'de sahnelenen son oyunu Satılık Ev yayımlanmamıştır. Çoğunluğu dergilerde olmak üzere Halk edebiyatı ve folklor konularında çeşitli incelemeleri de vardır. 23 Temmuz 1967'de İstanbul'da öldü.

[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ESERLERİ Şiir: Şiirler, 1932. İnceleme: Köylü Temsilleri, 1940. [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Oyun: Yazılan Bozulmaz, 1947; Köşebaşı, 1948; Köroğlu, 1949; Bir Pazar Günü, 1959; Satılık Ev, 1961.

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]NERDESİN[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]

Geceleyin bir ses böler uykumu,
İçim ürpermeyle dolar : - Nerdesin ?
Arıyorum yıllar var ki ben onu,
Aşıkıyım beni çağıran bu sesin.
[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Gün olup sürüyüp beni derbeder,
Bu ses rüzgarlara karışır gider.
Gün olur peşimden yürür beraber,
Ansızın haykırır baba; Nerdesin ?
[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Bütün sevgileri atıp içimden,
Varlığımı yalnız ona verdim ben,
Elverir ki, bir gün bana derinden,
Ta derinden bir gün bana "gel" desin.

[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] BESBELLI[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Besbelli olumum sabahleyindir
Ilk isik korkuyla girerken camdan
Uzan basucumda perdeyi indir
Mum oldugu gibi kalsin aksamdan
Sonra kos terlikle haber vermeye
"kiracim bu sabah can verdi" diye
Uc bes kisi duysun ve belediye
Beni kaldirmaya gelsin odamdan