gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Ahmet Muhip Dranas

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Ahmet Muhip Dranas ( 1908)- (21.06.1980)

--------------------------------------------------------------------------------
    1908 yılında Sinop’ta doğdu.Ankara Erkek Lisesi’ni bitirince Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çalıştı (1930-1935), Ankara Hukuk Fakültesi’nde iki yıl kadar süren yüksek öğrenimini yarıda bırakarak İstanbul’a geldi. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi, bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi’nde kütüphane müdürlüğü yapıyordu. 1938’de Ankara’ya Döndü, C.H.P. Genel Merkezi’nde Halkevleri kültür ve sanat yayınlarını yönetti (1938-1942), askerlik dönüşü Ankara’da Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü (1946-1949), Kurum başkanı (1957-60), daha sonra İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi oldu.

“Ankara Lisesi’nden Muhip Atalay” imzalı Bir Kadına şiiri, yayınlanan ilk şiiriydi (Milli Mecmua, 15 Eylül 1926), Yedi Meşaleciler’i 1940 kuşağına bağlayan şairlerimiz içinde Cahit Sıtkı Tarancı ile birlikte şiirde sese, şekil mükemmelliğine önem verişi, Baudelaire sembolizminden hareket edip Türkçe’de yeni bir şiir dili ve yapısı oluşturmağa çalışması ile şiirimizde kendine sağlam bir yer edindi.21 Haziran 1980 tarihinde öldü.

ESERLERİ

Tiyatro türünde üç eser verdi: Gölgeler 1946’da, O Böyle İstemezdi 1948’de, (Çıkmaz adıyla 1977’de) ilk kez oynandı; bunlardan CHP Piyes Yarışması’nda (1946) ikincilik kazanan Gölgeler basılmıştır (1947). Daha sonra Gölgeler ve Çıkmaz, Oyunlar (1978) adı altında yayımlandı.

Bütün şiirlerini Şiirler adlı bir kitapta (1974) topladı. (Şiirler, Orhan Ural’ın şairin kişiliği ve sanatı üzerine bir incelemesiyle birlikte yeniden basıldı, 1982). Tevfik Fikret’in Rübabı Şikeste, Halukun Defteri kitaplarından seçmeleri ve Han-ı Yağma (Yağma Sofrası), Tarih-i Kadim (Eski Tarih) şiirlerini günümüz diline çevirerek Kırık Saz (1975) kitabında topladı. Yazıları ölümünden sonra Yazılar (1994) adıyla kitaplaştırıldı.

ALINTI

Ahmet Muhip Dranas konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aşık Gül Ahmet (Gül Ahmet Yiğit)

Aşık Gül Ahmet (Gül Ahmet Yiğit)

aşık gül ahmet aşık gül ahmet dinle yiğit kul yigit kul yiğit Sevdiğimden ayrı gurbet ellerde Ağlıyorum dünya dar deyi deyi Ahım kaldı o tomurcuk güllerde Ötüyorum ah u zar deyi deyi...
  2. Ahmet Kabaklı

Ahmet Kabaklı

Göllübağ’ında doğdu.Harput Sarayhatun Camii imamlığı yapan Ömer Efendi ile Münire Hanım’ın oğludur.Çocukluğu Harput yakınlarında Göllübağ denilen bölgede geçti.Elazığ Numune Mektebi’nde ilk tahsiline başlayan (1931) Kabaklı, orta ve lise tahsilini Elazığ’da yaptı.1944 yılında İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu parasız yatılı imtihanını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji...
  3. Ahmet Ali Çadır Ahmet Kimdir

Ahmet Ali Çadır Ahmet Kimdir

Ahmet Ali Çadır Ahmet Kimdir biyografisi var mı ya da hayatı hakkında bilgisi olan var mı
  4. Ahmet Muhip Dıranas Kimdir

Ahmet Muhip Dıranas Kimdir

Ahmet Muhip Dıranas Kimdir Selam arkadaşlar sizden Ahmet Muhip Dıranas hakkında bilgi ve biyografi bekliyorum
  5. Ahmet Muhip Dıranas Hayatı Biyografisi

Ahmet Muhip Dıranas Hayatı Biyografisi

Ahmet Muhip Dıranas hayatı Ahmet Muhip Dıranas hakkında bilgi Edebiyetımızda bütyük yer etmiş şair ve yazarlarımızdan Ahmet Muhip Dıranas'ın hayatı hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz melekler :) Ahmet Muhip Dıranas, 1908'de İstanbul'da doğdu. İlkokulu Sinop'ta tamamlayıp, ortaöğrenimini Ankara Erkek Lisesi'nde yaptı. Ankara Hukuk Fakültesi'nde okurken fakülteyi yarıda bırakarak...

Sayfayı Paylaş