gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Akbıyık Sultan Biyografisi

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Akbıyık Sultan Hayatı Akbıyık Sultan Biyografisi

Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Akbıyık Sultan hakkında ve hayatı hakkında merak edilen tüm bilgileri paylaşıyor ve Akbıyık Sultan biyografini aktarıyoruz.

Akbıyık Sultan İkinci Murad Han ile Fatih Sultan Mehmed devrinde yaşayan evliyanın büyüklerinden. İsmi, Ahmed Şemseddin’dir. Doğum tarihi bilinmemektedir. 1456 (H.860) senesinde Bursa’da vefat etti. Yaptırdığı dergahın yanındaki türbesine defnedildi.

Akbıyık Sultan, gönlü Allahü tealanın sevgisi ile dolu olarak kendi halinde yaşadı. Mal ve mülk ile meşgul olmadığı halde, serveti gittikçe arttı. Bu arada Alaeddin Ali el-Arabi’nin derslerini dinledi ve ilim tahsiline devam etti.

Sultan İkinci Murad Han’ın 1437 senesinde kendisine verdiği köyün gelirleri sayesinde, malının hesabını bilmiyecek kadar zengin olan Akbıyık Sultan, bütün servetini sadaka olarak dağıttı. Bursa’da yaptırdığı imarette, fakirleri ve garipleri yedirir, muhtaç olanlara yardımda bulunurdu.

Akbıyık Sultan İstanbul’da bir, Bursa’da iki mahalle ve dergahı, Akbıyık adıyla anılan camisi bulunmaktadır.

Akbıyık Sultan Biyografisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi , İngilizce

Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi , İngilizce

BIOGRAPHY Mehmet II was born on 29th March 1432 in Edirne. He was the son of Sultan Murad II. His mother was Huma Hatun. He was a tall strong and muscular man. Mehmet II was a statesman and a military leader. He was also interested in literature fine arts and monumental architecture. He was educated by famous scholar Aksemseddin. Mehmet was speaking seven languages fluently. Another worthy...
  2. Hürrem Sultan kimdir biyografisi

Hürrem Sultan kimdir biyografisi

Hürrem Sultan Hürrem Sultan cayır cayır yansın mahidevran en azından türktü ve müslümandı diyen üyeye bişey söylemek istiyorum ilk olarak sen o dönemde yaşamadın ve o dönemdeki saray entrikalarını bilmiyosun.İkinci olarakta mahidevran sultan türk değil tam bilmiyorum ama galiba polonyalı filan ve hürrem gibi sonradan müslüman oldu.Ayrıca insanlıkları yerine dinleri ve ırklarıyla yargılamak...
  3. Akbıyık Sultan Kimdir

Akbıyık Sultan Kimdir

Akbıyık Sultan Kimdir ? Bana Akbıyık Sultanın hayatı hakkında kısa bilgi verirmisiniz acaba bekliyorum ve tşklerimi şimdiden sunuyorum.
  4. Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi

Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi

Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi var mı sizin sitenizde yoksa lütfen acilen paylaşınız lütfen ama lütfenn
  5. Sultan Dizisi Merve Altınkaya Biyografisi ve fotoğrafları

Sultan Dizisi Merve Altınkaya Biyografisi ve fotoğrafları

Merve Altınkaya Hayatı Fotoğrafları Merve Altınkaya Biyografi Foto Geçtiğimiz sezon final yapan Papatyam dizisinde de rol alan ve daha bir çok dizide başarılı bir performans sergileyen genç oyuncu Merve Altınkaya hayatı hakkında bilgiler sunuyor ve ilghili tüm arkadaşlarımızı bu sayfamıza davet ediyoruz. Sultan dizisinde Pınar olarak karşımıza çıkan Merve Altınkaya 21.10.1985 doğumlu,...

Sayfayı Paylaş