gebe
  1. solenzara

solenzara Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Akdeniz Anemisi nedir belirtileri ve bilgiler

Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında solenzara tarafından paylaşıldı.

Akdeniz anemisi, Akdeniz kansızlığı ya da tıptaki adıyla Talasemi doğacak çocuğa anne-babasından ”Beta Talasemi” geninin kalıtımsal olarak geçen bir tür “kansızlık” hastalığıdır. Kansızlık oluşmasına neden olan etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan hemoglibin molekülünün yapısındaki bozukluktur.
    [h=2]
    Talasemi minör, major’a göre çok daha hafif izler. Bireylerdeki tek bulgu yalnızca kansızlıktır. Kişilerin tek yakınmaları halsizliktir. Üstelik, kimi hastalar evlenme işlemlerinde yapılan zorunlu kan incelemelerine dek taşıyıcı olduklarını hiç bilmeyebilirler. Bu hastalarda yapılan incelemede, serum demir düzeyi olağan ya da artmıştır.
    Anne ve babadan yalnızca biri Akdeniz Anemisi taşıyıcısı (Talasemi Minör) ise doğacak çocuklarının taşıyıcı olma olasılığı % 50 dir. Talasemi major olma olasılıkları ise yoktur.Anne ile babanın ikisi de Akdeniz anemisi taşıyıcısı (Talasemi Minör) ise doğacak çocukların Talesemi Major olma olasılığı % 25, taşıyıcı olma olasılığı % 50 olacaktır. Özellikle erken yaşta (henüz kan nakilleri fazlaca yapılmadan) kemik iliği nakli ile bu hastalar %70-80 tam olarak sağlıklarına kavuşabilmektedir.[/h]

[h=2][/h]

Akdeniz Anemisi nedir belirtileri ve bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anoreksia Nevroza nedir belirtileri ve hakkında bilgiler

Anoreksia Nevroza nedir belirtileri ve hakkında bilgiler

ANOREKSIA NEVROZA Kişinin ruhsal nedenlere dayalı olarak beslenmesini azaltması veya beslenmeyi reddetmesi nedeniyle ve/veya zorla kusarak (parmak atıp kusarak) aşırı kilo kaybetmesidir. Bunun yanı sıra, mide bulantısı ile birleşik mide şikayetleri, kabızlık (bazen fazla miktarda müshil kullanma) da bulunur. Anoreksia nevroza, çoğunlukla erken ergenlik ve ergenlik sonrası çağındaki genç...
  2. Demir Eksikliği Anemisi nedir belirtileri nelerdir

Demir Eksikliği Anemisi nedir belirtileri nelerdir

Demir eksikliği anemisi nedir, ne sıklıkla görülür? Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre hemoglobin değerinin erkeklerde 14gr/dl, hamile olmayan kadırnlarda 12 gr/dl'nin altına düşmesi, anemi olarak tanımlanır. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak oluşan anemi ise demir eskikliği anemisi olarak adlandırılır.. Gelişmiş ülkelerde erkeklerin % 3' ünde, kadınların % 20' sinde, hamilelerin % 5' inde...
  3. Akdeniz anemisi belirtileri

Akdeniz anemisi belirtileri

akdeniz anemisi akdeniz anemisi belirtileri akdeniz anemisi, akdeniz anemisi nedir, akdeniz anemisi tedavisi, akdeniz anemisi taşıyıcılığı, akdeniz anemisi taşıyıcısı Merhaba Melek'ler, bu yazımızda akdeniz anemisi hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz sizlere. Evet Melek'ler; akdeniz anemisi nedir ve nasıl tedavi edilir; buyrun öğrenelim... Akdeniz anemisi diğer adıyla Talasemi, dünyanın...
  4. Acil yardım akdeniz anemisi taıyıcılığı !!!

Acil yardım akdeniz anemisi taıyıcılığı !!!

merhaba hnmlar benim sizlere danışmak üzere bir sorum olacak.ben akdeniz anemisi taşıtıyıcısıyım ve bebeğimde akdeniz anemisi taşıyıcısı oldu malesef.şuan 15 aylık oldu.ben dğumdan sonra doğum snrası depresyona yakalandım malesefki.dr gitmem gerekiyor tedavi amaçlı ilaçlar vericek bana ama emzirdiğim için gidemiyorum.memeden kesmek istiyorum bebeğimi ama vicdanım el vermiyor.emmeye çok düşkün...
  5. Akdeniz anemisi (Talasemi ) teşhis ve tedavisi

Akdeniz anemisi (Talasemi ) teşhis ve tedavisi

Ülkemizde en sık görülen genetik rahatsızlıklardan biridir talasemi.Halk arasında akdeniz anemisi olarak bilinir.Tehlikeli bir kan hastalığı olarak bilinen talasemi aşırı yorgunluk,çabuk yorulma ve derideki koyuluklarla kendini gösteriyor.Erken teşhis ve tıptaki yeni gelişmelerle talaseminin tedavisi mümkün.Talasemi hakkında tüm detayları ayrıntılı olarak yazımızın devamın da...

Sayfayı Paylaş