Aklınıza gelen ilk atasözü

zuzu65

Yeni Üye
Üye
Aklınıza gelen ilk atasözü
görgüsüzlük üzerine sözler melek atasözü melekle ilgili atasözü içinde melek geçen atasözleri görgüsüzlükle ilgili sözler
.

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.!

.

Cevap: Aklınıza gelen ilk atasözü

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır.

Açıklaması:

"
Kimi görgüsüz ve eğitimsiz kimseler bir rastlantı sonucu lâyık olmadıkları önemli bir işin başına geçseler ya da bir mevki elde etseler, aptalca davranmaya, o yerin adamı gibi görünmeye ve böbürlenmeye başlarlar. Dahası, bunun kendi hakları olduğunu da ileri sürerler."

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır.

Açıklaması:

"Kimi görgüsüz ve eğitimsiz kimseler bir rastlantı sonucu lâyık olmadıkları önemli bir işin başına geçseler ya da bir mevki elde etseler, aptalca davranmaya, o yerin adamı gibi görünmeye ve böbürlenmeye başlarlar. Dahası, bunun kendi hakları olduğunu da ileri sürerler."

ne kadar doğru bir atasözü ilk defa duydum teşekkürler canım benim

Ödünç güle güle gider, ağlaya ağlaya gelir.

açıklaması:
İleride geri alınmak şartıyla verilen para, eşya ya da herhangi bir mal her iki tarafı da mutlu eder. Veren yardımcı olduğu, alan da ihtiyacını gördüğü için sevinir. Ancak geri verme zamanı gelince bu sevinç kaybolur. Çünkü çoklukla geri ödeme ya çok geç yapılır, ya da ödünç olarak verilen şeyin yıprandığı görülür. Bu durum ödünç verenle, ödünç alanın arasını açar; dostlukları bozup zedeler.

canım ne ilginç ve güzel ilk kez duydum semazenım..

komşunu horozu kaz gibi karısıda kız gibi gelir

Geri