gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

AKP 16 ilde başkanlığı kaybetti

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

2004 yerel seçimlerinde 12'si Büyükşehir 58 belediye alan AKP, 29 Mart seçimlerinde kan kaybetti. AKP 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde, 2004’teki yerel seçime göre 2, 2007’deki genel seçime göre ise 7 puan kaybetti. Türkiye’nin sahil illeri muhalefet partilerine oy verirken, AKP güçlü olduğu Doğu ve Güneydoğu’da da oy kaybetti.
    Oy kaybı İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük merkezlere de yansıdı. AKP ağır toplarıyla asıldığı Antalya, Adana, Manisa ve Van’da belediye başkanlıklarını kaybetti. AKP Kılıçdaroğlu karşısında İstanbul’da da ciddi oy kaybına uğradı. 22 Temmuz seçiminde büyük coşkuya sahne olan AKP Genel Merkezi dün gece ise bu hayal kırıklığını yansıtan bir sessizliğe büründü.

BAKANLARIN İLLERİ KAYBEDİLDİ

Erdoğan’ın bakan ve parti yöneticilerine zimmetlediği daha önce AKP’de olan illerden Antalya, Adana, Van, Siirt, Balıkesir, Şanlıurfa, Manisa, Aydın ve Zonguldak’ta seçimi kaybederek büyük bir şok yaşadı. AKP, yine bakan ve parti yöneticileriyle asıldığı Mersin, Eskişehir, Kastamonu, Ordu’da da umduğunu bulamadı.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin seçim bölgesi Antalya’yı CHP’ye, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de seçim bölgesi Van’ı DTP’ye kaptırarak kabinenin en çok hüsran yaşayan isimlerinden oldu. AKP’nin ağır topu eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da seçim bölgesi Manisa’yı MHP’ye kaptırdı.

SİİRT'TE 'ENİŞTE TOPRİLİ' TUTMADI

Doğu ve Güneydoğu kentlerinde seçim yarışı AKP ile DTP arasında geçti. DTP, bu seçimlerde büyük bir çıkış yaparak, 5 ildeki belediye başkanı sayısını sürpriz bir çıkışla 8’e çıkardı. Enişte torpili yapmadılar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın memleketi Siirt’te, kendisine vekillik yolunu açan Mervan Gül’e "vefa"sının faturasını ise seçim kaybederek ödedi. Siirt seçmeni, Mervan Gül’ün kötü yönetiminin bedelini AKP’nin yeni adayına da ödeterek, "enişte torpili" yapmadı.

AKP HANGİ İLLERİ KAYBETTİ?

AKP; Zonguldak, Tekirdağ, Sinop, Aydın, Antalya ve Giresun'u CHP'ye,

Adana, Isparta, Balıkesir, Manisa ve Karabük'ü MHP'ye,

Van ve Siirt'i DTP'ye,

Sivas'ı BBP'ye,

Yalova'yı DP'ye,

Şanlıurfa'yı da Bağımsız aday Fakıbaba'ya kaybetti.

AKP;

Trabzon'u CHP'den,

Niğde'yi MHP'den

Mardin'i de SP'den aldı.

AKP 16 ilde başkanlığı kaybetti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Başkanlık sistemi..

Başkanlık sistemi..

Yasama yetkisi “kongre” denilen organdadır.Yürütme yetkisi ise başkana aittir.Başkan, “yasama organı” kongreyi feshedemez aynı şekilde kongrede başkanı feshedemez.Sadece başkanın ağır bir suç işlemesiyle başkan feshedilebilir(impeechment) Başkan halk tarafından seçilir(oylama ile yada dolaylı olarak halkın seçiciler kurulunu seçmesi ve bu kurulun da başkanı seçmesi gibi).Aynı zamanda halk...
  2. AKP ne kadar hazine yardımı kaybetti?

AKP ne kadar hazine yardımı kaybetti?

AKP ne kadar hazine yardımı kaybetti? Bu yıl Hazine'den 46.6 milyon YTL yardım alan AKP'ye, Anayasa Mahkemesi'nin kararına göre 2009 yılında bu yardımın yarısı ödenecek. Hazine yardımı her yıl enflasyon oranında artıyor. Artmayacağı varsayılırsa Hazine, AKP'ye önümüzdeki yıl 23.3 milyon YTL yardım yapacak. Bu yıl için Hazine, 22 Temmuz'da yüzde...
  3. AKP il Yönetim Kurulu Üyesi PKK tarafından kaçırıldı

AKP il Yönetim Kurulu Üyesi PKK tarafından kaçırıldı

Tunceli'de AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapan evli 2 çocuk babası Ali Aşkın, PKK'lı teröristler tarafından kaçırıldı. Hürriyet'e göre; Pülümür Çayı kıyısında bulunan sahibi olduğu kum ocağına dün akşam saatlerinde giden Aşkın, buraya gelen 2 terörist tarafından silahla tehdit edilerek kaçırıldı. Aşkın'dan haber alınamaması üzerine ailesi polis ve jandarmaya başvruda bulunarak...
  4. Şişli'deki AKP İl Başkanlığı'nda patlama meydana geldi

Şişli'deki AKP İl Başkanlığı'nda patlama meydana geldi

Şişli'deki AKP İl Başkanlığı'nda patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 4'ü ağır 10 kişi yaralandı. İstanbul'un Sütlüce semtinde meydana gelen patlamada yaralılar olduğu bildirildi. Sütlüce'deki bir parti binası önünde saat 15.00 sıralarında bir patlama meydana geldi. Ses bombası atıldığını açıklayan yetkililer araştırmayı sürdürüyor. İstanbul Valisi Muammer Güler, AKP İstanbul...
  5. okul başkanlığı

okul başkanlığı

ya ben okul başkanı olmak istiyorum 7.sınıftayım ama 8.sınıflar çok gıcıklar hiçbirinide sevmiyorum başkanlık benim hakkım farkında değiler onların işleri güçleri hava atmak

Sayfayı Paylaş