Aksesuarlarımızı nasıl temizlemeliyiz ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. Melekler mekanının meleklerine merhaba. :) Benim pek çok aksesuarım var, her kadının olduğu gibi. Yalnız bazen bu aksesuarları temizlemekte çekinceler yaşıyorum, yanlış birşey yapmamak için. Herşey ıslak bezle temizlenmez tabi. Lütfen bu sayfaya aksesuarlar nasıl temizlenir, madde madde yazabilirmisiniz ? Şimdiden teşekkürler..:)
 2. a-Çantalar:

  Mevsim ve kıyafete göre değişir. Kıyafeti tamamlamaları bakımından uygun renklerde olmalarına dikkat edilmelidir. Genel olarak çanta ayakkabıya uydurulur.

  1- Deri Çanta: Tozu alınır. Deri kısımları yağlı kremle silinir, madeni kısımları kaolle parlatılır. Suni deri çantalar sabunlu suyla silinir.

  2- Süet Çanta: Benzinle, fazla yıpratmadan lifleri boyuna fırçalanlır.

  3- Rugan Çanta:Bcnzinle silinir.

  4- Kumaş Çanta: Yıkanabilir kumaştan yapılanlar yıkanır. düzerleri benzinle silinir.

  5- Rafya Çanta : Kuru temizleme yapılır. Yumuşak bir bez benzine batırılarak örgüsü yönünde silinir, havalandırılır.

  6- Hasır Çanta: Benzinle silinebileceği gibi, sabunlu su ve alkole de silinebilir. Kurulandıktan sonra limon suyuna batırılmış bezle parlatılır, güneşte kurutulur.

  b- Şapkalar:

  Güzel giyimin en mühim aksesuarıdır. Giyimde zerafeti artırır. Yüz hatları, vücut yapısı ve kıyafet göz önünde tutulmalıdır.

  1- Keçe (fötr) şapka: Astarı çok kirli ise çıkarılıp yıkanır. Fötr kumları benzinle fırçalanır. Havalandırılır. Kuru-yunca astarı geçirilir.

  2- Hasır Şapka: Hasır çantalar gibi temizlenir.

  3- Kumaş Şapka :Kumaş çantaları gibi temizlenir. Şekli verilerek kurutulur. Kadife şapkaların tozu alındıktan sonra

  . lekeli kırımları benzinle silinir.

  4- Çuha Şapka: Fırçalanarak tozu giderilir. Daha sonra ince zımpara ile zımparalanır.

  5- Kafya şapka: Hık sabunlu .suyla silinir, durulanır kurutulur

  c- Eşarplar:

  Eşarplar manto ve tayyör gıyinildiği zaman yakaya bağlanabileceği gibi, çeşitli şekillerde başa bağlanır. Uygun renk ve desende seçildiği zaman şapka kadar sükse yapar.

  Eşarplar 40 °C sıcaklıktaki kıreçsiz suda, iyi cins sabunla, fazla çıtılenmeden yıkanır. Ütü bezi kullanmadan ütülenir

  d- Eldivenler:

  Kumaş özelliğine göre temizlenir. Genel olarak eşarp veya şapkayla uyumlu olmasına dikkat edilir. Deri eldivenler benzinle silinir. İpek, dantel, şifon, organze gibi fantazi kumaşlardan yapılan eldivenlere kuru temizleme uygulanır. Yıkanabilir kumaştan olan eldivenler yıkanır. Temizleme işlemi bittikten sonra, kurutma işlemi temiz ele geçirilerek yapılır

  e- Kravatlar:

  Yun ve ipek kumaştan kravatların dikişleri sökülür, işaret .ılınır Benzinle y ikanır. havalandırılır Ütülenir, dikilir, tekrar ütülenir. { Karton ve pamukla hazırlanan kravat kalıbı yartımıyla utıılenır )

  f- Kemerler:

  Kemerler hem ış gorur. hem de sus eşyası olarak kullanılır. Yapıldığı materyale göre temizlenir. Bakır ve pirinç kemerler kaille silinir, y unlu kumaşla parlatılır Gümüş kemerler yemek sodasına batırılmış bezle ovulur. Sonra parlatılır. Yun ve ipek kadife kumaştan yapılanlar benzinle temizlenir. Yıkanabılen cinsten kumaş kemerler yıkanır, kurur ve ütülenir

  g- Ayakkabılar:

  Once rahatlığı, sonra hangi kıyafetle gıyinıleceğı düşünülmelidir Spor kıyafetlerle spor ayakkabılar, gündelik ış hayatımız ıçm kısa topuklu rahat olanlar tercih edilir. Balo ve gece eğlenceleri ıçm fantazi. yüksek topuklu ayakkabılar gıyılır. Ay akkabılar mevsime, renk ve model bakımından kıyafete uydurulur. Elbiseye uydurmak arzu edildiği zaman açık veya koyu yada kontrast renkler seçilir. Sokaktan gelindiği zaman açık bir yerde havalandırılır. Tozları alınır. Düz deriler zaman zaman cila sürülür. Süetlere kauçuk dişli fırçalarla temizlenir. Süete yenilenmiş bir görünüm vermek için arada sırada sıcak su buharına tutulmalıdır. Ayakkabılar giyilmedikleri zaman kalıba konulmalı, şekillerini uzun süre muhafaza elmelidiği Sıcakta kaldığı için kuruyup ayağı çıkan ayakkabıların birkaç gün banyo gibi nemli yerde bekletilmesi uygun olur.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. suet çanta nasıl temizlenir

  ,
 2. suni deri çanta nasıl temizlenir

  ,
 3. keçe nasıl temizlenir

  ,
 4. rugan çanta nasıl parlatılır,
 5. çanta nasıl kurutulur,
 6. canta aksesuarlari nasil parlatilir,
 7. Şapkalar Kızlar eşarplar,
 8. eşarp aksesuarlarını parlatmak icin ne yapmalı,
 9. bakir rengi süs eşyasi nasil temizlenir f,
 10. keçe nasıl silinir