gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Alacağım var oda zekata katılırmı?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Çok alacağım var ama ne zaman ödeyecekleri belli değil. Zekâtını şimdi vermem şart mı? CEVAP Şimdi vermek şart değildir. Şimdi verilmezse, ele geçince, geçmiş yılların zekâtı da verilir.

Sual: İflas veya inkâr edendeki alacağımın zekâtını vermem gerekir mi?
    CEVAP
    Kayıp olmuş, gasp olunmuş, gömüldüğü yer unutulmuş mal ve inkâr olunan alacaklar, nisap hesabına katılmaz ve ele geçerlerse, önceki senelerin zekâtları verilmez.

5.jpg

Sual: Bir hanım mehr-i müeccel olarak kocasından alacağı altınların zekâtını verir mi?
    CEVAP
    Nisap hesabına katar, fakat zekâtını vermez. Aldıktan sonra verir.

Sual: Paylaşılmamış miras malımız var. Nisaba dahil edilir mi?
    CEVAP
    Miras alacakları nisap hesabına dahil edilir. Fakat ele geçmedikçe zekâtı verilmez.

Alacakların zekâtı
    Sual: (Alacak ele geçmedikçe nisaba katılmaz ve zekâtı verilmez. Nisaba dâhil etmek veya zekât vermek için alacağın banka hesabına geçmesi şarttır. Ele geçmedikçe kaç yıl borçluda kalırsa kalsın zekâtı verilmez) deniyor. Para ele geçince geçmiş yılların zekâtı verilmez mi?
    CEVAP
    Elbette verilir. Alacaklar ele geçmeden de zekâtını vermek caizdir.

Senetli veya iki şahitli olan yahut itiraf olunan alacaklar, iflas edende ve fakirde de olsa, nisaba katılır. Ele geçince, geçmiş yılların zekâtı da verilir. (S. Ebediyye)

Alacağım var oda zekata katılırmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adamda Ne Zeka Varmış Yaa Bi Okuyun

Adamda Ne Zeka Varmış Yaa Bi Okuyun

Nebraska'da yasli bir adam yasardi. Patates ekini icin bahceyi bellemesi gerekiyordu, lakin bu cok zor bir isti. Tek oglu olan David ona yardim edebilirdi fakat o da hapisteydi. Yasli adam ogluna bir mektup yazdi ve muskulatini izah etti. Sevgili David, Patates bahcemi belleyemeyecegimden kendimi cok kotu hissediyorum. Bahceyi kazmak icin oldukca yaslanmis sayilirim. Burada olsan butun...
  2. O var..

O var..

Her defa haberi taze bir müjde; O var! Her defasında, geç, gafletten vecde; O var! Ne sen varsın, ne ben, ne yâr, ne kimse; O var! Bütün sevdiklerin elden gittiyse; O var! Kalacak kim var ki dost tomarında? O var! Sana daha yakın şah damarından; O var! Arama, bir ilaç yok ezzahanede! O var! Gayede, sebepte ve bahanede; O var! Sevdiğini ebed boyu tutan dinç; O var! Ölümsüzlük şevki,...
  3. Hala alacağı olan varsa alsın__üstü kalsın !!!!!

Hala alacağı olan varsa alsın__üstü kalsın !!!!!

Ben her şeye bu kadar umutla bakarken yeniden ne varsa umuda dair yıktın da gittin Bir yerlerde hatalıyım biliyorum beklide hatalarım en başa dayanıyor Çok umut kırdım çok yürek param parça oldu yolumda bedel ödüyormuşum Öyle diyorlar... Ben borcumu yüreğimi harcayıp verdim Hala alacağı olan varsa alsın üstü kalsın… Ama ya sen sen neden herşeyi böyle parçaladın yağmaladın serdiğim...
  4. 4 yaş zeka testi var mı melekler

4 yaş zeka testi var mı melekler

Selam arkadaşlarım 4 yaşındaki kızım için acil zeka testi gerekmekte bana yardım edin nolur :S

Sayfayı Paylaş